Iohannis szerint a jelenlegi járványhelyzetnek nem lesz vége jövő év márciusáig
Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis államfő szerint a koronavírus-járvány ellenére a december 6-ára kitűzött parlamenti választásokat meg kell tartani, mert a parlament jelenlegi, a Szociáldemokrata Párt (PSD) által uralt többsége szerinte „kártékony”, és már rég nem tükrözi a választók akaratát.
2020. október 21., 20:082020. október 21., 20:08
2020. október 21., 20:202020. október 21., 20:20
A jobboldali elnök szerdai sajtóértekezletén azt állította: a PSD csak ürügyként hivatkozik a járványhelyzetre, valójában azért próbálja kieszközölni a megmérettetés elhalasztását, hogy időt nyerjen egy jobb eredmény reményében. Iohannis rámutatott: a választásokat az alkotmány szerint legfeljebb március közepéig lehetne halogatni, a jelenlegi parlament mandátuma azonban december 20-án lejár, azt követően pedig már nem fogadhat el sarkalatos törvényeket.
„A parlamenti választásokat nem szabad elhalasztani csak azért, hogy egyik vagy másik párt jobban felkészültnek és esélyesebbnek érezze magát néhány hónap múlva. A választásokat meg kell tartani rendes időben. A demokratikus intézményeket nem szabad lebénítani, katasztrofális lenne, ha ilyen nehéz helyzetben a törvényhozás csak korlátozott hatáskörrel működne” – szögezte le az államfő. Hangsúlyozta, új, szilárd parlamenti többségre van szükség, és egy olyan kormányra, amelyet ez a többség támogat a Románia fejlődéséhez feltétlenül szükséges reformok végrehajtásában. Úgy vélte: a szeptemberi helyhatósági választásokra „nagyon jó körülmények között került sor”, és szerinte ez várható decemberben is.
Iohannis újabb éles támadást intézett a PSD ellen amiatt, hogy a parlament kedden Florin Iordachét választotta meg a törvényhozási tanács élére. Szerinte a jelenlegi parlamenti többség kártékonyságát jelzi az, hogy a – büntetőjog korrupcióellenes szigorát enyhítő, a 2017-es tömegtüntetések miatt visszavont – 13-as sürgősségi kormányrendelet atyjára bízták a törvénytervezeteket előzetesen véleményező konzultatív testület vezetését. „A PSD mindig megtalálta a módját, hogy szolgáit jól fizető állami állásokkal jutalmazza” – jegyezte meg Iohannis.
Újságírói kérdésre válaszolva furcsának és értelmetlennek nevezte, hogy volt alakulata, a kisebbségben kormányzó jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) – amellyel valószínűleg együtt kell működnie a PNL-nek, ha a választások után kormánytöbbséget akar alkotni – most egymást vádolja „árulással” Iordache megválasztása miatt. Ioahannis nem akart válaszolni arra, hogy hajlandó lenne-e más miniszterelnököt jelölni, ha az USR – a Iordache-botrány miatt – ezt szabná meg koalíciós együttműködése feltételéül, de megerősítette, hogy számára továbbra is a PNL-t vezető Ludovic Orban miniszterelnök jelenti az „első opciót” a választások után megalakuló kormány miniszterelnöki tisztségére.
Az államfő rámutatott, jelen pillanatban nincs szó egy esetleges újabb teljes lezárásról, szükségállapotról, keresik a megoldásokat a vírus terjedésének fékezésére úgy, hogy a fontos tevékenységek ne álljanak le. „Bármennyire is aggasztó a helyzet – én magam is nagyon aggódom –, meg kell találnunk a módját annak, hogy a világjárvány dacára ne álljunk le” – nyomatékosította.
Az elnök hozzátette, növelni kell az intenzív terápiás ágyak számát a koronavírusos betegeket kezelő kórházakban.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!