Fotó: Veres Nándor
Miközben az Országos Választási Iroda kedden délután még mindig csak részleges hivatalos eredményt tudott kiadni a vasárnap lezajlott európai parlamenti választás után, kiderült, hogy az RMDSZ – amely mintegy 5,4 százalékos eredménnyel továbbra is bent marad az EP-ben – számos voksot kapott a Kárpátokon túli román megyékből, ahol minimális a magyarok számaránya.
2019. május 28., 16:262019. május 28., 16:26
2019. május 28., 16:392019. május 28., 16:39
Argeș megyében például 237 magyart tartanak nyilván, ehhez képest az RMDSZ 1532 voksot kapott. Botoșani megyében 38 magyar él, ám az RMDSZ-re 926 szavazat érkezett. Buzăuban 81 magyar él, de az RMDSZ 1155 voksot kapott, Konstanca megyében 450 magyart tartanak számon, ám az RMDSZ 1908 voksot kapott. Dâmbovița megyében is, ahol 156 magyar él, az RMDSZ viszont 1462 voksot söpört be.
Galac megyében sem más a helyzet: 133 magyar lakos mellett a szövetség 1376 szavazatot kapott. A Bukarestet körülölelő Ilfovban 242 magyar lakos mellett 1056, Prahova megyében pedig – ahol 447 magyart tartanak hivatalosan nyilván – 2188 RMDSZ-es voks született. Vaslui sem adta alább: 52 magyar lakossal 1304 szavazatot kapott az RMDSZ.
A voksok – amelyek zömmel a szociáldemokrata párti befolyás alatt álló megyékből érkeztek – jól jöttek az RMDSZ-nek, miután a magyarok által jelentős számban lakott erdélyi megyékben az országos átlaghoz képest kisebb volt a mozgósítás.
A portál szerint a cél az lehetett, hogy ezzel „kössék” továbbra is Bukaresthez a szövetséget, hogy ne váljon még inkább „függővé” Budapesttel szemben. Az okok között szerepelhet ugyanakkor az is, hogy így akarták „lekötelezni” a szövetséget az esetleges jövőbeni együttműködés szavatolása érdekében.
Lapunk megkereste Porcsalmi Bálintot, az RMDSZ ügyvezető elnökét, aki egyben a párt kampányfőnöke is volt, de azt üzente: csak a választási elemzés elvégzése után nyilatkozik.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
A külföldi szavazókörzeteknél három napon át lehet szavazni az elnökválasztáson; elsőként az új-zélandi Auckland városában nyitnak meg a szavazóhelyiségek.
A két nappal ezelőtt forgalomba helyezett Coradia Stream vonat teljes mértékben üzemképes, de mivel a mozdony leválasztásakor a fedélzeti számítógépen hibaüzenetek jelentek meg, a szerelvényt inkább a remízben tartották.
Választások nincsenek kampány nélkül, a román politikum pedig a lehető legnagyobb mértékben kimaxolja a korteskedést: a napokban két jelölt is a hírhedt román lakodalmas zene, a manele sztárjaival komponáltatott magának „kampányhimnuszt”.
szóljon hozzá!