Szkeptikus. Kelemen kétli, hogy Cioloş vezetésével visszaállítható a hárompárti koalíció
Fotó: Facebook/Kelemen Hunor
Kelemen Hunor ügyvivő kormányfő-helyettes nem fűz nagy reményeket ahhoz, hogy Dacian Cioloșsal visszaállítható a koalíció. Az RMDSZ elnöke a Krónikának azt is elmondta: az élet legfontosabb dolgaiban különbözik a véleménye az USR vezetőjéétől. Emlékeztetett arra: egy újabb jelölt megnevezésénél nem köti határidő az államfőt, de a jövő évi költségvetés november végi beterjesztéséhez már egy teljes jogkörökkel rendelkező kormányra lenne szükség.
2021. október 12., 20:262021. október 12., 20:26
2021. október 12., 21:072021. október 12., 21:07
– Tárgyal-e az RMDSZ Dacian Cioloșsal, s ha igen, mikor?
– Szerda délután lesz egy megbeszélésünk. Azt fogjuk javasolni, hogy a három pártelnök, Florin Cîțu, meg én, illetve a kisebbségek parlamenti frakcióvezetője, Varujan Pambuccian, találkozzunk, és beszélgessünk arról, hogy lehetséges-e a korábbi koalíció visszaállítása egy más kormányfővel, mint amiről tavaly decemberben megegyeztünk, azaz Florin Cîțu. Nem akarok megelőlegezni semmit, de nagy reményeket nem fűzök ahhoz, hogy Cioloșsal visszaállítható a korábbi koalíció.
– Mi az RMDSZ álláspontja Cioloș miniszterelnök-jelöltségével kapcsolatban?
– Nem szívesen beszélek a jelölt személyéről. Sok jót nem tudok mondani róla. Egyelőre nem tudjuk, hogy mit akar. Meg fogjuk hallgatni, hogy mit szeretne kormányfőként, milyen programja van, milyen kabinetet javasol. Közismert, hogy az élet legfontosabb dolgaiban különbözik a véleményünk a Dacian Cioloșétól.
– Az elemzők, de a politikusok többsége is egyfajta csapdaállításról beszél, azaz senki sem veszi igazán komolyan Cioloș jelöltségét. A következő körben elképzelhetőnek tartja-e, hogy Cîțu mellé, mögé kialakuljon egy parlamenti többség?
– Nem mennék ennyire messze. Amikor a hídhoz érünk, akkor kell átmenni rajta. Vagy adott esetben akkor kell azt felrobbantani. Én egyelőre még nem zárom ki, hogy Cioloș attól a többségtől kapjon támogatást, amely a bizalmatlansági indítványt megszavazta. Ez megtörténhet abban az esetben is, ha a Mentsétek meg Romániát Szövetség egyedül próbál kisebbségi kabinetet alkotni, s ehhez kér parlamenti támogatást. Most még messze vagyunk attól, hogy a Cioloș bukása utáni helyzetről spekuláljunk.
– Meddig tartható a jelenlegi átmeneti helyzet a kormányzásban?
- Az alkotmány szerint az államfőnek nincs semmiféle határideje az újabb miniszterelnök-jelölt megnevezésére, ha Cioloșnak nem sikerül kormányt alakítania. Csak a kijelölt miniszterelnöknek van tíznapos határideje erre. Más határidő nincs. Tehát a következő jelölés megtörténhet a következő napon, de két hónap múlva is. A költségvetést egy teljes jogkörökkel rendelkező kormány terjesztheti csak be a parlament elé, ezt pedig november végéig kellene megejteni, hogy decemberben szavazhassunk róla.
– A jelenlegi ügyvivő kormány működése szempontjából komoly próbatétel lehet az energiaárakkal kapcsolatos döntés. A Szociáldemokrata Pártnak (PSD) már van egy törvénytervezet a parlament asztalán az energiaárak befagyasztásáról. Az árak ideiglenes befagyasztását, az árplafont a Nemzeti Liberális Párt, de az RMDSZ is támogatja. Megszavazzák a PSD tervezetét?
– Ha a tervezet megfelelő megoldást ajánl, akkor támogatni fogjuk. A mi javaslatunk az, hogy a szeptemberi árakból kell kiindulni. Nézzük meg a tervezet részleteit, a módosító javaslatokat. A lényeg az, hogy megoldás szülessen erre a kérdésre. Ha megoldás tud születni még azelőtt, hogy egy új kormány sürgősségi rendelettel intézkedjen ez ügyben, az RMDSZ ebben partner lesz.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!