Fotó: RMDSZ
A titkosszolgálatoknak nincs mit keresniük a büntetőeljárásban, mert a jogállamiságot sértő módon veszélyeztetik az igazságszolgáltatás függetlenségét és működését – jelentette ki szerdán az Agerpres hírügynökségnek Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
2023. április 05., 17:112023. április 05., 17:11
2023. április 05., 17:532023. április 05., 17:53
A kormányfőhelyettesi tisztséget betöltő politikus elmondta, hogy a büntető törvénykönyv kormány által javasolt módosításait megszavazták a szövetség képviselői, de tartózkodtak a büntetőeljárási törvénykönyvet módosító tervezetről szóló szavazáson, mert nem értenek egyet azzal, hogy a titkosszolgálatok beavatkozzanak az igazságszolgáltatásba. A politikus a büntető törvénykönyv módosításával kapcsolatban emlékeztetett: az RMDSZ már korábban bejelentette, hogy elfogadja az igazságügyi miniszter bármelyik javaslatát a hivatali visszaélés bűncselekményének meghatározására.
Felidézte, hogy az RMDSZ támogatta a 250 000 lejes károkozási értékhatár bevezetését a hivatali visszaélés meghatározásánál, majd később támogatta a 9000 lejes küszöbértéket is. De nem ellenezték az értékhatár eltörlését sem, amit az igazságügyi minisztérium kedden délután indítványozott. „Azt mondtuk: ha ez az új javaslat, akkor ezt fogjuk támogatni, mert ez az igazságügyi minisztérium felelőssége” – részletezte Kelemen Hunor.
Emlékeztetett arra is: szerdán a képviselőház plénumában Cătălin Predoiu igazságügyi miniszter fenntartotta, hogy alkotmányos az értékhatár eltörlése. ,,Bízom abban, amit az igazságügyi miniszter mond, majd meglátjuk, hogy igaza van-e, amikor a tervezetet megtámadják az alkotmánybíróságon” – tette hozzá a kormányfőhelyettes.
A büntetőeljárási törvénykönyv módosításáról elmondta,
Kelemen Hunor kifejtette, hogy szerinte az igazságszolgáltatásnak, beleértve az ügyészséget, nem kellene összekeverednie a többi hatalmi ággal. „Vagyis a titkosszolgálatoknak nincs mit keresniük a büntetőeljárásban” – szögezte le. Márpedig szerinte a büntetőeljárási törvénykönyv szerdán elfogadott módosításának értelmében a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) részt vehet a büntetőeljárásokban, befolyásolva az igazságszolgáltatás függetlenségét és működését.
Elmondta azt is, hogy
amit elfogadhatatlannak tart. Emlékeztetett arra, hogy a korrupciós bűncselekmények feltárására a román állam korábban önálló intézményt hozott létre, a korrupcióellenes ügyészséget (DNA), amely rendelkezik bizonyítékszerzésre alkalmas technikai eszközökkel is.
A képviselőház szerdán a kormány által beterjesztett formában fogadta el a büntetőeljárási törvénykönyvet módosító tervezetet, elutasítva az összes módosító javaslatot, azokat is, amelyeket a múlt héten a szenátus első házként elfogadott.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!