Fotó: Europa.eu
Miközben a kormány hétfőn az oltakozási kedvet fokozandó rendeletet fogadott el arról, hogy az oltást felvevők élelmiszer-utalványokat kapnak, illetve vakcinalottón vehetnek részt, a hatóságok hamis oltási igazolásokat árusító bűnözők után kutatnak. Az elkövetők száz eurót kérnek egy, a valódihoz nagyon hasonló igazolásért.
2021. augusztus 30., 19:472021. augusztus 30., 19:47
2021. augusztus 30., 20:282021. augusztus 30., 20:28
Utalványokkal és vakcinalottóval honorálják azok „erőfeszítését”, akik felveszik a koronavírus elleni oltást, miután a kormány hétfői ülésén elfogadta az erről szóló rendeletet. Az intézkedésről, amelynek célja az oltakozási kedv fellendítése, Ioana Mihăilă egészségügyi miniszter elmondta,
A nyeremények pénzösszegeket jelentenek, de a jogszabály nem tartalmaz részleteket arról, hogy mekkora pénzjutalmat kaphatnak a kisorsoltak, ezt később pontosítják. A jogszabályban azt is leszögezték, hogy ezek a rendelkezések csak azokra a személyekre érvényesek, akik a rendelet hatályba lépése után oltatják be magukat, így nem érvényes azokra, akik már megkapták a koronavírus elleni vakcinát.
Eközben a hatóságok hamis oltási igazolásokat áruló bűnbanda ügyében nyomoznak. Florin Cîţu miniszterelnök hétfőn a kormányfői hivatal ellenőrző testületét is az ügy kivizsgálására utasította, miután kiderült: az orosz Telegram közösségi oldalon száz euróért árulták a hamis igazolásokat. A Digi 24 hírtelevízió által leleplezett bűnözők azt állítják: orvosok segítségével állítják ki a valódiakhoz megtévesztésig hasonló igazolásokat.
Florin Cîţu miniszterelnök hétfőn megengedhetetlennek nevezte az ilyen eseteket, leszögezve: az illetékes állami hatóságok jelentős forrásokat kapnak a bűncselekmények leleplezésére, ezért elfogadhatatlan, hogy helyettük ezt a sajtó tette meg. Lucian Bode belügyminiszter az ügy kapcsán hétfőn közölte, a rendőrség azon van, hogy minél hamarabb azonosítsa az elkövetőt, és jelezte: arra számít, hogy lesznek még hasonló esetek, a hatóságok azonban résen vannak.
A katonaorvos vasárnap este a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta: az előzetesen várt 1500-1600 napi eset helyett már 2000-re számítanak, az azonban még nem a járvány csúcsát jelenti.
„Az emberek nem fogják fel az oltások előnyeit, és nem fogják fel a valóságot: egy járvány kellős közepén vagyunk, naponta több mint ezer új esetnél tartunk. Azok fertőződhetnek meg a közeljövőben, akik semmilyen fajta – sem a betegségen átesve, sem oltás révén megszerzett – immunitással nem jelentkeznek” – figyelmeztetett.
Gheorghiţă azt is kiemelte, hogy az új fertőzöttek több mint 80, az elhunytaknak pedig 97 százaléka az oltatlanok közül kerül ki. Hozzátette, az oltások hatékonyságát az is bizonyítja, hogy az idei adatok kedvezőbbek a tavalyi év azonos időszakához képest: míg 2020 augusztusának ezen periódusában a napi átlag megbetegedések száma egy hét alatt 1170 volt, ez most 780.
Gheorghiţă arra is figyelmeztetett, hogy azok, akik hamis koronavírus elleni oltási igazolást szereznek be, nemcsak önmagukat sodorják veszélybe, hanem a környezetükre is veszélyt jelentenek, ezért azon orvosoknak, akiket megpróbálnak megvesztegetni, hogy hamis oltási igazolásokat állítsanak ki, rendőrségi feljelentést kell tenniük. A hamisítási ügyekre reagálva megjegyezte, azon orvosok, akik hajlandóak hamis oltási igazolásokat kiállítani, becsületes kollégáikkal szemben is megingatják a bizalmat.
Több mint kétezren a kórházakban
Alig maradt 700 alatt a 24 óra alatt koronavírus-fertőzéssel diagnosztizáltak száma a hétfői adatok szerint: 16 081 tesztből 699 lett pozitív, ami 4,34 százalékos arány. Az igazolt fertőzöttek száma ezzel 1 097 452, a gyógyultaké pedig 1 054 417-re nőtt. A kór szövődményeiben 11-en hunytak el, mindannyian krónikus betegek voltak. Az elhunytak száma ezzel 34 539. A kórházakban 2 131 fertőzöttet ápoltak, közülük 280-at intenzív osztályon.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!