Fotó: Veres Nándor
Miközben az Országos Választási Iroda kedden délután még mindig csak részleges hivatalos eredményt tudott kiadni a vasárnap lezajlott európai parlamenti választás után, kiderült, hogy az RMDSZ – amely mintegy 5,4 százalékos eredménnyel továbbra is bent marad az EP-ben – számos voksot kapott a Kárpátokon túli román megyékből, ahol minimális a magyarok számaránya.
2019. május 28., 16:262019. május 28., 16:26
2019. május 28., 16:392019. május 28., 16:39
Argeș megyében például 237 magyart tartanak nyilván, ehhez képest az RMDSZ 1532 voksot kapott. Botoșani megyében 38 magyar él, ám az RMDSZ-re 926 szavazat érkezett. Buzăuban 81 magyar él, de az RMDSZ 1155 voksot kapott, Konstanca megyében 450 magyart tartanak számon, ám az RMDSZ 1908 voksot kapott. Dâmbovița megyében is, ahol 156 magyar él, az RMDSZ viszont 1462 voksot söpört be.
Galac megyében sem más a helyzet: 133 magyar lakos mellett a szövetség 1376 szavazatot kapott. A Bukarestet körülölelő Ilfovban 242 magyar lakos mellett 1056, Prahova megyében pedig – ahol 447 magyart tartanak hivatalosan nyilván – 2188 RMDSZ-es voks született. Vaslui sem adta alább: 52 magyar lakossal 1304 szavazatot kapott az RMDSZ.
A voksok – amelyek zömmel a szociáldemokrata párti befolyás alatt álló megyékből érkeztek – jól jöttek az RMDSZ-nek, miután a magyarok által jelentős számban lakott erdélyi megyékben az országos átlaghoz képest kisebb volt a mozgósítás.
A portál szerint a cél az lehetett, hogy ezzel „kössék” továbbra is Bukaresthez a szövetséget, hogy ne váljon még inkább „függővé” Budapesttel szemben. Az okok között szerepelhet ugyanakkor az is, hogy így akarták „lekötelezni” a szövetséget az esetleges jövőbeni együttműködés szavatolása érdekében.
Lapunk megkereste Porcsalmi Bálintot, az RMDSZ ügyvezető elnökét, aki egyben a párt kampányfőnöke is volt, de azt üzente: csak a választási elemzés elvégzése után nyilatkozik.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!