Az RMDSZ elnöke szerint nem kapná meg a szükséges parlamenti támogatást a sorkatonasághoz való visszatéréshez szükséges alkotmánymódosítás
Fotó: Rostás Szabolcs
A katonai szolgálatról szóló vita természetes sorrendje az lett volna, ha a témát Románia elnöke vetette volna fel, majd a parlamentben vitáztak volna róla, és a vezérkari főnöknek csak ez után kellett volna előállnia az érveivel – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök kedden a Digi 24-nek nyilatkozva.
2024. február 06., 18:362024. február 06., 18:36
2024. február 06., 18:532024. február 06., 18:53
Kijelentésének előzménye, hogy a román hadsereg új vezérkari főnöke, Vlad Gheorghiţă tábornok egy interjúban a lakosság háborús helyzetre való felkészítését előíró törvény elfogadását sürgette. Kelemen a hírtelevíziónak kifejtette, a román állam jelenleg is hadserege modernizációján dolgozik, és
„Talán jobb lett volna, ha ezt a nyilatkozatot Románia elnöke teszi, mégiscsak ő a hadsereg parancsnoka – akkor valószínűleg másképp értelmezik. Abban viszont a vezérkari főnöknek igaza van, hogy Romániának mindenre fel kell készülnie – ezt teszi egész Európa, pánikba esés és pánikkeltés nélkül, anélkül, hogy küszöbön álló háborúról beszélnénk. Nincs ilyen veszély, ezt ismét le kell szögezni. Miután felvázoltuk a jelenlegi helyzetet, rátérhetünk a részletekre. (...) A természetes sorrend tehát ez lett volna: egy politikai vita, amely az államfőtől indul, utána a parlamenthez kerül, és utána persze Vlad tábornok és a hadsereg többi vezetője is jöhetett volna a maga érveivel” – idézte a szövetségi elnököt az Agerpres hírügynökség.
Oroszország nem fog megállni Ukrajnában, más európai országokat is célba vesz, ezért a polgároknak katonai kiképzést kellene kapniuk – véli Gheorghiță Vlad, a román hadsereg új vezérkari főnöke.
A politikus úgy vélekedett, közvetlen háborúveszély ugyan nincs, de „a világ megváltozott, és nem jó irányba”, ezért jómaga sem túlságosan optimista. „Románia és minden állam beruház a biztonságba, állampolgárai biztonságába; ez történik Lengyelországban, Szlovákiában, Magyarországon és Nagy-Britanniában, tehát Románia nem kirívó, csak mi kicsit szokatlanul fogjuk fel. (...) Ha a társadalom nincs felkészülve és nem kezeli higgadtan a kérdést, akkor az emberek azonnal pánikba esnek. Ezt meg kell értenie Vlad tábornoknak is, a politikusoknak is, azoknak is, akik támogatják, és azoknak is, akik nem” – fogalmazott Kelemen Hunor.
Nyomatékosította, a hadsereg és a politikum szintjén is egy ilyen jellegű kérdést kontextusban kell megtárgyalni, érvekkel alátámasztva, felelősségteljesen, és mind a hadseregnek, mind a politikumnak felelőssége megnyugtatni a lakosságot. Az RMDSZ vezetője azt is elmondta, a közvélemény-kutatások szerint a fiatalok zömét egyáltalán nem vonzza a hadseregbe való belépés. „Ez egy más generáció, más vágyakkal, más értékekkel” – jelentette ki a politikus.
A védelmi minisztérium kizárja a kötelező katonai szolgálat bevezetését, de az önkéntes sorkatonai szolgálat lehetőségét mérlegeli – jelentette ki hétfőn Angel Tîlvăr védelmi miniszter.
Jelenleg nem áll fenn a veszélye annak, hogy Románia háborúba sodródjon, de ez nem jelenti azt, hogy az országnak ne kellene felkészülnie minden eshetőségre – jelentette ki hétfőn a bukaresti képviselőház ügyvivő elnöke, Alfred Simonis.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmének miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
szóljon hozzá!