A miniszteri rendelet tervezete szerint a diákok között biztosítani kell az egyméteres távolságot
Fotó: Pixabay.com
Szigorú szabályok mentén indulhat újra a jelenléti oktatás azokon a településeken, ahol ezt a járványhelyzet lehetővé teszi. A diákoknak és pedagógusok számára kötelező a védőmaszk viselete, a zöld zóna ugyanakkor 1 ezrelék alatt érvényes.
2021. február 04., 18:262021. február 04., 18:26
2021. február 05., 07:242021. február 05., 07:24
A települések járványhelyzete függvényében hétfőtől visszatérhetnek az óvodások és iskolások a tanintézetek falai közé, a nyitás körülményeit, illetve az oktatási intézményekben alkalmazandó szabályokat tartalmazó rendelet pedig csütörtök este lett nyilvános. Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter azt szerette volna, hogy ne 1 ezrelék legyen a zöld és a sárga forgatókönyv közötti határérték, hanem 1,5, mindezt annak érdekében, hogy minél több óvodás és iskolás számára újrakezdődhessen a jelenléti oktatás. (Amúgy például a kulturális intézmények, vendéglők esetében is 1,5 ezrelék a határ).
A dokumentum értelmében a zöld forgatókönyv február 8-a után ott alkalmazható, ahol alacsony, 1 ezrelék alatti a koronavírussal fertőzöttek száma, az ilyen településeken minden óvoda és iskola megnyithatja a kapuit.
A sárga forgatókönyv ott léphet érvénybe, ahol 1 és 3 között van az ezer főre eső fertőzött, itt az óvodások, az 1–4., valamint a végzős, vagyis 8. és 12. osztályosok vehetnek részt jelenléti oktatásban, a többiek online folytatják a tanulást. A 3 ezrelék fölött alkalmazott vörös forgatókönyv azt jelenti, hogy csak az óvodások és az elemi osztályosok térhetnek vissza a tanintézetekbe, a többiek laptopok, táblagépek előtt vesznek részt az órákon. Ahol viszont nagyon magas a fertőzöttek aránya, karantént rendelnek el, és az oktatás minden szinten az online térben folytatódik a második félévben is.
A rendelet alapján egy méteres távolságot kell biztosítani a tanteremben a diákok között, de ha ez nem lehetséges, akkor a lehető legnagyobb távolságot. A tanintézetekben a diákok, pedagógusok, kisegítő személyzet számára egyformán kötelező a védőmaszk viselete az osztálytermekben, tanáriban, más helyiségekben, sőt az iskolaudvaron is. Az óvodások számára nem kötelező a maszk.
A csütörtökön ismertetett rendelettervezet szerint a pedagógusra hárul az a feladat, hogy megfigyelés alatt tartsák az óvodásokat és iskolásokat, meggyőződjenek arról, hogy nincsenek tüneteik, és nem áll fenn a kockázat, hogy koronavírussal fertőzik meg társaikat. Amennyiben viszont valakinél Covid-19-re utaló tüneteket észlelnek, az elkülönítési protokollt kell követniük.
Annak eredményét amúgy jelenteni kell a megyei közegészségügyi igazgatóságnál. Ha viszont a szülő nem egyezett bele gyereke tesztelésébe, akkor a tanintézet illetékeseinek a diák háziorvosával kell egyeztetniük, hogy melyek legyenek a következő lépések. A gyerekek csak úgy térhetnek vissza az oktatási intézmény falai közé, ha orvosi igazolást hoznak. A szülőknek eközben kötelessége tájékoztatni az oktatási intézményt, ha a gyereknek koronavírus-tünetei vannak, SARS-CoV-2-t diagnosztizáltak nála, vagy közvetlen kontaktja egy Covid-19-cel diagnosztizált személynek.
Az iskolák február 8-ai megnyitásának néhány szabályát ismertette kedd esti televíziós nyilatkozatában Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter. Beszélt egyebek mellett arról, hogy milyen körülmények között függesztik fel a jelenléti oktatást egy osztályban vagy egy tanintézetben.
Sorin Cîmpeanu, az oktatási szaktárca vezetője csütörtök délelőtt, az online közvetített minisztériumi sajtótájékoztatón többek között elmondta,
Ugyanakkor figyelembe veszik az ősszel leadott orvosi igazolásokat, amelyek alátámasztják a diákok betegségét, amely miatt nem vesz részt személyesen az órákon, nem kell újat igényelniük.
Amennyiben egy pedagógusnál vagy más alkalmazottnál jelentkeznek koronavírusra utaló tünetek (láz, köhögés, fejfájás, torokfájás, légzési nehézségek, hányás), otthoni elkülönítésbe kell vonulnia, egyeztetnie kell háziorvosával, és azonnal értesítenie kell a tanintézet illetékesét – írja elő a dokumentum. A rendelettervezet ugyanakkor azt is tartalmazza, hogy amennyiben egy óvodának, iskolának nincs egészségügyi személyzete, akkor a megyei közegészségügyi igazgatóságnak a helyi/megyei hatóságokkal együttműködésben kell biztosítaniuk megfelelő személyt erre a feladatra.
Az előzetes bejelentéseknek megfelelően a dokumentum kitér arra is, hogy a kockázati csoportokhoz tartozó pedagógusok dönthetnek úgy, hogy továbbra is online adják le a tananyagot – ilyen esetekben az oktatási intézménynek eszerint alakítania az órarendet.
A miniszteri rendelet különben felsorolja azokat a betegségeket is, amelyek esetében megengedett az, hogy egy tanár vagy egy diák ne térjen vissza az iskola falai közé.
A korábbi bejelentésektől eltérően a tervezet külön kezeli a különböző korosztályokat, amikor arról esik szó, hogy milyen esetben függesztik fel a jelenléti oktatást egy osztályban. Eszerint az óvodák és elemi osztályok esetében elég egy fertőzött a csoportban vagy osztályban, hogy a tanítás az illető közösségben újra az online térbe kerüljön, 5. osztálytól felfele akkor küldik haza az egész osztályt, ha két beteg van a közösségben.
Február 8-ától, hétfőtől kezdődően a diákok többsége visszatér az iskolába – jelentette be kedden délután Klaus Iohannis államfő, miután egyeztetett a témában a kormány és az illetékes hatóságok képviselőivel.
• Több bejáratot kell biztosítani;
• Ha nincs lehetőség több bejárat biztosítására, fontos a fizikai távolságtartás;
• Az oktatási intézményen belül kötelező a maszk viselése;
• A bejáratnál és a folyosókon biztosítani kell a kézfertőtlenítőt;
• Kézfertőtlenítés után a diákoknak egyenesen az osztálytermekbe kell menniük;
• A szülőknek vagy kísérőknek tilos belépniük az iskolába;
• Biztosítani kell az egyméteres távolságot a diákok között;
• Amennyiben a terem nem teszi lehetővé az egyméteres távolságtartást, a teret úgy kell berendezni, hogy a diákok a lehető legnagyobb távolságra üljenek egymástól;
• Tilos személyes tárgyak átadása másnak, mint ahogy a közös étel- vagy italfogyasztás is;
• A hatóságok azon kísérletek kerülését javasolja, amelyek mozgást és/vagy a diákok szoros interakcióját feltételezik;
• Az osztálytermékeket ki kell szellőztetni a diákok érkezése előtt, szünetekben, valamint a tanítás végén;
• A mosdókban állandóan lennie kell kézfertőtlenítőnek és papírtörlőnek;
• Tilos elektromos kézszárítók és textiltörölközők használata;
• Az óráknak más-más időpontokban kell kezdődniük, hogy elkerülhető legyen a zsúfoltság;
• A diákok sorra mennek szünetre; el kell kerülni, hogy több osztálynak egyszerre legyen szünete;
• A diákokat szünetben felügyelik;
• Csak olyan játékokat lehet játszani, amelyek lehetővé teszik a fizikai távolságtartást;
• Az osztálytermeket minden diákcsoport után takarítani, fertőtleníteni és szellőztetni kell.
Marcel Ciolacu, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első embere jutna be az elnökválasztás második fordulójába, ha most vasárnap rendeznék a megmérettetést – derül ki egy új felmérésből.
Egy friss felmérés szerint két államfőjelölt maradt szoros versenyben, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) kormányfő ellenfele legyen a romániai elnökválasztás második fordulójában.
Az alkotmánybíróság csütörtöki döntése szerint alkotmányellenes a törvény, amely előírja, hogy csak az állami közoktatási rendszerbe beiratkozott tanulók részesülhetnek teljesítmény-ösztöndíjban.
Jóváhagyta a kormány csütörtökön az ötödik generációs, amerikai gyártmányú F-35-ös többcélú harci repülőgépek beszerzésének első szakaszáról szóló törvénytervezet.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
Egyik párt sem tud majd egyedül kormányt alakítani a választások után, a leendő kabinetnek pedig költségvetési „korrekciókat” kell végrehajtania – szögezte le Ilie Bolojan, a Bihar megyei közgyűlés elnöke.
A kormány valamennyi önkormányzat számára biztosítani fogja a beruházásaik folytatásához kért pénzt – jelentette ki a csütörtöki kormányülés elején a miniszterelnök.
Valóban volt államfők számára alakítják át azt a bukaresti villát, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis használhat majd, miután lejár a mandátuma – derült ki csütörtökön.
Szervezett hálózatok több tucatnyi fiókját fedezték fel, amelyek egy adott jelölt népszerűsítése érdekében törvénytelen eszközöket használtak – jelentette be csütörtökön Bogdan Ivan kutatási, innovációs és digitalizációs miniszter.
szóljon hozzá!