Klaus Iohannis (archív felvétel)
Fotó: Presidency.ro
A schengeni csatlakozást és az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) lezárását nevezte Romániai legfontosabb külpolitikai célkitűzésének a román diplomácia éves értekezletére küldött keddi üzenetében az államfő.
2022. szeptember 06., 13:402022. szeptember 06., 13:40
Klaus Iohannis rámutatott: Oroszország Ukrajnával szembeni törvénytelen és provokálatlan agressziója zűrzavart okozott nemzetközi kapcsolatrendszerben, a világ egymást fedő válságokkal szembesül, Románia pedig az európai és euroatlanti értékközösség tagjaként közvetlenül és érdemben hozzájárul az új realitásokhoz való alkalmazkodáshoz.
Ilyen körülmények között a román diplomáciának szerinte különleges szerepet kell játszania „az új geostratégiai valóság” folyamatos és gyors értékelésében és a megfelelő nemzetközi szintű cselekvés előmozdításában.
„Nem szabad elhanyagolnunk a technológiai erőforrások vagy az új ellátási láncok biztosításának megnövekedett jelentőségét” – fogalmazott az üzenetében. Iohannis megállapította: a román külpolitikának több állandó célkitűzése van, amelyek a diplomatái tevékenységét irányítják, ezek egyike az Európai Unión belüli szerepének erősítése.
A legfontosabb külpolitikai célkitűzéseknek a schengeni csatlakozást és az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) lezárását nevezte, és arra kérte a diplomatákat, hogy a következő időszakban is törekedjenek a megvalósításukra.
Emlékeztetett, hogy Románia következetesen és határozottan támogatja a szomszédos ország európai integrációs erőfeszítéseit és a jelenlegi chişinăui kormány reformprogramját. Hangsúlyozta, hogy a Moldovai Köztársaság támogatását folytatni kell.
Iohannis megerősítette, hogy Románia továbbra is Ukrajna és polgárai mellett fog állni, szoros együttműködésben euroatlanti partnereivel, és részt kíván venni a háború sújtotta ország újjáépítési folyamatában is.
Ugyanakkor úgy vélekedett: a román külpolitikának továbbra is kapcsolatainak elmélyítésére kell törekednie azokkal az országokkal, amelyekkel Románia stratégiai partnerséget kötött. Üzenete végén Iohannis gratulált a külügyminisztérium munkatársainak a minisztérium alapításának 160. évfordulója alkalmából – közölte az Agerpres hírügynökség.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
A romániaiak több mint háromnegyede vallásosnak vallja magát – derül ki az INSCOP Research egy friss közvélemény-kutatásából.
Tizennégy megyére narancssárga, több másik megyére sárga riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható zivatarok miatt.
Egész testén súlyos égési sérüléseket szenvedett egy bukaresti kamasz, akit áramütés ért, amikor egy videójátékban látott jelenetet utánozva felmászott egy vagon tetejére – közölte a román rendőrség.
szóljon hozzá!