Fotó: RMDSZ
A titkosszolgálatoknak nincs mit keresniük a büntetőeljárásban, mert a jogállamiságot sértő módon veszélyeztetik az igazságszolgáltatás függetlenségét és működését – jelentette ki szerdán az Agerpres hírügynökségnek Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
2023. április 05., 17:112023. április 05., 17:11
2023. április 05., 17:532023. április 05., 17:53
A kormányfőhelyettesi tisztséget betöltő politikus elmondta, hogy a büntető törvénykönyv kormány által javasolt módosításait megszavazták a szövetség képviselői, de tartózkodtak a büntetőeljárási törvénykönyvet módosító tervezetről szóló szavazáson, mert nem értenek egyet azzal, hogy a titkosszolgálatok beavatkozzanak az igazságszolgáltatásba. A politikus a büntető törvénykönyv módosításával kapcsolatban emlékeztetett: az RMDSZ már korábban bejelentette, hogy elfogadja az igazságügyi miniszter bármelyik javaslatát a hivatali visszaélés bűncselekményének meghatározására.
Felidézte, hogy az RMDSZ támogatta a 250 000 lejes károkozási értékhatár bevezetését a hivatali visszaélés meghatározásánál, majd később támogatta a 9000 lejes küszöbértéket is. De nem ellenezték az értékhatár eltörlését sem, amit az igazságügyi minisztérium kedden délután indítványozott. „Azt mondtuk: ha ez az új javaslat, akkor ezt fogjuk támogatni, mert ez az igazságügyi minisztérium felelőssége” – részletezte Kelemen Hunor.
Emlékeztetett arra is: szerdán a képviselőház plénumában Cătălin Predoiu igazságügyi miniszter fenntartotta, hogy alkotmányos az értékhatár eltörlése. ,,Bízom abban, amit az igazságügyi miniszter mond, majd meglátjuk, hogy igaza van-e, amikor a tervezetet megtámadják az alkotmánybíróságon” – tette hozzá a kormányfőhelyettes.
A büntetőeljárási törvénykönyv módosításáról elmondta,
Kelemen Hunor kifejtette, hogy szerinte az igazságszolgáltatásnak, beleértve az ügyészséget, nem kellene összekeverednie a többi hatalmi ággal. „Vagyis a titkosszolgálatoknak nincs mit keresniük a büntetőeljárásban” – szögezte le. Márpedig szerinte a büntetőeljárási törvénykönyv szerdán elfogadott módosításának értelmében a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) részt vehet a büntetőeljárásokban, befolyásolva az igazságszolgáltatás függetlenségét és működését.
Elmondta azt is, hogy
amit elfogadhatatlannak tart. Emlékeztetett arra, hogy a korrupciós bűncselekmények feltárására a román állam korábban önálló intézményt hozott létre, a korrupcióellenes ügyészséget (DNA), amely rendelkezik bizonyítékszerzésre alkalmas technikai eszközökkel is.
A képviselőház szerdán a kormány által beterjesztett formában fogadta el a büntetőeljárási törvénykönyvet módosító tervezetet, elutasítva az összes módosító javaslatot, azokat is, amelyeket a múlt héten a szenátus első házként elfogadott.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!