Klaus Iohannis szerint Románia az EU és a NATO tagja marad
Fotó: Presidency
Az alkotmány értelmében addig maradok a tisztségemben, amíg Románia újonnan megválasztott elnöke leteszi hivatali esküjét – jelentette be Klaus Iohannis államfő pénteken este azok után, hogy az alkotmánybíróság érvénytelenítette az államelnök-választás első fordulójának eredményét. Az elnök közölte: az újonnan alakuló kormány feladata lesz megszabni az elnökválasztás új időpontjait.
2024. december 06., 19:152024. december 06., 19:15
2024. december 06., 20:102024. december 06., 20:10
A hivatalban lévő elnök a Cotroceni-palotában adott sajtónyilatkozatában leszögezte: a taláros testület pénteken kihirdetett döntése kötelező mindenki számára, és mindenkinek alá kell vetnie magát. „Soha nem volt még részünk ilyen helyzetben” – kezdte mondandóját Iohannis, felidézve, mi vezetett a Romániában előzmények nélküli helyzethez, az államfőválasztás első fordulójának érvénytelenítéséhez.
Ezt követően írásban kapott jelentéseket a hírszerző szolgálatoktól, és a dokumentumokban – megfogalmazása szerint – „nagyon aggasztó” adatok szerepeltek, ezért összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot (CSAT).
„A következtetések súlyosak voltak. Egy államfőjelölt törvénytelenül masszív kampánytámogatásban részesült, a választások napján is. Ez súlyosan áthágja a választási törvény előírásait. Ugyanez a jelölt nulla kampányköltséget vallott be, holott nagyon széles körű kampánytevékenységet folytatott” – sorolta Klaus Iohannis. Anélkül, hogy megnevezte volna, kire utal, az államfő hozzátette: olyan információkat kapott a titkosszolgálatoktól, hogy az ominózus jelöltet egy, „Románia érdekeitől idegen állam” is támogatásában részesítette. „Ezek súlyos dolgok, a nemzetbiztonságot érintő kérdéssel van dolgunk” – hangsúlyozta Iohannis, egyértelműen a függetlenként indult Călin Georgescura, valamint Oroszországra utalva.
Klaus Iohannis elmondása szerint az új kormány feladata lesz megszabni az elnökválasztás új időpontjait. Közölte: miután az alkotmánybíróság hitelesíti a nemrég lezajlott parlamenti választások eredményét, összehívják az új parlamentet, majd elkezdődnek a kormányalakítási tárgyalások. „Az új kormány majd megszabja az elnökválasztási fordulók új időpontjait” – ismertette az elnök.
És mit fogok csinálni én? – tette fel az újabb kérdést Iohannis. Ekkor az elnök felütötte Románia alkotmányát, és közölte: az alaptörvény 83. cikkelye értelmében az ország államelnöke addig marad hivatalában, amíg az újonnan megválasztott államfő le nem teszi hivatali esküjét. „Amikor az új államelnök leteszi az esküt, én távozni fogok innen” – szögezte le a Cotroceni-palotában adott sajtónyilatkozatában Iohannis. Aki előrebocsátotta azt is, hogy nem kíván Románia miniszterelnöke lenni, az egyetlen célja eleget tenni megbízatásának.
Nyilatkozata végén Iohannis mindenkit biztosítani kívánt arról, hogy Románia biztonságos, stabil és erős ország, amely nem küzd nehézséggel. Az elnök külön üzent a pénzpiaci szereplőknek, a külföldi befektetőknek, leszögezve: Románia Európa-párti, az Európai Unió tagállama és a NATO szövetségese marad. „Mandátumom utolsó napjáig dolgozni fogok azért, hogy Románia szabad, demokratikus, modern, biztonságos és Európa-barát ország maradjon. Fontos, hogy mindenki tudja: Románia nincs bajban” – fogalmazott Klaus Iohannis elnök.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!