Jogi kiskapuk a kormányban

•  Fotó: Rompres

Fotó: Rompres

A miniszterjelöltek közül csak Mircea Toadernek kell a parlament döntésésre várnia a kinevezéséről. A hétfő esti egyeztetésen a kormánykoalíciós pártok megállapodtak: a Konzervatív Párt (PC) ellenzékbe vonulásának következtében megüresedett államminiszteri tisztségbe a liberális Varujan Vosganiant jelölik, cserében Codruþ ªereº leköszönő gazdasági és kereskedelmi miniszter utódja a demokrata párti Mircea Toader lehet. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) továbbá megtartja a mezőgazdasági tárcát, a miniszteri tisztség várományosa pedig Dan Motreanu képviselő.

Gazda Árpád

2006. december 06., 00:002006. december 06., 00:00

A miniszterjelöltek kinevezése körüli helyzetet azonban tegnap alkotmányjogi viták bonyolították. A miniszterelnök által javasolt jelölteket ugyanis az államfőnek kell kineveznie tisztségükbe, az ellenzék azonban azzal érvelt, hogy a jelöltek kinevezését a parlamentnek kell jóváhagynia, a törvényhozó testületben pedig a kormánykoalíció immár kisebbségbe került. Az ellenzéki pártok az Alkotmány 85-ik szakaszának 3 cikkelyére hivatkoztak, amely előírja: ha a kormányátszervezés során megváltozik a kormány politikai összetétele, az államfő csak a parlament jóváhagyásával nevezheti ki a miniszterelnök által javasolt jelölteket. Traian Bãsescu államfő ezt követően megbeszéléseket tartott Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnökkel, valamint Bogdan Olteanuval és Nicolae Vãcãroiuval, a képviselőház, illetve a szenátus elnökeivel.

Csak Toader vizsgázik a parlamentben

A házelnökökkel tartott egyeztetések a PNL-s jelölteknek kedveztek. A miniszterjelöltek közül ugyanis csak Mircea Toader ügyében dönt a parlament. Nicolae Vãcãroiu szerint ma és holnap a szenátus és képviselőház gazdasági és ipari bizottságának együttes ülésén sor kerül Toader meghallgatására, a bizottságok javaslatát követően pedig december 11-én szavaznak kinevezéséről a plénumban. A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a PC már jelezték, hogy a titkos szavazáson nem támogatják Toadert, így ennek tisztségbe lépése kérdésessé válik.  Dan Motreanunak és Varujan Vosganiannak nem szükséges a törvényhozó testület elé járulnia. Motreanu ugyanis pártvonalon veszi át a Gheorghe Flutur menesztése után megüresedett mezőgazdasági tárca vezetését. Fluturt Tãriceanu azért menesztette tisztségéből, mert csatlakozott a PNL-ből kizárt Theodor Stolojan vezette liberális platformhoz. A volt miniszter – akit menesztése előtt a kormányfő még a kabinet legkompetensebb tagjának tartott – úgy vélte, Motreanu ígéretes fiatalember, aki a tárca élén bepótolhatja azt az időszakot, amely alatt irányítás nélkül működött a mezőgazdasági tárca. Vosganian a demokrata pártnak köszönheti, hogy nem kell a parlamenti meghallgatáson bizonyítania. A liberális politikus – aki a szekusmúlt gyanúja miatt visszalépett EU-biztosi jelöléséből – ugyanis nem Bogdan Pascu hatáskörét, hanem Gheorghe Pogea megüresedett kormányfő-helyettesi tisztségét veszi át. A PD-s Pogea  júniusban mondott le miniszterelnök-helyettesi tisztségéről, a demokraták pedig azóta sem jelöltek utódot a helyére, mivel a PD a kormányapparátus leegyszerűsítése érdekében megszüntette volna az államminiszteri tisztséget. Az RMDSZ-es és konzervatív miniszterelnök-helyettesek nem követték a demokrata példát, és tisztségükben maradtak.
A D. A. Szövetségen belüli konfliktus azonban Vosganianra is kihatott. Radu Berceanu  szállítási és   középítkezési miniszter, a PD alelnöke kizártnak tartja, hogy a liberális politikus Pogea hatáskörét vegye át.

Kulcsfontosságú tárcákat nyert a PD

A kormány összetételében bekövetkezett változások során a Demokrata Párt jelentős minisztériumok vezetését szerezte meg. Korábban, a liberális Teodor Atanasiu felfüggesztése után Sorin Frunzãverde demokrata alelnök vehette át a védelmi tárca vezetését. 
 

Államtitkári tisztségekre pályázik az RMDSZ
Legalább három államtitkári tisztséget szeretne megszerezni az RMDSZ a Konzervatív Párt kormányból való kilépése után – szögezte le tegnap Borbély László középítkezési és területrendezési miniszter, a szövetség ügyvezető alelnöke. Az RMDSZ által célba vett minisztériumok a belügyi és közigazgatási, a pénzügyi, valamint a gazdasági és kereskedelmi tárcák. Emellett az RMDSZ a kormány hatáskörébe tartozó ügynökségeknél is szeretne tisztségeket szerezni. Erről főként a PNL- vel kell tárgyalni, mivel a Demokrata Párt már megszerezte a gazdasági és kereskedelmi tárcát, amely eddig a konzervatívoké volt – tette hozzá Borbély. A Dan Voiculescu vezette alakulat kilépése után betöltetlenül maradt államtitkári és ügynökség-vezetői tisztségek legnagyobb részét (80–90 százalékát) a liberális párt képviselői töltik majd be, a maradék 10–20 százalék pedig az RMDSZ-t illeti. A szövetség ügyvezető alelnöke szerint az RMDSZ-nek a legfontosabb a pénzügyminisztériumi államtitkári funkció lenne. Mint ismeretes, Jakab István, a pénzügyi tárca volt RMDSZ-es államtitkára a legutóbbi kormányátalakításnak esett áldozatul, azóta pedig a szövetségnek nincs államtitkára a Sebastian Vlãdescu vezette tárcánál. Borbély hangsúlyozta: az RMDSZ-t nem a funkcióvadászat vezérli, ám az üresen maradt tisztségeket mindenképpen be kell tölteni. Lapzártakor még tartott az RMDSZ és a PNL vezetői közti egyeztetés, amely az államtitkári tisztségek elosztásáról szólt.
Markó Béla szövetségi elnök ugyancsak arra hívta fel a figyelmet, hogy nem szabad „hangzatos tisztségosztogatást” végezni. Emellett Markó hangsúlyozta: a koalíció legfőbb prioritása jelenleg a parlamenti többség biztosítása kell hogy legyen. Az RMDSZ elnöke ugyanakkor nem zárta ki, hogy a jelenlegi helyzet az előrehozott választások megrendezéséhez vezet.

Népszerűségi csúcsponton a liberális-demokrata szövetség
A D. A. Szövetség számára az előrehozott választások megrendezése mellett egyik fő érv lehet, hogy a liberális-demokrata szövetség az utóbbi időszakban a legnépszerűbbnek bizonyult. A D. A. Szövetségre a választásra jogosultak 27 százaléka, szavazna. A Demokrata Pártra 20 százalék szavazna, a Nemzeti Liberális Párt támogatottsága pedig 7 százalék – derül ki a Nyílt Társadalomért Alapítvány felméréséből. Ez azt jelenti, hogy a liberális-demokrata szövetség a voksoknak 53 százalékát gyűjtené be, ha jövő vasárnap lennének a választások, így akár egyedül is kormányozhatna. A pártok népszerűségi listáján a liberális-demokrata szövetséget a Szociáldemokrata Párt követi, amely a szavazatok 20 százalékára számíthat. A Nagy-Románia Párt a választók 13 százalékának a bizalmát élvezi, az RMDSZ támogatottsága pedig 7 százalékos. A George Becali vezette Új Nemzedék Pártja (PNG) 5 százalékot kapna, így bejutna a parlamentbe.
Traian Bãsescu államfőnek gyakorlatilag nincs ellenfele a népszerűségi listán: a megkérdezettek 60 százaléka őt választaná az államelnöki tisztségbe. A második helyen 13 százalékkal Corneliu Vadim Tudor áll, őt pedig George Becali követi, aki minden tizedik román voksára számíthatna. Mircea Geoanãra, a Szociáldemokrata Párt elnökére a választópolgárok 6 százaléka szavazna. A jelenlegi államfő különben nemcsak a kormánypártok választótáborában népszerű, hanem az ellenzékében is: a Szociáldemokrata Párt támogatóinak mintegy 40 százaléka Traian Bãsescura szavazna az elnökválasztásokon.

Államminiszter a bukott biztosjelölt

Varujan Vosganian 1958. július 25-én született Craiován, 1982-ben a bukaresti Közgazdasági Akadémián, 1991-ben pedig a Bukaresti Egyetem matematika karán szerzett oklevelet. 1998-ban közgazdaságból doktorált. 1990 óta a Romániai Örmény Szövetség elnöke (1990–1996 között parlamenti képviselő a szövetség színeiben). 2004-ben a PNL tagjaként jutott parlamenti mandátumhoz, jelenleg a párt szóvivője és a szenátus pénzügyi bizottságának elnöke. A kilencvenes években a Román Alternatíva Pártja és a Jobboldali Erők Szövetsége elnöki tisztségét töltötte be; számos gazdaságpolitikai könyv, valamint vers- és prózakötet szerzője. Vosganian volt Románia első számú európai biztosjelöltje, jelölését azonban visszavonta, miután a hazai sajtóban szekusmúlttal vádolták.

Történészből mezőgazdasági miniszter

Dan Motreanu 1970 szeptember 11-én született a Hunyad megyei Szászvárosban. 1995-ben a temesvári egyetem történelem-filozófia karán, 1998-ban pedig Svájcban, a neuchateli egyetemen szerez oklevelet. 2000-ben a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem politikai tudományok karának végzőse. Pályafutását történelemtanárként kezdte 1996 és 1997 között Gyulafehérváron a Mediafax hírügynökség tudósítója. 1999-től 2001-ig az országos vidékfejlesztési ügynökség egyik vezetője. 1990-től a PNL tagja, 1998-2002 között a párt Fehér megyei szervezetének alelnöke, 2002 és 2005 között a PNL ifjúsági szervezetének elnöke. 2004-ben a liberális párt színeiben képviselői mandátumhoz jut, 2005-től az alsóház közigazgatási, területrendezési és környezetvédelmi bizottságának vezetője. 2005-től a párt főtitkára.

Az államot pereli a miniszterjelölt

Mircea Toader 1948 január 23-án született Bukarestben. 1969-ben a konstancai tengerészeti akadémián szerzett oklevelet, 1990 után a galaci Transeuropa  vállalatcsoport igazgatója. 2000-2004 között a PD színeiben képviselőnek választják, 2005- ben pedig a belügyminisztérium államtitkárának nevezik ki. Mircea Toader néhány éve beperelte a román államot, és 200 ezer lej kárpótlást kér amiatt, mert szerinte a nyolcvanas években a Szekuritáté meghurcoltatásainak áldozata volt.  

Barta Zoltán, Farcádi Botond

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 07., szerda

Tánczos: stabil kormány, racionális államfő és kiszámíthatóság kell, kizárt az AUR-ral való együttműködés

Romániának kiszámíthatóságra, stabil kormányra, racionálisan gondolkodó államfőre van szüksége – jelentette ki szerdán Tánczos Barna kormányfőhelyettes és pénzügyminiszter, aki teljesen kizártnak nevezte az RMDSZ és az AUR közötti együttműködést.

Tánczos: stabil kormány, racionális államfő és kiszámíthatóság kell, kizárt az AUR-ral való együttműködés
2025. május 07., szerda

Felhőszakadások, zivatarok jönnek Erdélyben

Erdélyi megyékre is érvényes sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható felhőszakadások miatt.

Felhőszakadások, zivatarok jönnek Erdélyben
2025. május 07., szerda

Bolojan: gondoljanak Románia helyzetére és a méltóságra, amikor a második fordulóban szavaznak

Az elnökválasztás második fordulójában mindenki szavazzon a lelkiismerete szerint, de gondoljon a méltóságra és az európai értékekre – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő államfő szerdán.

Bolojan: gondoljanak Románia helyzetére és a méltóságra, amikor a második fordulóban szavaznak
2025. május 07., szerda

Nem akar előre hozott választást, az RMDSZ-t is magában foglaló kisebbségi kormány is egy variáns Nicușor Dan szerint

Nicușor Dan független államfőjelölt nem tartja időszerűnek az előre hozott parlamenti választások kezdeményezését, függetlenül attól, hogy ki nyeri el az államfői tisztséget.

Nem akar előre hozott választást, az RMDSZ-t is magában foglaló kisebbségi kormány is egy variáns Nicușor Dan szerint
2025. május 07., szerda

Elnökválasztás: közzétették a végeredményt, de már meg is támadták az alkotmánybíróságon

A BEC által kedd este közölt végleges eredmények szerint George Simion nyerte az elnökválasztás első fordulóját 40,96 százalékos (3 862 761 szavazat) támogatottsággal, a második pedig helyen Nicușor Dan végzett 1 979 767 szavazattal (20,99 százalék).

Elnökválasztás: közzétették a végeredményt, de már meg is támadták az alkotmánybíróságon
2025. május 06., kedd

Călin Georgescu kormányfő vagy előre hozott választások, tömeges létszámleépítés a közszférában: itt a Simion-terv

Megerősítette George Simion, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője, hogy államfővé választása esetén Călin Georgescut bízza meg kormányalakítással.

Călin Georgescu kormányfő vagy előre hozott választások, tömeges létszámleépítés a közszférában: itt a Simion-terv
2025. május 06., kedd

Elemző: az elnökválasztáson nem az eszmék ütköztek, hanem a frusztrációk, a kudarc a PSD és a PNL hibája

A fősodratú pártokból való kiábrándultság vezetett a megismételt romániai elnökválasztás vasárnapi első fordulójának némileg meglepő eredményéhez, a magyarokat csak kis mértékben lehetett mozgósítani magyar jelölt híján – elemzés.

Elemző: az elnökválasztáson nem az eszmék ütköztek, hanem a frusztrációk, a kudarc a PSD és a PNL hibája
2025. május 06., kedd

Kelemen Hunor: más most nem téma, Nicușor Dannak győznie kell

Kelemen Hunor kedden kijelentette, hogy az RMDSZ számára Nicușor Dan elnökválasztási győzelme az elsődleges, de ehhez a független jelöltnek megfelelő mozgósítással több millió szavazatot kell szereznie.

Kelemen Hunor: más most nem téma, Nicușor Dannak győznie kell
2025. május 06., kedd

Egy RMDSZ-mentes kormányt tart a legmegfelelőbb konstrukciónak az USR politikusa

Ionuț Moșteanu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselőházi frakcióvezetője szerint egy Ilie Bolojan vezette PSD–PNL–USR-kormány lenne a legmegfelelőbb konstrukció a jelenlegi helyzetben.

Egy RMDSZ-mentes kormányt tart a legmegfelelőbb konstrukciónak az USR politikusa
2025. május 06., kedd

Miután háromszor megfutamodott, Simion ezúttal készen áll a kampányvitákra Nicușor Dannal

George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a második elnökválasztási fordulóba bekerült jelöltje kedden kijelentette, készen áll elkezdeni a kampányvitákat ellenfelével, Nicușor Dannal.

Miután háromszor megfutamodott, Simion ezúttal készen áll a kampányvitákra Nicușor Dannal