Fotó: Europa.eu
Miközben a kormány hétfőn az oltakozási kedvet fokozandó rendeletet fogadott el arról, hogy az oltást felvevők élelmiszer-utalványokat kapnak, illetve vakcinalottón vehetnek részt, a hatóságok hamis oltási igazolásokat árusító bűnözők után kutatnak. Az elkövetők száz eurót kérnek egy, a valódihoz nagyon hasonló igazolásért.
2021. augusztus 30., 19:472021. augusztus 30., 19:47
2021. augusztus 30., 20:282021. augusztus 30., 20:28
Utalványokkal és vakcinalottóval honorálják azok „erőfeszítését”, akik felveszik a koronavírus elleni oltást, miután a kormány hétfői ülésén elfogadta az erről szóló rendeletet. Az intézkedésről, amelynek célja az oltakozási kedv fellendítése, Ioana Mihăilă egészségügyi miniszter elmondta,
A nyeremények pénzösszegeket jelentenek, de a jogszabály nem tartalmaz részleteket arról, hogy mekkora pénzjutalmat kaphatnak a kisorsoltak, ezt később pontosítják. A jogszabályban azt is leszögezték, hogy ezek a rendelkezések csak azokra a személyekre érvényesek, akik a rendelet hatályba lépése után oltatják be magukat, így nem érvényes azokra, akik már megkapták a koronavírus elleni vakcinát.
Eközben a hatóságok hamis oltási igazolásokat áruló bűnbanda ügyében nyomoznak. Florin Cîţu miniszterelnök hétfőn a kormányfői hivatal ellenőrző testületét is az ügy kivizsgálására utasította, miután kiderült: az orosz Telegram közösségi oldalon száz euróért árulták a hamis igazolásokat. A Digi 24 hírtelevízió által leleplezett bűnözők azt állítják: orvosok segítségével állítják ki a valódiakhoz megtévesztésig hasonló igazolásokat.
Florin Cîţu miniszterelnök hétfőn megengedhetetlennek nevezte az ilyen eseteket, leszögezve: az illetékes állami hatóságok jelentős forrásokat kapnak a bűncselekmények leleplezésére, ezért elfogadhatatlan, hogy helyettük ezt a sajtó tette meg. Lucian Bode belügyminiszter az ügy kapcsán hétfőn közölte, a rendőrség azon van, hogy minél hamarabb azonosítsa az elkövetőt, és jelezte: arra számít, hogy lesznek még hasonló esetek, a hatóságok azonban résen vannak.
A katonaorvos vasárnap este a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta: az előzetesen várt 1500-1600 napi eset helyett már 2000-re számítanak, az azonban még nem a járvány csúcsát jelenti.
„Az emberek nem fogják fel az oltások előnyeit, és nem fogják fel a valóságot: egy járvány kellős közepén vagyunk, naponta több mint ezer új esetnél tartunk. Azok fertőződhetnek meg a közeljövőben, akik semmilyen fajta – sem a betegségen átesve, sem oltás révén megszerzett – immunitással nem jelentkeznek” – figyelmeztetett.
Gheorghiţă azt is kiemelte, hogy az új fertőzöttek több mint 80, az elhunytaknak pedig 97 százaléka az oltatlanok közül kerül ki. Hozzátette, az oltások hatékonyságát az is bizonyítja, hogy az idei adatok kedvezőbbek a tavalyi év azonos időszakához képest: míg 2020 augusztusának ezen periódusában a napi átlag megbetegedések száma egy hét alatt 1170 volt, ez most 780.
Gheorghiţă arra is figyelmeztetett, hogy azok, akik hamis koronavírus elleni oltási igazolást szereznek be, nemcsak önmagukat sodorják veszélybe, hanem a környezetükre is veszélyt jelentenek, ezért azon orvosoknak, akiket megpróbálnak megvesztegetni, hogy hamis oltási igazolásokat állítsanak ki, rendőrségi feljelentést kell tenniük. A hamisítási ügyekre reagálva megjegyezte, azon orvosok, akik hajlandóak hamis oltási igazolásokat kiállítani, becsületes kollégáikkal szemben is megingatják a bizalmat.
Több mint kétezren a kórházakban
Alig maradt 700 alatt a 24 óra alatt koronavírus-fertőzéssel diagnosztizáltak száma a hétfői adatok szerint: 16 081 tesztből 699 lett pozitív, ami 4,34 százalékos arány. Az igazolt fertőzöttek száma ezzel 1 097 452, a gyógyultaké pedig 1 054 417-re nőtt. A kór szövődményeiben 11-en hunytak el, mindannyian krónikus betegek voltak. Az elhunytak száma ezzel 34 539. A kórházakban 2 131 fertőzöttet ápoltak, közülük 280-at intenzív osztályon.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
A romániaiak több mint háromnegyede vallásosnak vallja magát – derül ki az INSCOP Research egy friss közvélemény-kutatásából.
Tizennégy megyére narancssárga, több másik megyére sárga riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható zivatarok miatt.
Egész testén súlyos égési sérüléseket szenvedett egy bukaresti kamasz, akit áramütés ért, amikor egy videójátékban látott jelenetet utánozva felmászott egy vagon tetejére – közölte a román rendőrség.
szóljon hozzá!