A védelmi minisztérium kizárja a kötelező katonai szolgálat bevezetését, de az önkéntes sorkatonai szolgálat lehetőségét mérlegeli – jelentette ki hétfőn Angel Tîlvăr védelmi miniszter.
2024. február 06., 08:262024. február 06., 08:26
2024. február 06., 16:272024. február 06., 16:27
Volt egy időszak, amikor szerződéses alapon, amely szerint az érintettek a zsold 30 százalékát kapták meg, évente két hétig volt egy kis kiképzés. Válogatást és versenyt szerveztek, amely nyomán biztosították ezt a tartalékot. Jelenleg a minisztériumban foglalkozunk az önkéntes sorkatonai szolgálat kérdésével, amelynek célja a szükséges létszámú tartalékos biztosítása. A világ minden országában foglalkoznak ezzel a kérdéssel, hogy biztosítsák a tartalékokat a hadsereg számára” – mondta Tîlvăr az Euronewsnak.
A miniszter emlékeztetett arra, hogy
akik a végén prémiumot kapnak. A projekt célja egy tartalékállomány létrehozása – mondta a miniszter.
Jelenleg nem áll fenn a veszélye annak, hogy Románia háborúba sodródjon, de ez nem jelenti azt, hogy az országnak ne kellene felkészülnie minden eshetőségre – jelentette ki hétfőn a bukaresti képviselőház ügyvivő elnöke, Alfred Simonis.
Mintegy 75 ezer katona, körülbelül 14 ezer vagy 15 ezer szerződéses alkalmazott van és azt hiszem, 407 vagy 408 köztisztviselő. Tehát a hadsereg létszáma csökkent, a szükségletek viszont adottak, ezeket a jelenlegi helyzet is alakítja, hiszen olyan helyzet van, amilyen Európában már nagyon régóta nem volt” – tette hozzá a miniszter az ukrajnai háborúra utalva.
„Ez nem jelenti azt, hogy egy olyan állam, mint Románia, egy komoly állam, egy fontos politikai-katonai szövetség tagja, az emberiség történetében a legfontosabbnak, ne kellene, hogy egyetértésben és összhangban legyen azzal, ami más hadseregekben történik ebben a tekintetben” – tette hozzá Tîlvăr. A miniszter rámutatott, hogy tavaly közel 7000 alkalmazott hagyta el a rendszert. „Ezt valahogyan pótolni kell” – mondta Angel Tîlvăr.
Mint arról beszámoltunk, Gheorghiță Vlad, a román hadsereg új vezérkari főnöke a múlt héten úgy vélekedett: Oroszország nem fog megállni Ukrajnában, más európai országokat is célba vesz, ezért a polgároknak katonai kiképzést kellene kapniuk. Marcel Ciolacu kormányfő erre úgy reagált: az ország sosem volt nagyobb biztonságban, mint most, nem áll fenn a veszélye annak, hogy Románia háborúba keveredjen.
Oroszország nem fog megállni Ukrajnában, más európai országokat is célba vesz, ezért a polgároknak katonai kiképzést kellene kapniuk – véli Gheorghiță Vlad, a román hadsereg új vezérkari főnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
szóljon hozzá!