Ki adja a miniszterelnököt? Kezdődhetnek a „taktikázós” koalíciós tárgyalások Romániában

koalíció

Összefogás. Az Európa-párti koalíció tagjainak még meg kell állapodniuk a közös kormányzás részleteiről

Fotó: Ilie Bolojan/Facebook

A múlt vasárnapi parlamenti választás után esedékes, hogy az „Európa-párti” koalíció megalakításáról szándéknyilatkozatot aláíró négy párt, a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ, valamint a képviselőházi nemzeti kisebbségi frakció elkezdje az érdemi tárgyalásokat. Az egyik nagy kérdés, hogy mely párt adja a miniszterelnököt, bár egyes értesülések szerint a PSD-n belül vannak olyan hangok, amelyek szerint a pártnak jobb lenne ellenzékbe vonulni. Csoma Botond, az RMDSZ képviselője a Krónikának hétfőn elmondta, a tárgyalások menetrendjét még nem rögzítették, de biztos abban, hogy a héten elkezdődnek. A politikus szerint a román pártok taktikázásba kezdtek az elnökválasztás eredményének megsemmisítése után.

Balogh Levente

2024. december 09., 13:582024. december 09., 13:58

Az elnökválasztás első fordulójának alkotmánybírósági érvénytelenítése mellett egy másik fontos esemény is foglalkoztatja a pártok vezetőit: a szerdán koalíciókötési szándéknyilatkozatot aláíró négy párt elkezdheti a konkrét tárgyalásokat a közös kormányzás részleteiről.

Mint arról beszámoltunk, a múlt vasárnapi parlamenti választások nyomán a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek képviselőházi frakciója megállapodott egy „Európa-párti” koalíció létrehozásáról annak érdekében, hogy elszigeteljék a parlamentben több mint 30 százalékos támogatottsággal jelen levő szélsőjobboldalt.

A PSD-ben nem mindenki akarja a koalíciós részvételt

Az előzetes értesülések szerint

a PSD szeretné megtartani a miniszterelnöki tisztséget, miután az első helyen végzett a választáson,

és könnyen megtörténhet, hogy Marcel Ciolacu jelenlegi kormányfőt javasolja ismét a tisztségre, miután a megnyert parlamenti választás után a pártvezetés végül úgy döntött, hogy nem fogadja el a lemondását a pártelnöki tisztségről, amelyet az elnökválasztás első fordulójában elért gyenge eredmény – csupán a harmadik helyen végzett – jelentett be.

A szociáldemokraták a héten elnökségi ülésen döntenek arról, hogy kit jelöljenek miniszterelnöknek, az értesülések szerint pedig a párt vezetőinek többsége Marcel Ciolacut látná szívesen jelöltként.

Mihai Tudose, a PSD Országos Tanácsának elnöke azt mondta, a személyes véleménye az, hogy a legtöbb mandátumot szerzett pártnak van a legtöbb joga a miniszterelnök-jelölésre, de nem feltétlenül ragaszkodnak körömszakadtáig hozzá.

Ugyanakkor hétfői értesülések szerint

a párt egyes vezetői inkább másra tolnák a kormányzás felelősségét, és azt szeretnék, ha a PSD ellenzékbe vonulna, hogy összeszedje magát.

korábban írtuk

Kelemen Hunor az Európa-párti új koalícióról
Kelemen Hunor az Európa-párti új koalícióról

A szerdán megalakult koalíció célja a politikai stabilitás és az ország európai pályájának biztosítása, ugyanakkor a legionárius, szélsőséges ideológiák terjesztőinek elszigetelése – nyilatkozta szerda este az Agerpresnek Kelemen Hunor.

Sőt még az is előfordulhat, hogy mégsem lesz olyan könnyű tető alá hozni a koalíciót. Az értesülések szerint ugyanis egyes PSD-s politikusok zokon vették Elena Lasconi USR-elnök nyilatkozatát, aki a demokrácia lábbal tiprásának nevezte az elnökválasztás eredményének megsemmisítését – a PSD üdvözölte az ítéletet –, és felmerült annak a lehetősége, hogy az USR-t végül mégse vegyék be a koalícióba.

Mint ismeretes, előzetesen a pártok zöme jelezte, szívesen látná miniszterelnökként a nagyváradi polgármesterként és a Bihar megyei közgyűlés elnökeként végrehajtott fejlesztések nyomán országos ismertségre szert tett Ilie Bolojant, a PNL ügyvivő elnökét, azonban

a párt által a választáson elért nem túl acélos eredmény – csupán a harmadik helyen végzett – nem feltétlenül predesztinálja arra, hogy igényt tarthasson a kormányfői tisztségre.

„Ha realisták vagyunk, akkor nem tekinthetünk el az arányoktól, és a realizmus azt jelenti, hogy a koalíciós tárgyalások előtt helyesen kell felmérnünk az erőnket. Nem egy konkrét személyre van szükség a miniszterelnöki posztra, hanem erős csapatokra van szükség a kormányban, szakemberekre, világos koalíciós programra, hónapokra lebontva, a létfontosságú projektekre vonatkozóan, ami biztosítja, hogy ez a koalíció a bizalomra építve működjön, és szükség van a parlamenti támogatásra is” – vázolta a helyzetet Bolojan.

Mint ismeretes, a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a kisebbségi frakció koalíciós szándéknyilatkozatban rögzítette, hogy

felelősséget vállalnak Románia nemzetközi elszigetelődésének elkerülése, a gazdasági fejlődés ütemének fenntartása és az ország európai pályájának biztosítása érdekében.

Egyelőre nincs meg a koalíciós tárgyalások menetrendje

A Krónika kíváncsi volt arra, hogy sikerült-e már kidolgozni az egyeztetések menetrendjét, illetve hogy szóba került-e már az RMDSZ-ben, hogy kormányra lépés esetén milyen tárcákra és egyéb tisztségekre tartana igényt. Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője – aki szerdán a magyar szervezet egyik képviselője volt az első egyeztetésen – hétfőn portálunknak mindkét kérdésre nemmel felelt.

„Még a menetrendről sem tudunk semmit, és nyilván tisztségekről sem beszéltünk. Véleményem szerint

Idézet
először valamilyen elvekben és valamilyen fajta kormányprogramban kellene megállapodnunk a többi politikai alakulattal, és miután megvan ez a közös nevező, ami a kormányprogramot illeti, utána kellene tárgyalni a tisztségekről”

– szögezte le a képviselő.

Kérdésünkre, hogy kin vagy min múlik a tárgyalási menetrend rögzítése, és mikor várhatók érdemi megbeszélések, kijelentette: nem kell sokat várni.

„Biztos vagyok benne, hogy még ezen a héten lesznek tárgyalások. Ez százszázalék. Egyelőre viszont az a hipotézisem, hogy

Idézet
van egy kis taktikai újrarendeződés. aminek az az oka, hogy vasárnap végül nem voltak választások. Nem tudom, hogy ez érdemben változtat-e a dolgon vagy nem, de el tudom képzelni, hogy esetleg legyen egy enyhe attitűdváltás bizonyos pártok részéről”

– mondta.

Felvetésünkre, hogy ez miben merülhet ki, kifejtette: kérdéses, hogy a PSD vagy az USR hogyan viszonyul majd a tárgyalásokhoz.

Sajtóértesülések szerint a négy pártelnök kedden ülhet össze, hogy a lehetséges együttműködésről tárgyaljon.

korábban írtuk

Megszületett az Európa-párti koalíció
Megszületett az Európa-párti koalíció

Európa-párti koalíciót kötött a parlamentben a PNL, a PSD, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciója.

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök még múlt héten arról beszélt: a négypárti koalíciónak ki kell majd dolgoznia a lakosság által elvárt közpolitikákat. Azt is elmondta, reményei szerint a PSD és a PNL megértette a választópolgárok üzenetét, és ,,nem folytatja azt, amit másfél éven át tett”. Kelemen Hunor szerint a tárgyalások nem zárultak le, de a szerdai megállapodásra szükség volt, hogy az emberekhez jusson el az aláírók üzenete.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 09., hétfő

A magyaron kívül még tizenkilenc kisebbség képviselője lesz jelen a román parlamentben

Tizenkilencen fogják képviselni a magyartól eltérő nemzeti kisebbségeket az új román parlamentben.

A magyaron kívül még tizenkilenc kisebbség képviselője lesz jelen a román parlamentben
2024. december 09., hétfő

Kibertámadás érte az Electricát

Az Electrica csoport hétfőn bejelentette, hogy kibertámadás áldozata lett, és a Bukaresti Értéktőzsdéhez eljuttatott közlemény szerint a kiberbiztonsági hatóságokkal együttműködve, szakértői csapatok dolgoznak az incidens kezelésén.

Kibertámadás érte az Electricát
Kibertámadás érte az Electricát
2024. december 09., hétfő

Kibertámadás érte az Electricát

2024. december 09., hétfő

Több mint húszan szorultak a hegyimentők segítségére az elmúlt 24 órában

Az elmúlt 24 órában 18 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 21 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott hétfőn a Facebook-oldalán a Salvamont.

Több mint húszan szorultak a hegyimentők segítségére az elmúlt 24 órában
2024. december 09., hétfő

Álhírnek minősítik, hogy Románia háborúba lépne

Miután a napokban többször is felmerült a nyilvánosságban, hogy Romániába belekeveredhet az ukrajnai háborúba, többen is igyekeztek cáfolni az erre vonatkozó híreszteléseket.

Álhírnek minősítik, hogy Románia háborúba lépne
2024. december 09., hétfő

Georgescu azt állítja, nem találkozott személyesen a védelméért felelő zsoldosvezérrel

Cáfolja az elnökválasztás első fordulóját az alkotmánybíróság által azóta megsemmisített eredmény szerint megnyerő Călin Georgescu, hogy személyesen ismerné Horațiu Potra zsoldosvezért.

Georgescu azt állítja, nem találkozott személyesen a védelméért felelő zsoldosvezérrel
2024. december 09., hétfő

Őrizetbe került a Georgescuval hírbe hozott román zsoldosvezér

Több órás kihallgatást követően vasárnap este őrizetbe vette a ploieşti-i táblabírósági ügyészség az Afrikában működő zsoldoscsoport vezetőjeként is ismert Horaţiu Potra medgyesi városi tanácsost, aki Călin Georgescu közeli ismeretségi köréhez tartozik.

Őrizetbe került a Georgescuval hírbe hozott román zsoldosvezér
2024. december 08., vasárnap

Hétmillió dollárt koboztak el Georgescu TikTok-finanszírozójától

A nyomozók hétmillió dollárt koboztak el a Călin Georgescu kampányát a TikTok közösségi platformon finanszírozó Bogdan Peşchirtől annak brassói ingatlanjaiban a közel 24 órán át zajló házkutatások nyomán.

Hétmillió dollárt koboztak el Georgescu TikTok-finanszírozójától
2024. december 08., vasárnap

Simion: őszintén remélem, hogy nem egy autoriter államban fogunk kikötni

George Simion szerint az általa vezetett párt, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) azt akarja, hogy az országban nyugalom, Románia pedig demokratikus országként legyen az Európai Unió és a NATO tagja.

Simion: őszintén remélem, hogy nem egy autoriter államban fogunk kikötni
2024. december 08., vasárnap

Georgescu „szavazni” ment vasárnap a demokrácia nevében

Călin Georgescu volt elnökjelölt vasárnap több támogatójával együtt megjelent egy mogoșoaiai épület előtt, ahol egy szavazóhelyiséget kellett volna felállítani.

Georgescu „szavazni” ment vasárnap a demokrácia nevében
2024. december 07., szombat

Tiltakozáshullám indul: „szavazni” megy Georgescu és az AUR-osok, aggódik az ortodox egyház

Az államfőválasztáson függetlenként indult Călin Georgescu, valamint George Simion, az AUR elnöke egyaránt bejelentette, hogy vasárnap felkeresik a szavazóhelyiségüket, annak ellenére, hogy az alkotmánybíróság érvénytelenítette a megmérettetést.

Tiltakozáshullám indul: „szavazni” megy Georgescu és az AUR-osok, aggódik az ortodox egyház