2012. december 05., 11:402012. december 05., 11:40
A politikus kedden este Besztercén leszögezte: szinte semmilyen variánst nem zár ki. „Már mindegyik, általunk demokratikusnak tartott párt kapcsán vannak tapasztalataink, de egyelőre nem a kormányzás a fő téma” – hangoztatta Kelemen, hozzátéve: az RMDSZ számára a prioritás most az, hogy bejusson a parlamentbe, és mindkét házban erős frakciót hozzon létre.
„Bármelyi politikai alakulat, bármely politikus azt szeretné, hogy a választások után kormányra kerüljön. (...) December 9-e előtt nem beszélek sem szövetségekről, sem koalíciókról. meggyőződésem, hogy mind a tapasztalattal, mind a bölcsességgel rendelkezünk ahhoz, hogy megoldást találjunk a politikai stabilitás kialakítására és a fontos projektek megvalósítására, ha bejutottunk a parlamentbe” – mondta Kelemen.
Hozzátette, az ország általános gazdasági, mezőgazdasági vagy oktatási problémái mellett az RMDSZ programja arra is kitér, hogy megteremtődjenek az intézményes feltételek a nemzeti, kulturális, nyelvi és vallási önazonosság megőrzéséhez. A politikus azt is leszögezte: az RMDSZ nem ért egyet az USL azon javaslatával, miszerint a jelenlegi nyolc gazdasági fejlesztési régiót kell közigazgatási régióvá átalakítani, hanem vagy 13, vagy 16 régió szükséges, amelyek történelmi, demográfiai, gazdasági és szociális szempontból is koherensek. Úgy vélte, nem kell félni a történelmi régiók kialakításától, hiszen léteznek pozitív példák az Európai Unióban.
Kelemen azt is elmondta, hogy a választások után felálló kormánytöbbségnek kötelessége azzal kezdeni a parlamenti tevékenységét, hogy hozzákezd az alkotmány módosításához. Szerinte parlamentáris köztársasággá kell alakítani az országot, és az államfő jogköreit módosítani kell. Emellett a parlament és a kormány viszonyát is szabályozná, mert – mint mondta – a törvényhozás nem lehet a kormány utánfutója, a sürgősségi rendeletek számát pedig korlátozni kell.
Emellett a parlament két házának hatáskörét is újra kell szabni oly módon, hogy azok eltérőek legyenek. Rámutatott: az alkotmány első cikkelyét is módosítani kell – ez határozza meg Romániát egységes nemzetállamként –, ugyanakkor az RMDSZ-nek nem az „egységes”, hanem a „nemzetállam” kitétellel van problémája, hiszen az ország lakosságának tíz százaléka nem román.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.