Kelemen Hunor: a parlamentnek erkölcsi és politikai kötelessége megakadályozni a felelősségvállalást a kormány megbuktatásával
Fotó: Erdély Bálint Előd
Valamennyi törvényhozónak, aki nem ért egyet a kétfordulós polgármester-választásról szóló tervezettel vagy az annak kormányzati felelősségvállalással történő elfogadásával, kötelessége megszavazni a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt – véli az RMDSZ elnöke.
2020. január 30., 20:502020. január 30., 20:50
Kelemen Hunor az Agerpres hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta, a parlamentnek mielőbb szavaznia kell a bizalmatlansági indítványról.
„Mi megszavazzuk a bizalmatlansági indítványt, egyesek közülünk alá is írták. Megszavazzuk, mert nem értünk egyet azzal, hogy akár hat hónappal, akár egy évvel a helyhatósági választások előtt módosítsák a választási törvényt, mint ahogyan ennek módjával, a kormányzati felelősségvállalással sem” – mondta Kelemen, hozzátéve,
Az RMDSZ elnöke az alkotmánybíróság két szerdai határozatára hivatkozva rámutatott, a kormánynak a választási törvény módosítására sem lenne szabad felelősségvállalást bejelentenie, mert létezik egy másik, hasonló tartalmú törvénytervezet, amelyet a szenátus már elfogadott, és jelenleg a képviselőház döntésére vár. „Ezért a parlamentnek erkölcsi és politikai kötelessége megállítani ezt a kezdeményezést és megakadályozni a felelősségvállalást a kormány megbuktatásával” – tette hozzá.
és a taláros testület hasonló ügyekben hozott döntései alapján meggyőződése, hogy nyert ügyük lesz. „Ezért jelen pillanatban szinte száz százalékban biztos vagyok abban, hogy 2020-ban nem lesz kétfordulós a polgármester-választás” – szögezte le.
Az Orban/PNL-kormány a román demokrácia privatizálása címet viselő bizalmatlansági indítványt a Szociáldemokrata Párt (PSD) és az RMDSZ törvényhozói írták alá, és csütörtökön nyújtották be. A dokumentumot hétfőn 12 órától olvassák fel a parlamentben, a vita és a szavazás időpontjáról később döntenek.
Nőtt George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének, a szélsőjobboldal államfőjelöltjének támogatottsága a külföldön élő románok körében – derül ki egy felmérésből.
Radu Magdin politikai elemző szerint „fel kell mérni a romániai demokrácia állapotát”, és „sürgősen rendet kell tenni a választási törvényekben, és demokrácialeckékre kell küldeni azokat, akik a jogszabályokat alkalmazzák”.
A szenátus hétfőn 61 támogató és 59 elutasító szavazattal elfogadta a nyugdíjrendszer ügyében benyújtott egyszerű indítványt, amelyet a múlt héten nyújtottak be.
Románia hivatalos lakhely szerint nyilvántartott lakossága 2025. január elsején 21,739 millió fő volt, ami 0,5 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A szenátus munkaügyi bizottsága hétfőn két héttel elhalasztotta a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezet megvitatását.
Váratlan fordulatot hozott a bákói szülészetről eltűnt csecsemő ügye: igazságügyi források által kiszivárogtatott információk szerint a 19 éves fiatal nő még januárban megegyezett az ikrek anyjával, hogy 5000 lejért megveszi az egyik fiút.
Elkezdődött hétfőn az első elnökválasztási forduló kampányának utolsó hete.
A héten újabb négynapos hosszú hétvége lesz a közszférában a május elsejei munkaszüneti napnak köszönhetően, ugyanis a kormány döntése értelmében megadják szabadnapnak május 2-át, pénteket is.
Eltűnt egy újszülött az egyik bákói kórház szülészeti osztályáról – a rendőrség vasárnap kapta a bejelentést.
Az alkotmánybíróság megszervezéséről és működéséről szóló 1992/47-es törvényt módosító tervezetet nyújtott be a parlamentbe a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a jövőbeni „választási visszaélések” megelőzése érdekében.
szóljon hozzá!