Klaus Iohannis (archív felvétel)
Fotó: Presidency.ro
A schengeni csatlakozást és az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) lezárását nevezte Romániai legfontosabb külpolitikai célkitűzésének a román diplomácia éves értekezletére küldött keddi üzenetében az államfő.
2022. szeptember 06., 13:402022. szeptember 06., 13:40
Klaus Iohannis rámutatott: Oroszország Ukrajnával szembeni törvénytelen és provokálatlan agressziója zűrzavart okozott nemzetközi kapcsolatrendszerben, a világ egymást fedő válságokkal szembesül, Románia pedig az európai és euroatlanti értékközösség tagjaként közvetlenül és érdemben hozzájárul az új realitásokhoz való alkalmazkodáshoz.
Ilyen körülmények között a román diplomáciának szerinte különleges szerepet kell játszania „az új geostratégiai valóság” folyamatos és gyors értékelésében és a megfelelő nemzetközi szintű cselekvés előmozdításában.
„Nem szabad elhanyagolnunk a technológiai erőforrások vagy az új ellátási láncok biztosításának megnövekedett jelentőségét” – fogalmazott az üzenetében. Iohannis megállapította: a román külpolitikának több állandó célkitűzése van, amelyek a diplomatái tevékenységét irányítják, ezek egyike az Európai Unión belüli szerepének erősítése.
A legfontosabb külpolitikai célkitűzéseknek a schengeni csatlakozást és az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) lezárását nevezte, és arra kérte a diplomatákat, hogy a következő időszakban is törekedjenek a megvalósításukra.
Emlékeztetett, hogy Románia következetesen és határozottan támogatja a szomszédos ország európai integrációs erőfeszítéseit és a jelenlegi chişinăui kormány reformprogramját. Hangsúlyozta, hogy a Moldovai Köztársaság támogatását folytatni kell.
Iohannis megerősítette, hogy Románia továbbra is Ukrajna és polgárai mellett fog állni, szoros együttműködésben euroatlanti partnereivel, és részt kíván venni a háború sújtotta ország újjáépítési folyamatában is.
Ugyanakkor úgy vélekedett: a román külpolitikának továbbra is kapcsolatainak elmélyítésére kell törekednie azokkal az országokkal, amelyekkel Románia stratégiai partnerséget kötött. Üzenete végén Iohannis gratulált a külügyminisztérium munkatársainak a minisztérium alapításának 160. évfordulója alkalmából – közölte az Agerpres hírügynökség.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!