Szkeptikus. Kelemen kétli, hogy Cioloş vezetésével visszaállítható a hárompárti koalíció
Fotó: Facebook/Kelemen Hunor
Kelemen Hunor ügyvivő kormányfő-helyettes nem fűz nagy reményeket ahhoz, hogy Dacian Cioloșsal visszaállítható a koalíció. Az RMDSZ elnöke a Krónikának azt is elmondta: az élet legfontosabb dolgaiban különbözik a véleménye az USR vezetőjéétől. Emlékeztetett arra: egy újabb jelölt megnevezésénél nem köti határidő az államfőt, de a jövő évi költségvetés november végi beterjesztéséhez már egy teljes jogkörökkel rendelkező kormányra lenne szükség.
2021. október 12., 20:262021. október 12., 20:26
2021. október 12., 21:072021. október 12., 21:07
– Tárgyal-e az RMDSZ Dacian Cioloșsal, s ha igen, mikor?
– Szerda délután lesz egy megbeszélésünk. Azt fogjuk javasolni, hogy a három pártelnök, Florin Cîțu, meg én, illetve a kisebbségek parlamenti frakcióvezetője, Varujan Pambuccian, találkozzunk, és beszélgessünk arról, hogy lehetséges-e a korábbi koalíció visszaállítása egy más kormányfővel, mint amiről tavaly decemberben megegyeztünk, azaz Florin Cîțu. Nem akarok megelőlegezni semmit, de nagy reményeket nem fűzök ahhoz, hogy Cioloșsal visszaállítható a korábbi koalíció.
– Mi az RMDSZ álláspontja Cioloș miniszterelnök-jelöltségével kapcsolatban?
– Nem szívesen beszélek a jelölt személyéről. Sok jót nem tudok mondani róla. Egyelőre nem tudjuk, hogy mit akar. Meg fogjuk hallgatni, hogy mit szeretne kormányfőként, milyen programja van, milyen kabinetet javasol. Közismert, hogy az élet legfontosabb dolgaiban különbözik a véleményünk a Dacian Cioloșétól.
– Az elemzők, de a politikusok többsége is egyfajta csapdaállításról beszél, azaz senki sem veszi igazán komolyan Cioloș jelöltségét. A következő körben elképzelhetőnek tartja-e, hogy Cîțu mellé, mögé kialakuljon egy parlamenti többség?
– Nem mennék ennyire messze. Amikor a hídhoz érünk, akkor kell átmenni rajta. Vagy adott esetben akkor kell azt felrobbantani. Én egyelőre még nem zárom ki, hogy Cioloș attól a többségtől kapjon támogatást, amely a bizalmatlansági indítványt megszavazta. Ez megtörténhet abban az esetben is, ha a Mentsétek meg Romániát Szövetség egyedül próbál kisebbségi kabinetet alkotni, s ehhez kér parlamenti támogatást. Most még messze vagyunk attól, hogy a Cioloș bukása utáni helyzetről spekuláljunk.
– Meddig tartható a jelenlegi átmeneti helyzet a kormányzásban?
- Az alkotmány szerint az államfőnek nincs semmiféle határideje az újabb miniszterelnök-jelölt megnevezésére, ha Cioloșnak nem sikerül kormányt alakítania. Csak a kijelölt miniszterelnöknek van tíznapos határideje erre. Más határidő nincs. Tehát a következő jelölés megtörténhet a következő napon, de két hónap múlva is. A költségvetést egy teljes jogkörökkel rendelkező kormány terjesztheti csak be a parlament elé, ezt pedig november végéig kellene megejteni, hogy decemberben szavazhassunk róla.
– A jelenlegi ügyvivő kormány működése szempontjából komoly próbatétel lehet az energiaárakkal kapcsolatos döntés. A Szociáldemokrata Pártnak (PSD) már van egy törvénytervezet a parlament asztalán az energiaárak befagyasztásáról. Az árak ideiglenes befagyasztását, az árplafont a Nemzeti Liberális Párt, de az RMDSZ is támogatja. Megszavazzák a PSD tervezetét?
– Ha a tervezet megfelelő megoldást ajánl, akkor támogatni fogjuk. A mi javaslatunk az, hogy a szeptemberi árakból kell kiindulni. Nézzük meg a tervezet részleteit, a módosító javaslatokat. A lényeg az, hogy megoldás szülessen erre a kérdésre. Ha megoldás tud születni még azelőtt, hogy egy új kormány sürgősségi rendelettel intézkedjen ez ügyben, az RMDSZ ebben partner lesz.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
szóljon hozzá!