Fotó: RMDSZ/Facebook
Messze lenne a parlamentbe jutástól az RMDSZ, ha most vasárnap tartanák a választásokat – derül ki az Információs Hadviselést és Stratégiai Kommunikációt Elemző Központ (LARICS) által a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) megrendelésére készített legfrissebb, pénteken nyilvánosságra hozott felmérésből.
2023. október 20., 21:182023. október 20., 21:18
A Román Akadémia égisze alatt működő intézet által készített közvélemény-kutatás szerint a legnépszerűbb politikai alakulat továbbra is a kétpárti kormánykoalíció nagyobbik pártja, a Szociáldemokrata párt (PSD), amely a voksok 32 százalékát kapná a biztos pártválasztók körében, míg koalíciós partnere, a felmérést megrendelő PNL 23,9 százalékkal a második.
A harmadik a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) 14,7 százalékkal, míg a negyedik a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) 14,2 százalékkal. Több párt nem érné el az 5 százalékos parlamenti küszöböt: az AUR-ból kizárt szélsőjobboldali botránypolitikus, Diana Șoșoacă fémjelezte SOS Romániát 4,6 százalékon mérték, a Népi Mozgalom Pártot (PMP) 4-en,
A jelenlegi bukaresti kormánykoalíciót alkotó pártok továbbra is abszolút többséget szereznének, ha most vasárnap lennének a parlamenti választások, de a szélsőjobb pártok támogatottsága is egyre magasabb – derül ki egy friss felmérésből.
Az európai parlamenti választásokon 31,5 százalék támogatná a PSD-t, a PNL 22,9, az USR 15,2, az AUR 14,6 százalékon áll. A bejutási küszöb alatti pártok közül az SOS Romániát 4,7, a PMP-t 4,4, az RMDSZ-t pedig 3,2 százalékon mérték.
A felmérésben arra is rákérdeztek, hogyan viszonyulnának a válaszadók ahhoz, ha a két koalíciós partner, a PSD és a PNL közös listákat állítana a választásokon.
66,3 százalék mondja azt, hogy önállóan kell nekivágniuk a megmérettetésnek, és csupán 32,3 százalék véli úgy, hogy közös listát kellene állítaniuk.
A romániai polgárok elsöprő többsége szerint Romániában rossz irányba haladnak a dolgok, a legnagyobb támogatottságú párt továbbra is a Szociáldemokrata Párt (PSD), de az intézmények közül a pártokban bíznak a legkevésbé az emberek.
A közös lista elutasítottsága a PSD törzsszavazói között nagyobb: 64,7, százalékuk ellenzi, míg a PNL támogatói körében ez az arány 59,6 százalék. Rákérdeztek a lehetséges államfőjelöltek támogatottságára is, a válaszokból pedig az derül ki, hogy
a NATO főtitkárhelyettesét, a PSD volt elnökét a válaszadók 31,3 százaléka látná szívesen az elnöki székben. A második helyen Victor Ponta volt PSD-s kormányfő áll 28 százalékkal, őt Laura Codruța Kövesi, az Európai Ügyészség főügyésze, volt romániai korrupcióellenes főügyész követi 25,2 százalékkal.
Mircea Diaconu színészé, volt művelődési miniszteré – akinek a nevét az AUR dobta be a köztudatba lehetséges jelöltként – 19,7, Gabriela Firea volt PSD-s családügyi miniszteré 18,7, Eduard Hellvig volt SRI-igazgatóé – aki a PNL jelöltje lehet – 16,7, Cătălin Drulă USR-elnöké 15,6, George Simion AUR-vezéré 15,5, Diana Șoșoacáé pedig 13,1.
A romániai lakosság jelentős része már nem bízik a pártokban, korruptnak tartja őket, ezért választana inkább egy független, köztiszteletben álló személyt államfőnek.
A felmérést szeptember 11. és 25. között készítették 1003 fős mintán, a hibahatár 3,1 százalék.
Egyébként a hónap elején az INSCOP és a CURS által készített felmérések is a bejutási küszöb alatt mérték az RMDSZ-t, de nem ennyire drasztikusan: előbbi 4,6, utóbbi 4 százalékos támogatottságot jelzett. Az Avangarde felmérés szerint ugyanakkor a szövetség támogatottsága 5 százalékos.
Megjegyzendő egyébként, hogy
a Magyarországgal és a magyarokkal kapcsolatos „elemzéseik” fő jellemvonása a tényszerű helyzetábrázolás helyett rendszerint a magyarellenes hangulatkeltés.
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) első helyét semmi sem veszélyeztetné, ha most vasárnap lennének a választások – derül ki az INSCOP közvélemény-kutató legfrissebb felmérésből.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel együtt szavazott, Ilie Bolojan ügyvivő államfő, Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök is leadta szavazatát a második fordulóban vasárnap.
Vasárnap reggel 9 óráig, a szavazás első két órájában 1 586 857 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 8,82 százaléka szavazott az államfőválasztás második fordulójában.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
szóljon hozzá!