Fotó: Presidency.ro
A román külpolitika egyik prioritása továbbra is a schengeni csatlakozás – jelentette ki kedden a román diplomácia éves értekezletén az államfő.
2023. augusztus 29., 12:302023. augusztus 29., 12:30
2023. augusztus 29., 13:562023. augusztus 29., 13:56
Klaus Iohannis a nagykövetségek, konzulátusok és a román kulturális intézetek vezetőinek tartott beszédet a Cotroceni-palotában.
„Romániának a schengeni térségben van a helye, és ezt a célt el kell érnünk, mind az elismert teljesítményünk alapján, mind annak megerősítéseként, hogy az Unió képes megfelelni a kohézió, az ellenálló képesség és a fokozott biztonság iránti igénynek” – mondta az államfő.
A diplomatákat arra kérte: a továbbiakban még határozottabban képviseljék azt az álláspontot, hogy
különösen a jelenlegi kontextusban, amikor az EU kohéziójának erősítésére van szükség.Az államfő azt is kifejtette: Románia csatlakozása a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) továbbra is fontos külpolitikai cél marad.
Az ország diplomatáit arra kérte, hogy
„Ez a hazai közpolitikák, gyakorlatok és jogszabályok átalakítását is megköveteli, de olyan átalakításukat, amely egyértelmű előnyökkel jár majd számunkra. Valamennyi hazai intézményt arra bátorítok, hogy elkötelezetten és tevékenyen járuljon hozzá ennek a stratégiai célkitűzésnek az eléréséhez” – fogalmazott az államfő.
Iohannis egyúttal
Emlékeztette hallgatóságát, hogy 2024-ben több választást is tartanak Romániában. Ezek közül háromnak (parlamenti, európai parlamenti és elnökválasztás) a lebonyolításában az ország külföldi diplomáciai képviseleteinek is szerepet kell vállalniuk.
„A választások nem csupán adminisztratív eljárások, hanem magának a demokráciának a kifejeződései. Ezért arra kérem önöket, tegyenek meg mindent azért, hogy a román állampolgárok a legjobb körülmények között gyakorolhassák külföldön a választójogukat” – fogalmazott az államfő.
Iohannis gratulált a román diplomatáknak, amiért tavaly a legtöbb konzuli szolgáltatást – több mint 1 130 000-et – nyújtották az intézmény történetében.
Az elnök arról is beszélt:
Kifejtette, hogy Ukrajna mellett Románia a továbbiakban is pénzügyi és politikai támogatást nyújt a háború által súlyosan érintett Moldovai Köztársaságnak is.
„Mindkét országnak szüksége van az európai jövőjük iránti uniós elkötelezettségre és a tagállamok támogatására” – jelentette ki.
Hangsúlyozta, hogy a háború kitörése óta töretlen Románia szolidaritása Ukrajnával. Emlékeztetett arra, hogy
„Ezeket az erőfeszítéseket az Ukrajnának nyújtott uniós és NATO-szintű erőteljes politikai támogatásunk, a nemzetközi jog területén tett példátlan lépéseink, valamint a Moszkva további elszigetelése (...) iránti elkötelezettségünk egészíti ki” – tette hozzá Iohannis.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!