Klaus Iohannis szerint Románia az EU és a NATO tagja marad
Fotó: Presidency
Az alkotmány értelmében addig maradok a tisztségemben, amíg Románia újonnan megválasztott elnöke leteszi hivatali esküjét – jelentette be Klaus Iohannis államfő pénteken este azok után, hogy az alkotmánybíróság érvénytelenítette az államelnök-választás első fordulójának eredményét. Az elnök közölte: az újonnan alakuló kormány feladata lesz megszabni az elnökválasztás új időpontjait.
2024. december 06., 19:152024. december 06., 19:15
2024. december 06., 20:102024. december 06., 20:10
A hivatalban lévő elnök a Cotroceni-palotában adott sajtónyilatkozatában leszögezte: a taláros testület pénteken kihirdetett döntése kötelező mindenki számára, és mindenkinek alá kell vetnie magát. „Soha nem volt még részünk ilyen helyzetben” – kezdte mondandóját Iohannis, felidézve, mi vezetett a Romániában előzmények nélküli helyzethez, az államfőválasztás első fordulójának érvénytelenítéséhez.
Ezt követően írásban kapott jelentéseket a hírszerző szolgálatoktól, és a dokumentumokban – megfogalmazása szerint – „nagyon aggasztó” adatok szerepeltek, ezért összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot (CSAT).
„A következtetések súlyosak voltak. Egy államfőjelölt törvénytelenül masszív kampánytámogatásban részesült, a választások napján is. Ez súlyosan áthágja a választási törvény előírásait. Ugyanez a jelölt nulla kampányköltséget vallott be, holott nagyon széles körű kampánytevékenységet folytatott” – sorolta Klaus Iohannis. Anélkül, hogy megnevezte volna, kire utal, az államfő hozzátette: olyan információkat kapott a titkosszolgálatoktól, hogy az ominózus jelöltet egy, „Románia érdekeitől idegen állam” is támogatásában részesítette. „Ezek súlyos dolgok, a nemzetbiztonságot érintő kérdéssel van dolgunk” – hangsúlyozta Iohannis, egyértelműen a függetlenként indult Călin Georgescura, valamint Oroszországra utalva.
Klaus Iohannis elmondása szerint az új kormány feladata lesz megszabni az elnökválasztás új időpontjait. Közölte: miután az alkotmánybíróság hitelesíti a nemrég lezajlott parlamenti választások eredményét, összehívják az új parlamentet, majd elkezdődnek a kormányalakítási tárgyalások. „Az új kormány majd megszabja az elnökválasztási fordulók új időpontjait” – ismertette az elnök.
És mit fogok csinálni én? – tette fel az újabb kérdést Iohannis. Ekkor az elnök felütötte Románia alkotmányát, és közölte: az alaptörvény 83. cikkelye értelmében az ország államelnöke addig marad hivatalában, amíg az újonnan megválasztott államfő le nem teszi hivatali esküjét. „Amikor az új államelnök leteszi az esküt, én távozni fogok innen” – szögezte le a Cotroceni-palotában adott sajtónyilatkozatában Iohannis. Aki előrebocsátotta azt is, hogy nem kíván Románia miniszterelnöke lenni, az egyetlen célja eleget tenni megbízatásának.
Nyilatkozata végén Iohannis mindenkit biztosítani kívánt arról, hogy Románia biztonságos, stabil és erős ország, amely nem küzd nehézséggel. Az elnök külön üzent a pénzpiaci szereplőknek, a külföldi befektetőknek, leszögezve: Románia Európa-párti, az Európai Unió tagállama és a NATO szövetségese marad. „Mandátumom utolsó napjáig dolgozni fogok azért, hogy Románia szabad, demokratikus, modern, biztonságos és Európa-barát ország maradjon. Fontos, hogy mindenki tudja: Románia nincs bajban” – fogalmazott Klaus Iohannis elnök.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!