Lasconi és Dan egyetértettek abban, hogy a lemondás nem oldja meg a válságot
Fotó: Facebook/Elena Lasconi
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, volt államfőjelöltje szerint túl későn mondott le Klaus Iohannis az elnöki tisztségről, míg Nicușor Dan bukaresti főpolgármester szerint a döntés nem szünteti meg a polgároknak a politikai osztállyal szembeni elégedetlenségét. Reakciókat gyűjtöttünk Klaus Iohannis bejelentésére, mely szerint február 12-én, szerdán távozik hivatalából. Az AUR és a POT az érvénytelenített tavalyi elnökválasztás második fordulójának megtartását követeli továbbra is.
2025. február 10., 16:572025. február 10., 16:57
2025. február 10., 17:452025. február 10., 17:45
Mint arról beszámoltunk, a parlament két házának összevont bizottsága hétfőn úgy döntött, hogy keddre összehívja a szenátus és a képviselőház együttes ülését, hogy szavazásra bocsássák az ellenzéki pártok által a Klaus Iohannis államfő tisztségből való felfüggesztéséről szóló indítványt. Az elnök erre még hétfőn bejelentette: hivatalából való elmozdítása megalapozatlan, értelmetlen és káros döntés, az azzal járó népszavazás megosztaná a társadalmat, ráadásul beláthatatlan bel- és külpolitikai következményekkel járna olyan körülmények között, hogy májusban amúgy is sor kerül a megismételt elnökválasztásra, épp ezért február 12-i, szerdai hatállyal benyújtja lemondását a Cotroceni-palotából.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke szerint Klaus Iohannis államfő túl későn mondott le, és anélkül, hogy megválaszolná az országot két hónapja foglalkoztató kérdéseket. A korábbi államfőjelölt – aki a második legtöbb voksot kapta a végül érvénytelenített elnökválasztás első fordulójában – Facebook-bejegyzésében „a valóságtól elrugaszkodott elnöknek” nevezte Klaus Iohannist, aki szerinte nem törődik az emberekkel.
Az USR elnöke szerint Iohannis elnöki megbízatásának tíz éve alatt az ország sebezhetőbbé vált, mint valaha. „Az ő szolgálata alatt omlott össze a demokrácia, és ezt nem lehet megbocsátani neki” – tette hozzá. Az ellenzéki párt vezetője üdvözölte, hogy az USR parlamenti nyomásgyakorlására „felébredt álmából Iohannis”, ugyanakkor hangsúlyozta, további lépésekre van szükség, hogy az ország visszatérjen a helyes útra.
Klaus Iohannis államfő lemondása nem szünteti meg a polgároknak a politikai osztállyal szembeni elégedetlenségeit – vélekedett hétfőn Nicușor Dan bukaresti főpolgármester, aki korábban jelezte: indulni szándékozik független jelöltként a májusi megismételt elnökválasztáson.
„Klaus Iohannis távozott. Az embereknek a politikai osztállyal szembeni elégedetlensége megmaradt. Építsük együtt a társadalom jövőjének reményét” – idézte az Agerpres hírügynökség a főpolgármester Facebook-bejegyzését.
Klaus Iohannis második ötéves államfői mandátuma eredetileg december 21-én lejárt, de az alkotmányra hivatkozva nem távozott posztjáról, mondván, addig marad tisztségében, amíg be nem iktatják az új elnököt. Az alkotmány értelmében, az elnök távozása, lemondása, munkavégzésben történő más akadályoztatása esetén a szenátus elnöke – jelen esetben Ilie Bolojan – látja el ideiglenesen az államfői feladatokat.
Klaus Iohannis államfő lemondása az első lépést jelenti a demokrácia visszaállítására Romániában – közölte hétfőn Petrișor Peiu, az ellenzéki Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szenátusi frakcióvezetője, követelve az érvénytelenített elnökválasztás második fordulójának megtartását.
„Klaus Iohannis két hónap késéssel távozik elnöki tisztségéből! A bitorló bejelentette lemondását a nép és a Románok Egyesüléséért Szövetség nyomására, amely az elmúlt hónapokban számos lépést kezdeményezett az alkotmány és az ország törvényeinek tiszteletben tartására” – fogalmazott a szenátor az AUR honlapján közölt nyilatkozatában. Hozzátette: ha Iohannis nem távozott volna önként, akkor a parlament menesztette volna az AUR összes törvényhozója által aláírt, felfüggesztését célzó kezdeményezés révén, amelynek a parlament elé terjesztését jóváhagyta hétfőn a parlament két házának összevont házbizottsága.
Leszögezte még: továbbra is arra törekednek, hogy „ezt a korrupt rendszert, amely 35 éve gúnyt űz a románokból, felszámolják”.
A Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă hétfőn a Facebook-oldalán azt írta, hogy Klaus Iohannis távozása a Cotroceni-palotából a „megvetés és arrogancia korszakának” végét jelenti, és azt mutatja, hogy Romániának valódi esélye nyílt újraépíteni a demokrácia felé vezető útját.
A politikus bejegyzése szerint
Úgy vélekedett, hogy az elnökválasztás májusra időzítésével a kormány kísérletet tesz az eredmény ellenőrzésére és a romániaiak szavazatainak újbóli ellopására. Ezért szerinte az egyetlen megoldás a „nép hangjának meghallgatása, és a második elnökválasztási forduló megtartása”.
Lemond az államfői tisztségről Klaus Iohannis. Ezt maga az államfő jelentette be hétfőn annak nyomán, hogy a parlamenti házbizottságok eldöntötték: a törvényhozás kedden reggel tíz órakor vitatja meg a felfüggesztésről szóló indítványt.
A kormány csütörtökön további három hónappal, 2025. június 30-ig meghosszabbította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjának korlátozását – számolt be a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin kormányszóvivő.
A bukaresti kormány lehetővé tette, hogy útlevélként is használható elektronikus útlevelet kapjanak a külföldi állandó lakhelyre költözött román állampolgárok.
Emil Hurezeanu külügyminiszter csütörtökön közölte, hogy pénteken tárgyal Marcel Ciolacu miniszterelnökkel.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kormánya támogatásáról biztosította Moldova európai integrációs törekvéseit, és felköszöntötte a Prut határfolyón túl élő románokat Besszarábia és a Román Királyság 1918-as egyesülésének évfordulója alkalmából.
A bukaresti parlament előtti Constituției (Alkotmány) téren tartott szerdai tüntetés nyomán egy büntetőfeljelentést tettek és hat bírságot róttak ki a csendőrök.
Nem romlott meg a Románia és az Egyesült Államok közötti viszony – állítja Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Éles pengeváltás alakult ki az RMDSZ és Victor Ponta között azután, hogy az államelnöki tisztségre pályázó exminiszterelnök szerint ő soha nem bízta volna a pénzügyminisztérium irányítását a magyar alakulatra.
A bukaresti törvényszék helyt adott szerdán a kommunista rezsim ellen harcolók érdemeinek elismerésével foglalkozó államtitkárság beadványának, és érvénytelenítette Ion Iliescu volt államfő forradalmárigazolványát.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond nem zárja ki, hogy a koalíció meg fogja vitatni a külügyminiszter hozzáállását a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséhez.
Az országos próbavizsgák eredményei nem maradhatnak csak statisztikák – jelentette ki egy szerdai sajtóeseményen Daniel David oktatási miniszter.
szóljon hozzá!