Fotó: Veres Nándor
Az iskolák február 8-ai megnyitásának néhány szabályát ismertette kedd esti televíziós nyilatkozatában Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter. Beszélt egyebek mellett arról, hogy milyen körülmények között függesztik fel a jelenléti oktatást egy osztályban vagy egy tanintézetben.
2021. február 03., 08:042021. február 03., 08:04
Mint mondta, az elkövetkező napokban az egészségügyi és az oktatási minisztérium közös rendeletet fog kiadni, ami pontosan szabályozza majd, hogy mi történik a második félévben a romániai oktatási intézményekben. Az Antena 3 hírtelevíziónak nyilatkozva ugyanakkor kedd este beszélt néhány előírásról, amelyek érvényesek lesznek hétfőtől.
A televíziós interjúban elhangzott, amennyiben egy diákról kiderül, hogy koronavírussal fertőzött, akkor letesztelik az egész osztályt, ha pedig a többiek tesztje negatív lesz, folytatódhat a jelenléti oktatást.
Ám abban az esetben, ha több osztályban lesz pozitív két vagy több gyerek koronavírustesztje, akkor egy időre az egész iskola online oktatásra tér át.
Február 8-ától, hétfőtől kezdődően a diákok többsége visszatér az iskolába – jelentette be kedden délután Klaus Iohannis államfő, miután egyeztetett a témában a kormány és az illetékes hatóságok képviselőivel.
Ha csak egy tanár betegszik meg, akkor szóba jöhet a helyettesítése, ha viszont egy óvónő vagy tanítónő betegedik le, és senki sem tudja átvenni a csoportot vagy az osztályt, akkor szintén online oktatásra kell áttérni.
A miniszter beszélt azoknak a pedagógusoknak a helyzetéről is, akik valamely kockázati csoporthoz tartoznak, ezért nem ajánlott, hogy közösségbe menjenek, és az online térben szeretnék folytatni a tananyag leadását.
– mondta a tanügyi tárca vezetője.
„Lehetne egy tripla szűrés, egyszerre a szülőkkel, akik észlelik a tüneteket, majd egy antigén teszt, az eredmény igazolására pedig egy PCR-teszt” – idézi a minisztert a hírtelevízió weboldala.
„Fontos, hogy minden iskolában legyen egy egészségügyi kompetenciákkal bíró személy, aki elvégzi ezeket a teszteket, vagy megkönnyíti a hozzáférést egy ilyen teszthez. Sajnos, nem könnyű megvalósítani, ismert, hogy mi a helyzet az egészségügyi személyzettel” – tette hozzá Sorin Cîmpeanu.
Ami a maszkokat illeti, a miniszter leszögezte,
meglátása szerint a maszkviselés megakadályozza a fertőzés terjedését akkor is, ha két tanuló ül egy padban.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
szóljon hozzá!