Kár gyűjteni az üvegeket, pillepalackokat, a most forgalomban lévők nem érnek 50 banit november 30-a után

Kolozsváron buszjegy jár a pillepalack, fémdoboz és üveg visszaváltásáért, november végétől országszerte pénz is •  Fotó: Emil Boc/Facebook

Kolozsváron buszjegy jár a pillepalack, fémdoboz és üveg visszaváltásáért, november végétől országszerte pénz is

Fotó: Emil Boc/Facebook

Nincs okuk a romániai lakosoknak arra, hogy november 30-a előtt az erkélyükön gyűjtsék a pillepalackokat, mert egyetlen ilyen csomagolás sem fog 50 banit hozni a hónap végén – figyelmeztet Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter. Szavai szerint a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) ugyan most már egészen biztosan elrajtol a bejelentett november 30-ai határidőn, azonban csak azok az üvegekért, pillepalackokért, italos dobozokért kaphatunk majd 50 banit, amelyért adtunk is, és amelyen szerepel az SGR-logó. Vagyis még sokáig találkozunk olyan csomagolóanyagokkal, amelyek nem visszaválthatók, hanem a szokásos módon, szétválogatva gyűjtve kell megszabadulnunk tőlük.

Bálint Eszter

2023. november 10., 08:332023. november 10., 08:33

A november 30-án elinduló betétdíjas visszaváltási rendszer csak a Betétdíjas csomagolás logóval ellátott italcsomagolásokra lesz érvényes – közölte csütörtökön a rendszert működtető RetuRO vállalat. A hazai lakosság 0,50 lej garanciát fog fizetni az üzletekben az italok (víz, üdítő, sör, almabor, bor, szeszes ital) megvásárlásakor, és a csomagolások visszaváltásakor visszakapják az 50 banis betétdíjat.

„A már meglévő készletek mennyisége, amelyek akár a gyártók, akár a forgalmazók, vagy akár az üzletek raktáraiban vannak, az SGR-logó nélkül kerülnek értékesítésre, mert nincs ok arra, hogy ezeket a csomagolóanyagokat visszaszállítsák a gyárakba. Némelyiket nem is Romániában gyártották, és környezetvédelmi szempontból ez egyáltalán nem segítene rajtunk. Az összes ilyen készletet el fogjuk adni, és ahogy a gyártók új termékeket dobnak piacra, és ahogy a korábbi a készletek kimerülnek, természetesen SGR-csomagolások is megjelennek a polcokon” – magyarázta a fokozatos átállás lényegét a környezetvédelmi tárca vezetője.

Mircea Fechet rámutatott: ez azt jelenti, hogy például az első héten várhatóan csak olyan termékek esetében fogunk visszaváltható csomagolást látni a polcokon, amelyek szavatossági ideje egy hétnél rövidebb, és amelyeket csak ebben az időkeretben lehetett előállítani.

„Ahogy a visszaváltási rendszer beindul, lassan, de biztosan elfogynak ezek a készletek az ásványvízből, sörből, borból, üdítőitalokból, és a boltok polcain az SGR-csomagolásokat fogjuk látni, azokat, amelyekért 50 banis betétdíjat fizetünk” – ecsetelte a miniszter, hangsúlyozva, a fogyasztók által november 30-áig összegyűjtött csomagolások után nem jár az 50 banis díj.

Vagyis csak azok az üvegek, pillepalackok, italos dobozok után kapunk 50 banit, amelyikért ki is fizettük, vagyis hiába gondolkodnak most sokan úgy, hogy meggyűjtik a csomagolásokat, mert a későbbiekben pénz hozhatnak a családi költségvetésbe.

Szelektív kukában a helyük. A most használatos palackokért nem jár az 50 bani •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Szelektív kukában a helyük. A most használatos palackokért nem jár az 50 bani

Fotó: Haáz Vince

„Az embereknek nincs okuk arra, hogy a pillepalackokat az erkélyen gyűjtsék, mert betéti díj nélkül nem fogja generálni azt az 50 banit, amiről beszélünk. Más szóval, az RVM-nél (a visszaváltó automata – szerk. megj.) csak olyan csomagolásokat veszünk át, amelyekre a betétdíjat kifizették, és amelyek az SGR-endszer részei, az RVM nem fog más típusú csomagolásokat átvenni. Éppen ezért azok a régi pillepalackok, alumíniumdobozok és bármi más, amit a kamrában vagy az erkélyen lehetne gyűjteni, menjenek az újrahasznosíthatás útjára, és a polgárok vigyék el a gyűjtőpontokra, mert nem lesz értékük” – hangsúlyozta a környezetvédelmi miniszter.

korábban írtuk

Ötvenbanisokkal előcsalt környezettudatosság: tudnivalók a hamarosan életbe lépő betétdíjas rendszerről
Ötvenbanisokkal előcsalt környezettudatosság: tudnivalók a hamarosan életbe lépő betétdíjas rendszerről

Már csak három hónap áll az érintett hatóságok, gyártók, kereskedelmi egységek rendelkezésére, hogy előkészítsék Románia egyik legfontosabb környezetvédelmi projektjét, az egyutas italcsomagolások kötelező visszaváltási, betétdíjas rendszerét.

A miniszter szerint az új rendszer esetében nem lesznek működési problémák, a legnagyobb kihívás szavai szerint az informatikai rendszer.

„Szinte naponta egyeztetve a RetuRO (a visszaváltási rendszert működtető vállalat – szerk. megj.) képviselőivel, nincs okom azt hinni, hogy november 30-án, december 1-jén vagy a jövőben bármilyen problémánk lesz. Más szóval, a romániai betétdíjas visszaváltási rendszer a második legnagyobb lesz Európában, a németországi után, és remélem, hogy sikerül a lehető legtöbb, talán több milliárd csomagolást kivonni a rendszerből, amit Románia évente termel, akár a pillepalackról beszélünk, ami messze a legártalmasabb, ha egyszer a környezetbe kerül, akár az üveg- vagy az alumíniumcsomagolásról. November 30-ig 21 nap és 21 éjszaka van hátra, ahogy én szoktam viccelődni. A legnagyobb kihívást minden bizonnyal az informatikai rendszer jelenti majd, amely néhány nappal az indulás előtt készül el, de csak optimista lehetek, és bízom abban, hogy nemcsak működni fog, hanem az általunk elvárt paramétereken belül is” – jelentette ki Mircea Fechet.

korábban írtuk

Nem halogatják tovább: november végén bevezetik a betétdíjas visszaváltási rendszert
Nem halogatják tovább: november végén bevezetik a betétdíjas visszaváltási rendszert

Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter csütörtökön kijelentette, hogy nem ért egyet a betétdíjas visszaváltási rendszer – a műanyag, fém és üveg italcsomagolások beváltása – bevezetésének három hónapos elhalasztásával.

Elődje, Tánczos Barna a témában kiadott közleményében bírálta a jelenlegi kormányt, amiért megkésett az utolsó intézkedések elfogadásával, amiért decemberben viszonylag kevés betétdíjas palackot fogunk találni a boltok polcain.

Mint az exminiszter is rámutatott: a rendszerbe tartozó italcsomagolások speciális védjegyet kapnak, vagyis a címkén rajta lesz a körkörös nyilakat ábrázoló logó. Erről lehet majd felismerni, milyen csomagolásokat lehet visszaváltani, visszakapva az 50 banis garanciát.

Ezért már jár az 50 bani. Hamarosan ilyen logókkal fogunk találkozni az italok csomagolásán •  Fotó: RetuRO Galéria

Ezért már jár az 50 bani. Hamarosan ilyen logókkal fogunk találkozni az italok csomagolásán

Fotó: RetuRO

„A betétdíjas rendszer elindítása óriási lépés, amellyel elérhetjük, hogy az italcsomagolások több mint 90 százalékát újrahasznosítsák. Környezetvédelmi miniszterként egy olyan rendszert dolgoztam ki, amely évente 7 milliárd italpalack begyűjtését teszi lehetővé, így ezek nem kerülnek a folyókba, a sáncokban, erdőkbe, és ezáltal tisztább környezetet teremtünk” – idézte az RMDSZ közleménye a Hargita megyei szenátort.

Tánczos Barna kiemelte, az italcsomagolások piacról való visszagyűjtése a termelő feladata, amit a szennyező fizet uniós alapelv ír elő. Így az italcsomagolások visszaváltó rendszerének működését Romániában is az italgyártók fogják finanszírozni.

Szavai szerint a betétdíjas rendszer működtetője, a RetuRO részvénytársaság a napokban megkezdte azoknak a szerződéseknek az aláírását, amelyek alapján a kiskereskedőktől átveszik a begyűjtött palackokat, és begyűjtési díjat fizetnek nekik.

„A jelenlegi helyzet szerint több mint 60 ezer kereskedővel készül szerződést kötni a RetuRO részvénytársaság. Ebből néhány nap alatt több mint 300-an már alá is írták a szerződéseket. Ez tartalmazza azt az árat, ami a begyűjtésért megkap a kisbolt és a nagy automatát működtető nagykereskedelmi egység is. Fontos, hogy ha van olyan kereskedő, aki még nem regisztrált a rendszerben, az minél hamarabb pótolja a mulasztást” – hangsúlyozta Tánczos Barna.

Mint ismeretes, a november 30-án induló betétdíjas rendszer az üvegből, műanyagból vagy alumíniumból készült, 0,1 liter és 3 liter közötti űrtartalmú italcsomagolásokra vonatkozik. Ebbe beletartoznak az ásványvizes üvegek, üdítőitalok, sörösdobozok, bor és más alkoholos italok csomagolásai is. A rendszert működtető RetuRO vállalat is felhívta a figyelmet, hogy a visszaváltható csomagolású termékek csak fokozatosan jelennek majd meg az üzletek polcain, attól függően, hogy mikor merülnek ki a jelenleg raktáron lévő, nem visszaváltható csomagolású termékek készletei.

•  Fotó: Tánczos Barna Facebook-oldala Galéria

Fotó: Tánczos Barna Facebook-oldala

Ezért a RetuRO is azt ajánlja a lakosságnak, hogy ne kezdje el a csomagolások felhalmozását a rendszer bevezetése előtt. Ezeket nem fogják elfogadni a visszaváltási pontokon, mivel nem szerepel rajtuk a betétdíjas garanciát tanúsító logó. A többi csomagolást továbbra is a csomagolások összes típusának újrahasznosítására létrehozott szelektív hulladékgyűjtő pontokon lehet leadni – szögezte le a vállalat közleménye.

A vállalat figyelmeztetett arra is: a visszaváltáshoz a csomagolásnak épnek, sérülésmentesnek kell lennie, hogy a visszaváltó automaták vagy a számláló- és válogatóberendezések be tudják fogadni a forma, méret és súly alapján.

Emiatt teljesen ki kell üríteni őket, mert a bennük maradt folyadékmennyiség miatt már nem fognak megfelelni az automatákba táplált súlynormáknak. A csomagolások bármelyik üzlet visszaváltási pontjánál visszaválthatók a pénztárblokk felmutatása nélkül. A kisebb boltokban, ahol valószínűleg az elárusítók veszik át a csomagolásokat, a vásárló készpénzben kapja vissza a betétdíjat. A szupermarketekben, ahol valószínűleg visszaváltó automatákat állítanak fel, a vásárló a visszaváltott csomagolások után járó garancia értékének megfelelő utalványt kap a géptől, amit az üzletben felhasználhat vásárlásra, de akár készpénzre is válthatja a pénztárnál vagy az erre kialakított ügyfélszolgálatnál – mutatott rá a RetuRO.

A vállalat azt is hangsúlyozta, hogy a termelők készletén levő régi típusú csomagolású termékeket 2024. június 30-áig lehet még értékesíteni a kereskedelemben, július elsejétől már kizárólag az új típusú, logóval ellátott csomagolású termékeket lehet forgalmazni.

A RetuRO október közepén indított átfogó tájékoztató kampányt a betétdíjas visszaváltási rendszer fontosságáról és előnyeiről. A „Visszaváltás hórája” elnevezésű sajtókampány részletezi az italcsomagolások visszaváltásának és a betétdíj átvételének lépéseit, illetve felhívja a lakosság figyelmét a tisztább és zöldebb környezet megteremtésében betöltött szerepére.

korábban írtuk

Kampány indul a betétdíjas visszaváltási rendszer népszerűsítésére
Kampány indul a betétdíjas visszaváltási rendszer népszerűsítésére

Átfogó tájékoztató kampányt indított a betétdíjas visszaváltási rendszert (SGR) működtető RetuRO vállalat a rendszer fontosságáról és előnyeiről.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Elnöki tanácsadó: Románia egzisztenciális válságon megy keresztül

A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.

Elnöki tanácsadó: Románia egzisztenciális válságon megy keresztül
2025. július 01., kedd

Fejenként közel 200 ezer lejes „búcsúajándékot” adna három távozó tagjának az alkotmánybíróság

Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul

Fejenként közel 200 ezer lejes „búcsúajándékot” adna három távozó tagjának az alkotmánybíróság
2025. július 01., kedd

Cseke: 2025-ben biztosított a bölcsődeprogram finanszírozása

2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.

Cseke: 2025-ben biztosított a bölcsődeprogram finanszírozása
2025. július 01., kedd

Tiltakoznak a pótlékok csökkentése miatt az adóhivatali dolgozók, az ország megbénításával fenyegetőznek

Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.

Tiltakoznak a pótlékok csökkentése miatt az adóhivatali dolgozók, az ország megbénításával fenyegetőznek
2025. július 01., kedd

CSM-elnök: összeomlik az igazságügyi rendszer, ha 65 évre emelik a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát

A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.

CSM-elnök: összeomlik az igazságügyi rendszer, ha 65 évre emelik a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát
2025. június 30., hétfő

Megágyazott a hírszerzés adócsalással szembeni bevetésének a CSAT

Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.

Megágyazott a hírszerzés adócsalással szembeni bevetésének a CSAT
2025. június 30., hétfő

Megnyirbálta a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát, munkabeszüntetéssel fenyegetőznek a dolgozók

Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.

Megnyirbálta a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát, munkabeszüntetéssel fenyegetőznek a dolgozók
2025. június 30., hétfő

Parajdi sóbánya: két forgatókönyv került terítékre a védelmi tanács ülésén Bukarestben

Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).

Parajdi sóbánya: két forgatókönyv került terítékre a védelmi tanács ülésén Bukarestben
2025. június 30., hétfő

A nyugdíjasok is tiltakoznak a kormány tervezett intézkedései ellen

A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.

A nyugdíjasok is tiltakoznak a kormány tervezett intézkedései ellen