Fotó: Haáz Vince
Az új koronavírus Eris variánsa Romániában is jelen van, de nem beszélhetünk olyan hullámról, mint amilyent az előző, az Omikron okozott – jelentette ki Adrian Marinescu, a bukaresti Matei Balș Intézet orvosigazgatója.
2023. augusztus 24., 21:552023. augusztus 24., 21:55
„Ha egy vírus hosszú ideig marad forgalomban – itt a SARS-CoV-2 vírusról van szó –, akkor folyamatosan mutálódik. Ezek többsége kisebb jelentőséggel nem bíró mutáció, de egyértelmű, hogy új vírusváltozatok jelennek meg. Ami az Erisszel kapcsolatban történik, amely az EG 5 kóddal rendelkezik, az nem más, mint egy újabb változat vagy akár az Omikronhoz kapcsolódó alváltozat, amely rendkívül könnyen terjed, és amely mindenhol elterjedt lesz, ahogyan az előzőekkel is történt. Becslések szerint az új SARS-CoV-2 fertőzések mintegy 30 százaléka ezzel a variánssal történik, így Romániában is. Természetesen olyan szekvenálást kell végeznünk, hogy a tendencia rendkívül egyértelművé váljon. (...) További munkára van szükségünk, és szekvenálásra, hogy mindezt adatokkal egyértelműen alá tudjuk támasztani” – mondta az orvos az Ageprres hírügynökségnek szerdán.
Elmondta, hogy
„Nincs szó agresszivitásról, nincs szó változásról, és nincs szó olyan hullámról, mint az előző, de a Matei Balșnál a megbetegedések számának növekedése tapasztalható. Nyilvánvaló, hogy ha több esetünk van, akkor azokat is kiválasztjuk, amelyek valamilyen szövődménnyel járnak, és kórházi kezelést igényelnek. Ezért van több betegfelvételünk, mint korábban. Nem tudjuk megerősíteni, hogy ezek feltétlenül az Erisszel kapcsolatosak, mert ez majd a közeljövőben derül ki, amikor elvégezzük a szekvenálást. Valószínűleg ez a variáns megváltoztatja a dolgokat. Egyelőre nem lehet következtetést levonni (a tünetegyüttesről - a szerk.)” – magyarázta Adrian Marinescu.
Szerinte
„Nem lehet arra következtetni, hogy a variáns bármi újdonsággal állna elő, legalábbis az eddigi adatok alapján. Nem sietném el azt, hogy számokról beszéjek, mert végül is az egész 2022 óta eltelt időszakban, amióta az Omikronról beszélünk, rengeteg esetünk volt, az, hogy ezek nem voltak diagnosztizálva, az emberek rövid idő alatt megoldották őket úgy, hogy szokványos vírusfertőzésként kezelték őket, az valami más” – mondta Marinescu.
Véleménye szerint
„Nem lényeges, hogy több eset lesz-e, hanem hogy ezek 95 százalékban enyhe lefolyású fertőzések. Lehet, hogy lesz növekedés, nem hiszem, hogy ez tartósan és hosszú távon nagymértékben növekedni fog. Szerintem a dolgok le fognak csillapodni. Tudnunk kell róla, látnunk kell, hogy ez egy növekedés, nem robbanásszerű, de ez egy növekedés. De nem kérdés, hogy a dolgokat kordában lehet tartani” – mutatott rá az orvos.
A viszály istennője
Az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban hódító új Covid-variáns már az esetek 17,3 százalékát teszi ki, és úgy tűnik, domináns törzzsé fog válni. A rendelkezésre álló adatok szerint az Eris az Omikron vírusvariánsból fejlődött ki, amely 2022 őszére maga is domináns törzzsé vált. Jelenleg nem sok adat áll a kutatók rendelkezésére. A növekvő esetszámok arra utalnak, hogy néhány hónap múlva – legkésőbb a tél folyamán – ez a típus fog dominálni és evolválódik majd tovább.
Az új vírusvariáns hivatalos neve EG.5.1, és a közösségi médiában nevezték el Erisnek, aki a görög mitológiában a káosz és a viszály istennője. A genetikai elemzések alapján az EG.5.1 felmenője az XBB1.5 nevű Omikron alváltozat, amely még az év elején terjedt nagyobb sebességgel, és volt felelős a Covid-fertőzések nagy részéért.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!