Kelemen Hunor szerint a négypárti koalíció lenne a legstabilabb, ám a létrehozásához az USR-nek le kellene mondania az elnökjelöltjéről
Fotó: Pinti Attila
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mielőbb létre kell hozni egy stabil parlamenti többséget, és az Európa-barát pártok körvonalazódó koalíciójának be kell jelentenie, hogy lesz-e közös államelnökjelöltje.
2024. december 10., 13:572024. december 10., 13:57
A RFI-nek nyilatkozva Kelemen Hunor kedden kifejtette, hogy a legkényelmesebb parlamenti többséget a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek frakciójának összefogása jelentené. Emlékeztetett arra, hogy ezek a pártok a múlt héten szándéknyilatkozatot fogadtak el a koalícióra lépésükről.
„Ez egyelőre csak papíron létezik, a későbbiekben derül ki, hogy működik-e vagy sem” – idézte Kelemen Hunor rádiós nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Az RMDSZ elnöke elmondta, hogy
mindkettő a nemzeti kisebbségek frakciójának támogatásával. „De nem ez a legfontosabb. (...) Tudatosítanunk kell: ha nem értjük meg, hogy mi a teendőnk a parlamenti választások és az elnökválasztás első fordulója után, akkor jövőre az elnökválasztáson még rosszabb lesz a helyzet” – nyilatkozta Kelemen.
A múlt vasárnapi parlamenti választás után esedékes, hogy az „Európa-párti” koalíció megalakításáról szándéknyilatkozatot aláíró négy párt, a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ, valamint a képviselőházi kisebbségi frakció elkezdje az érdemi tárgyalásokat.
„Nem föltétlen kell a jelölt nevét is rögzíteni. Ám ha nem mondjuk ki, hogy a kormánykoalíciónak lesz egy közös jelöltje, akkor ugyanazt a hibát követjük el, mint a PSD és a PNL. Ők saját jelölteket indítottak az elnökválasztáson, és egyikük sem jutott be a második fordulóba” – magyarázta. Hozzátette, hogy az elnökválasztás dátumát sem szabad kitolni, legkésőbb április elején meg kellene tartani.
Másfelől szerinte a nagyobb Európa-barát pártok egyikének ellenzékben kellene maradnia, mert nem kellene teljes egészében átengedni ezt a térfelet a szélsőséges pártoknak. „A cél az, hogy ez a párt középtávon az ellenzék vezető ereje legyen. De nem tudom, melyik párt lenne képes erre. Nem akarok részletekbe bocsátkozni, mert Romániában már nincsenek nagy pártok, a nagy pártok kora a parlamenti választások után véget ért” – fogalmazott az RMDSZ elnöke.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke, Ilie Bolojan szerint adottak a feltételek ahhoz, hogy a koalíciós szándéknyilatkozatot aláíró Európa-barát pártok kedden megkezdjék a tárgyalásokat a kormányprogramról.
Meglátása szerint ugyanakkor közös államfőjelöltet kellene állítaniuk a múlt heti koalíciós szándéknyilatkozatot aláíró pártoknak, aki azonban szerinte nem lehet sem a PSD, sem a PNL elnöke, hanem
„A PSD nem fogadja el, hogy a PNL vezetője legyen a jelölt, és a PNL sem fogadná el a PSD vezetőjét jelöltként. Ez logikus, nem is kell nagyon erőltetni ezt a variánst. Kell találni egy harmadik utat” – fogalmazott. Hozzátette, ez az elnökválasztás „nem a logikus és racionális vitákról” fog szólni, ezért inkább egy „érzelemkeltésre képes” jelöltre van szükség, márpedig szerinte sem Marcel Ciolacu, sem Ilie Bolojan nem ilyen alkat.
– magyarázta. Kelemen Hunor úgy véli, a technokrata jelölt sem lenne megfelelő megoldás, mert az államfői tisztség politikust követel meg.
Nem a Forma–1-es futam kedvéért utazott vasárnap Abu-Dzabiba Gabriel Vlase, a román Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) igazgatója, hanem hivatalos úton volt – legalábbis ezt állítja a SIE a vitatott utazásról szóló beszámolókra küldött reakciójában.
Boldog emberi jogok napját! Már azokét, amelyek még megmaradtak – ezzel a szarkasztikus jókívánsággal üzent a választásokba többször is beavatkozó, és az elnökválasztás első fordulójának eredményét végül megsemmisítő alkotmánybíróságnak az APADOR
Terrorizmus finanszírozásának gyanúja miatt a CEC Bank már hónapokkal ezelőtt megszüntette a szélsőjobboldali elnökjelölt, Călin Georgescu biztonságáért felelő zsoldosvezér, Horațiu Potra számláit – derült ki kedden.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke, Ilie Bolojan szerint adottak a feltételek ahhoz, hogy a koalíciós szándéknyilatkozatot aláíró Európa-barát pártok kedden megkezdjék a tárgyalásokat a kormányprogramról.
Miközben Románia még mindig azon döntés sokkjából próbál ocsúdni, amely értelmében többek között a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) által szolgáltatott információk alapján az alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztá
Kevesen értik meg, hogy mindaz, ami az elmúlt hétvégéig érvényes volt a román politikában, ma már nem érvényes – jelentette ki hétfőn a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő első alelnöke, Ciprian Ciucu.
Több tucatnyi Oroszország által koordinált közösségi fiókkal népszerűsítették az elnökválasztás első fordulóját az alkotmánybíróság által azóta megsemmisítette eredmény szerint megnyerő szélsőjobboldali jelöltet, Călin Georgescut.
Claudiu Năsui, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője hétfőn kijelentette, hogy továbbra is Elena Lasconi a párt jelöltje az elnökválasztáson.
A Szociáldemokrata Párt vezetőtestülete felhatalmazta Marcel Ciolacu pártelnököt, hogy tárgyaljon a többi Európa-barát alakulat képviselőivel egy új parlamenti többség kialakításáról és a PSD kormányzati szerepvállalásáról.
Házkutatást tartott hétfőn a Prahova megyei ügyészség a szélsőjobboldali elnökjelölt, Călin Georgescu személyes védelméért felelős zsoldosvezér, Horațiu Potra otthonában és 11 másik Bukarest, Ilfov és Nagyszeben megyei lakcímen abban az ügyben, amelyben azután indult nyomozás, hogy a volt zsoldos
szóljon hozzá!