Az Európai Parlament összetétele a rendelkezésre álló előzetes vagy végleges tagállami eredmények alapján. Az RMDSZ a legnagyobb pártcsaládban, az EPP-ben foglal helyet
Fotó: Európai Parlament
A parlamenti botrányairól elhíresült Diana Șoșoacă független szenátor SOS Románia nevű pártja és egy független jelölt is bejuthat az Európai Parlamentbe (EP) a hétfő este közzétett, 99 százalékos feldolgozottságot tükröző hivatalos részeredmények szerint.
2024. június 10., 23:402024. június 10., 23:40
2024. június 11., 00:282024. június 11., 00:28
A kormányon lévő román Szociáldemokrata Párt (PSD) és az európai néppárti tagsággal rendelkező Nemzeti Liberális Párt (PNL) közös jelöltlistája az eddig megszámolt voksok 48,70 százalékát kapta (4 304 937 voks). A Központi Választási Iroda (BEC) közölte, hogy mindeddig 19 717 szavazókörzet voksait sikerült összeszámolni az összesen 19 870 közül. A szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) 14,95 százalékon áll (1 321 272 szavazat), a szintén ellenzéki Egyesült Jobboldal Szövetség (ADU) 8,61 százalékon (761 307 voks),
A bejutási küszöb felett van az AUR-hoz hasonlóan szélsőségesen nacionalista SOS Románia is 5,04 százalékkal (445 951 voks), továbbá Nicolae Ștefănuță független jelölt 3,05 százalékkal (269 488). Románia 33 képviselőt küld az EP-be, így függetlenként az érvényes voksok legalább 3,03 százalékával lehet mandátumhoz jutni.
A következő három hét során eldől, miként fog kinézni az Európai Parlament összetétele. Winkler Gyula a Krónikának elmondta, hogy változásra van szükség, az az elvárás, hogy a parlamenti többség ne tartalmazzon militáns, radikális zöldeket.
Romániát a következő öt éves ciklusban a következő eurohonatyák képviselik az uniós törvényhozásban:
PSD-PNL: 1. Mihai Tudose (PSD), 2. Rareş Bogdan (PNL), 3. Gabriela Firea (PSD), 4. Dan Motreanu (PNL), 5. Claudiu Manda (PSD), 6. Adina Vălean (PNL), 7. Victor Negrescu (PSD), 8. Vasile Dîncu (PSD), 9. Daniel Buda (PNL), 10. Maria Grapini (PSD), 11. Gheorghe Cârciu (PSD), 12. Siegfried Mureșan (PNL), 13. Dragoş Benea (PSD), 14. Mircea Hava (PNL), 15. Dan Nica (PSD), 16. Gheorghe Falcă (PNL), 17. Ștefan Mușoiu (PSD), 18. Roxana Mînzatu (PSD), 19. Virgil Popescu (PNL).
AUR: 1. Cristian-Vasile Terheș, 2. Claudiu-Richard Târziu, 3. Gheorghe Piperea, 4. Maria-Georgiana Teodorescu, 5. Adrian-George Axinia, 6. Șerban-Dimitrie Sturdza.
Egységes Jobboldal Szövetség (USR, PMP, Jobboldal Ereje): 1. Dan Barna (USR), 2. Vlad Voiculescu (USR), 3. Eugen Tomac (PMP)
RMDSZ: 1. Winkler Gyula, 2. Vincze Loránt
S.O.S Románia: 1. Diana Iovanovici-Șoșoacă, 2. Luis-Valentin Lazarus
Független: 1. Nicolae Ștefănuță
A 42 éves, közgazdász végzettségű Nicolae Ștefănuță eddig is EP-képviselő volt, 2019-ben a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjeként került az EP-be. Az MTI ismertetése szerint a liberális csoportban politizált, majd kilépett a pártból és átült a zöldekhez. Vagyonnyilatkozatában „diplomataként” jelölte meg foglalkozását, és a melegházasság romániai legalizálását szorgalmazta.
A Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségének (S&D) és az Európai Néppártnak (EPP) is 11-11 romániai képviselője lesz az új összetételű Európai Parlamentben – derül ki az EP legfrissebb mandátumbecsléséből.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!