Fotó: Presidency.ro
Február 8-ától, hétfőtől kezdődően a diákok többsége visszatér az iskolába – jelentette be kedden délután Klaus Iohannis államfő, miután egyeztetett a témában a kormány és az illetékes hatóságok képviselőivel.
2021. február 02., 17:062021. február 02., 17:06
2021. február 03., 17:542021. február 03., 17:54
A romániai diákok többsége február 8-án visszatérhet az iskolákba és óvodákba – jelentette be kedden délután Klaus Iohannis államfő, miután a Cotroceni-palotában egyeztetett Florin Cîțu miniszterelnökkel, Vlad Voiculescu egészségügyi miniszterrel, Sorin Cîmpeanu oktatási tárcavezetővel, Raed Arafat katasztrófavédelemért felelős államtitkárral, valamint Adriana Pistollal, az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) fertőző betegségekkel foglalkozó központjának vezetőjével. Jelezte, a döntés egyhangúlag született meg.
Az államfő a tanácskozás kapcsán ugyanakkor elmondta, a járványhelyzet elemzésével indítottak. „A pandémia nem ért véget, felelőseknek kell lennünk, hordanunk kell a maszkot, tartanunk kell a távolságot stb.
– fogalmazott Iohannis.
Hozzátette: a döntés meghozatalakor azt is megnézték, hogyan járnak el a kérdésben más európai országok, és azt látták, hogy sok helyen már nyitva vannak a tanintézetek kapui, máshol nyitásra készülnek, kevés olyan állam van, ahol kizárólag az online térben zajlik az oktatás. Mindezeket figyelembe véve döntöttek úgy, hogy azokon a településeken, ahol a járványhelyzet lehetővé teszi, az óvodások, iskolások fizikai jelenléttel kezdhetik meg a második félévet.
A zöld forgatókönyv ott alkalmazható, ahol alacsony a koronavírussal fertőzöttek száma, az ilyen településeken minden óvoda és iskola megnyithatja a kapuit. A sárga forgatókönyv ott léphet érvénybe, ahol 1 és 3 között van az ezer főre eső fertőzött, itt az óvodások, az 1–4., valamint a végzős, vagyis 8. és 12. osztályosok vehetnek részt jelenléti oktatásban, a többiek online folytatják a tanulást. A 3 ezrelék fölött alkalmazott vörös forgatókönyv azt jelenti, hogy csak az óvodások és az elemi osztályosok térhetnek vissza a tanintézetekbe, a többiek laptopok, táblagépek előtt vesznek részt az órákon.
Ahol viszont nagyon magas a fertőzöttek aránya, karantént rendelnek el, és az oktatás minden szinten az online térben folytatódik a második félévben is.
Sorin Cîmpeanu keddi bejelentése szerint hetente felülvizsgálják majd, hogy az egyes településeken milyen forgatókönyvek szerint tanulhatnak a diákok.
A jelenlegi járványhelyzet nem jelent akadályt a tanintézetek február 8-ai óvatos megnyitása előtt – jelentette ki kedden Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter néhány órával azelőtt, hogy a bukaresti hatóságok döntenének arról, hogyan fog zajlani a második félév az iskolákban, óvodákban.
Miközben a tanulók nagy izgalommal várják a hatóságok keddi döntését az iskolák megnyitásáról, a fiatalok biztonságáért aggódó Országos Diáktanács több problémára is felhívta a figyelmet.
Élesen bírálta a megmérettetésen első helyen végzett Călin Georgescu a bukaresti alkotmánybíróság döntését, amellyel érvénytelenítette az elnökválasztás november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét.
Az alkotmány értelmében addig maradok a tisztségemben, amíg Románia újonnan megválasztott elnöke leteszi hivatali esküjét – jelentette be Klaus Iohannis államfő azok után, hogy az alkotmánybíróság érvénytelenítette az államelnök-választás első fordulóját.
A parlamenti választások érvénytelenítését kérte pénteken a bukaresti legfelsőbb bíróságtól az Igazságot és Tiszteletet Mindenkinek Európában (DREPT) elnevezésű párt elnöke. Hasonló ötlettel rukkolt elő a Megújítjuk Románia Európai Projektjét (REPER) is.
Büntetőeljárást indított pénteken a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) Călin Georgescu elnökválasztási kampányával kapcsolatban.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mielőbb meg kell alakulnia az új parlamentnek és kormánynak, mert ezen intézmények nélkül „pillanatok alatt a teljes káoszba fordul az ország”.
A romániai elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítéséről számos külföldi sajtóorgánum – köztük a The Guardian, az AP, az AFP, a Reuters és az Euronews – is Breaking News-ként számolt be.
Különbözőképpen reagáltak a román parlamenti pártok vezetői a bukaresti alkotmánybíróság (CCR) pénteki határozatára, amelyben érvénytelenítette az államelnök-választás november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét.
Több civil szervezet Toni Greblának, az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnökének lemondását követelte pénteken a pártatlanságát és integritását megkérdőjelező oknyomozó sajtóanyagok közzétételét követően.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Az Országos Börtönigazgatóság (ANP) pénteki közleménye szerint mintegy 20 600 fogvatartott jelezte szándékát, hogy szavazni kíván vasárnap az elnökválasztás második fordulójában.
szóljon hozzá!