Illyés Grgely: egyre biztosabbnak tűnik, hogy a PNL és az USR-PLUS fog többséget alkotni a román parlamentben december után.
Fotó: Tamás Attila
Sikeresen szerepelt az RMDSZ, a szövetség ellenzékeként számontartott pártok enyhén visszaszorultak – értékelte lapunknak a vasárnapi helyhatósági választások eredményeit Illyés Gergely. A politológus szerint országos szinten a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR–PLUS) előretörése azt jelzi, hogy a decemberi parlamenti megmérettetés után ez a két párt fog többséget alkotni a törvényhozásban.
2020. szeptember 28., 20:162020. szeptember 28., 20:16
2020. szeptember 29., 09:072020. szeptember 29., 09:07
– Magyar szempontból hogyan értékelhető a választás? Mit mutatnak az RMDSZ eredményei?
– Az RMDSZ szereplése sikeresnek tekinthető, a kitűzött célokat elérték, és négy megyei elnöki tisztség, valamint Szatmárnémeti vezetése mellé sikerült megszerezni Marosvásárhely polgármesteri tisztségét, ami óriási gyakorlati és szimbolikus győzelemként könyvelhető el. Ugyanakkor meg kell említeni, hogy az olyan nagyvárosokban, mint Kolozsvár vagy Nagyvárad, az RMDSZ (és utóbbi esetében az Erdélyi Magyar Néppárt is) mélyen az etnikai arányok alatt teljesített. Úgy tűnik, hogy ezeken a helyeken választásról választásra többen voksolnak a győzelemre esélyes román jelöltekre.
– Az RMDSZ ellenzéke több helyen már az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) elnevezés alatt indította jelöltjeit. Milyennek ítéli a szereplésüket?
Összességében enyhén visszaszorultak, a négy évvel ezelőtti tizenöt polgármesteri tisztséghez képest csak tízet szereztek. Összehasonlításképpen az RMDSZ a négy évvel ezelőtti 195-höz képest 199 polgármesteri tisztséget nyer el.
– Országos szinten milyen lényegi politikai változásokat hozott a választás?
– A Szociáldemokrata Párt (PSD) visszaszorulása várható volt, de az USR–PLUS megyeszékhelyeken elért győzelmei mindenképpen meglepetésnek számítanak. Ezzel az USR–PLUS egyenrangú versenytársává vált a másik két politikai pártnak, a PSD-nek és a PNL-nek. Bukarestben nemcsak a főpolgármester személye változik meg, hanem az USR–PLUS a képviselő-testületben is komoly súlyt képvisel, lényegesen nagyobbat, mint a PNL. Az USR–PLUS jó szereplése azt is jelenti, hogy a párt fennállása óta először közigazgatási funkciókhoz jut, és innentől kezdve számonkérhetők rajta az eredmények is.
– Milyen kihatása lesz a parlamenti választásokra a vasárnapi megméretésnek?
– Ez a választás a PNL és az USR–PLUS győzelmeként könyvelhető el, egyre biztosabbnak tűnik, hogy ez a két párt fog többséget alkotni a román parlamentben december után. Az a kérdés, hogy szükség lesz-e az RMDSZ-re a kényelmes többséghez.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
Vége a vénasszonyok nyarának, a hétvégén gyökeresen megváltozik az időjárás – egy sarkvidéki léghullám akár 13 fokos hőmérsékletcsökkenést is hozhat. A lehűlés a hegyekben havazást is hozhat.
Nem lesz együttműködés a választások után a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) – döntött a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa csütörtök esti ülésén Marcel Ciolacu pártelnök javaslatára.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
szóljon hozzá!