Klaus Iohannis (archív felvétel)
Fotó: Presidency.ro
A schengeni csatlakozást és az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) lezárását nevezte Romániai legfontosabb külpolitikai célkitűzésének a román diplomácia éves értekezletére küldött keddi üzenetében az államfő.
2022. szeptember 06., 13:402022. szeptember 06., 13:40
Klaus Iohannis rámutatott: Oroszország Ukrajnával szembeni törvénytelen és provokálatlan agressziója zűrzavart okozott nemzetközi kapcsolatrendszerben, a világ egymást fedő válságokkal szembesül, Románia pedig az európai és euroatlanti értékközösség tagjaként közvetlenül és érdemben hozzájárul az új realitásokhoz való alkalmazkodáshoz.
Ilyen körülmények között a román diplomáciának szerinte különleges szerepet kell játszania „az új geostratégiai valóság” folyamatos és gyors értékelésében és a megfelelő nemzetközi szintű cselekvés előmozdításában.
„Nem szabad elhanyagolnunk a technológiai erőforrások vagy az új ellátási láncok biztosításának megnövekedett jelentőségét” – fogalmazott az üzenetében. Iohannis megállapította: a román külpolitikának több állandó célkitűzése van, amelyek a diplomatái tevékenységét irányítják, ezek egyike az Európai Unión belüli szerepének erősítése.
A legfontosabb külpolitikai célkitűzéseknek a schengeni csatlakozást és az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) lezárását nevezte, és arra kérte a diplomatákat, hogy a következő időszakban is törekedjenek a megvalósításukra.
Emlékeztetett, hogy Románia következetesen és határozottan támogatja a szomszédos ország európai integrációs erőfeszítéseit és a jelenlegi chişinăui kormány reformprogramját. Hangsúlyozta, hogy a Moldovai Köztársaság támogatását folytatni kell.
Iohannis megerősítette, hogy Románia továbbra is Ukrajna és polgárai mellett fog állni, szoros együttműködésben euroatlanti partnereivel, és részt kíván venni a háború sújtotta ország újjáépítési folyamatában is.
Ugyanakkor úgy vélekedett: a román külpolitikának továbbra is kapcsolatainak elmélyítésére kell törekednie azokkal az országokkal, amelyekkel Románia stratégiai partnerséget kötött. Üzenete végén Iohannis gratulált a külügyminisztérium munkatársainak a minisztérium alapításának 160. évfordulója alkalmából – közölte az Agerpres hírügynökség.
Daniel David oktatási miniszter kedden egy videóüzenetben felhívta a figyelmet arra, hogy a deficitcsökkentő intézkedéscsomag előírja az óraadó tanárok óradíjának csökkentését is.
Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.
Bírálta Sorin Gridneanu, a kormánykoalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke a kormány által felelősségvállalással beterjesztett gazdasági megszorító intézkedések egyes elemeit.
Kedden is kitart a kánikula szinte az egész országban – figyelmeztetnek a meteorológusok.
A romániai polgárok szűk többsége egyelőre elégedett Nicușor Dan nemrég hivatalba lépett államfő tevékenységével – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
szóljon hozzá!