Fotó: Presidency.ro
A román külpolitika egyik prioritása továbbra is a schengeni csatlakozás – jelentette ki kedden a román diplomácia éves értekezletén az államfő.
2023. augusztus 29., 12:302023. augusztus 29., 12:30
2023. augusztus 29., 13:562023. augusztus 29., 13:56
Klaus Iohannis a nagykövetségek, konzulátusok és a román kulturális intézetek vezetőinek tartott beszédet a Cotroceni-palotában.
„Romániának a schengeni térségben van a helye, és ezt a célt el kell érnünk, mind az elismert teljesítményünk alapján, mind annak megerősítéseként, hogy az Unió képes megfelelni a kohézió, az ellenálló képesség és a fokozott biztonság iránti igénynek” – mondta az államfő.
A diplomatákat arra kérte: a továbbiakban még határozottabban képviseljék azt az álláspontot, hogy
különösen a jelenlegi kontextusban, amikor az EU kohéziójának erősítésére van szükség.Az államfő azt is kifejtette: Románia csatlakozása a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) továbbra is fontos külpolitikai cél marad.
Az ország diplomatáit arra kérte, hogy
„Ez a hazai közpolitikák, gyakorlatok és jogszabályok átalakítását is megköveteli, de olyan átalakításukat, amely egyértelmű előnyökkel jár majd számunkra. Valamennyi hazai intézményt arra bátorítok, hogy elkötelezetten és tevékenyen járuljon hozzá ennek a stratégiai célkitűzésnek az eléréséhez” – fogalmazott az államfő.
Iohannis egyúttal
Emlékeztette hallgatóságát, hogy 2024-ben több választást is tartanak Romániában. Ezek közül háromnak (parlamenti, európai parlamenti és elnökválasztás) a lebonyolításában az ország külföldi diplomáciai képviseleteinek is szerepet kell vállalniuk.
„A választások nem csupán adminisztratív eljárások, hanem magának a demokráciának a kifejeződései. Ezért arra kérem önöket, tegyenek meg mindent azért, hogy a román állampolgárok a legjobb körülmények között gyakorolhassák külföldön a választójogukat” – fogalmazott az államfő.
Iohannis gratulált a román diplomatáknak, amiért tavaly a legtöbb konzuli szolgáltatást – több mint 1 130 000-et – nyújtották az intézmény történetében.
Az elnök arról is beszélt:
Kifejtette, hogy Ukrajna mellett Románia a továbbiakban is pénzügyi és politikai támogatást nyújt a háború által súlyosan érintett Moldovai Köztársaságnak is.
„Mindkét országnak szüksége van az európai jövőjük iránti uniós elkötelezettségre és a tagállamok támogatására” – jelentette ki.
Hangsúlyozta, hogy a háború kitörése óta töretlen Románia szolidaritása Ukrajnával. Emlékeztetett arra, hogy
„Ezeket az erőfeszítéseket az Ukrajnának nyújtott uniós és NATO-szintű erőteljes politikai támogatásunk, a nemzetközi jog területén tett példátlan lépéseink, valamint a Moszkva további elszigetelése (...) iránti elkötelezettségünk egészíti ki” – tette hozzá Iohannis.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!