Fotó: Veres Nándor
Miközben az Országos Választási Iroda kedden délután még mindig csak részleges hivatalos eredményt tudott kiadni a vasárnap lezajlott európai parlamenti választás után, kiderült, hogy az RMDSZ – amely mintegy 5,4 százalékos eredménnyel továbbra is bent marad az EP-ben – számos voksot kapott a Kárpátokon túli román megyékből, ahol minimális a magyarok számaránya.
2019. május 28., 16:262019. május 28., 16:26
2019. május 28., 16:392019. május 28., 16:39
Argeș megyében például 237 magyart tartanak nyilván, ehhez képest az RMDSZ 1532 voksot kapott. Botoșani megyében 38 magyar él, ám az RMDSZ-re 926 szavazat érkezett. Buzăuban 81 magyar él, de az RMDSZ 1155 voksot kapott, Konstanca megyében 450 magyart tartanak számon, ám az RMDSZ 1908 voksot kapott. Dâmbovița megyében is, ahol 156 magyar él, az RMDSZ viszont 1462 voksot söpört be.
Galac megyében sem más a helyzet: 133 magyar lakos mellett a szövetség 1376 szavazatot kapott. A Bukarestet körülölelő Ilfovban 242 magyar lakos mellett 1056, Prahova megyében pedig – ahol 447 magyart tartanak hivatalosan nyilván – 2188 RMDSZ-es voks született. Vaslui sem adta alább: 52 magyar lakossal 1304 szavazatot kapott az RMDSZ.
A voksok – amelyek zömmel a szociáldemokrata párti befolyás alatt álló megyékből érkeztek – jól jöttek az RMDSZ-nek, miután a magyarok által jelentős számban lakott erdélyi megyékben az országos átlaghoz képest kisebb volt a mozgósítás.
A portál szerint a cél az lehetett, hogy ezzel „kössék” továbbra is Bukaresthez a szövetséget, hogy ne váljon még inkább „függővé” Budapesttel szemben. Az okok között szerepelhet ugyanakkor az is, hogy így akarták „lekötelezni” a szövetséget az esetleges jövőbeni együttműködés szavatolása érdekében.
Lapunk megkereste Porcsalmi Bálintot, az RMDSZ ügyvezető elnökét, aki egyben a párt kampányfőnöke is volt, de azt üzente: csak a választási elemzés elvégzése után nyilatkozik.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!