Több mint 15 ezer személyt bírságoltak meg a határrendészek összesen 11 500 000 lejre
Fotó: határrendészet Nagylak
Az év első nyolc hónapjában a határrendészek megközelítőleg 26 800, román vagy külföldi állampolgárok által elkövetett törvényszegést állapítottak meg, ebből több mint 11 700 bűncselekmény, 15 100 szabálysértés volt.
2024. szeptember 22., 19:122024. szeptember 22., 19:12
A határrendészet (IGPF) vasárnapi közleménye szerint a legtöbb bűncselekményt – több mint 8000-et – az illegális bevándorlás terén regisztrálták, de sok hamisításra, illetve közlekedési bűncselekményre is fényt derítettek.
A csatlakozási folyamat befejezése a határrendészet első számú prioritása az elkövetkező időszakban – hangsúlyozza a közlemény.
A határrendészet emlékeztet, hogy 2024. március 31-étől a repülőtereken és tengeri kikötőkben már nem ellenőrzik a schengeni térség országaiba induló, vagy onnan érkező utasok úti okmányait. Azóta az eDAC alkalmazás segítségével végeznek ellenőrzéseket a repülőtereken. A belügyi alkalmazottak a személyazonosság megállapítására használják az eDAC alkalmazást, amelyen azt is ellenőrizni tudják, hogy a vizsgált személyről van-e bármiféle különleges adat az országos vagy a schengeni térség rendőrségeinek adatbázisában.
Az alkalmazás használatba helyezése óta augusztus végéig a határrendészek több mint 746 ezer ellenőrzést végeztek az eDAC alkalmazás révén.
Az év első hét hónapjában 188, a hatóságok által keresett, valószínűleg ellopott gépjárművet találtak meg a romániai határrendészek. Ez 39,3 százalékkal több, mint ahányat a tavalyi év ugyanazon időszakában sikerült megtalálniuk (135 gépjárművet).
A legforgalmasabbak a Magyarországgal, valamint a Bulgáriával közös határátkelők voltak, ezeken keresztül több mint 12 millió, illetve több mint 6,850 millió személy lépte át az országhatárt.
A jelzett időszakban több mint 15 ezer személyt bírságoltak meg a határrendészek összesen 11 500 000 lejre. A legtöbb büntetést (a szankciók 62 százalékát) a Moldovai Köztársasággal közös átkelőknél szabták ki.
Az első nyolc hónapban a határrendészek összesen 2837 külföldfi állampolgárt füleltek le, akik törvénytelen módon próbálták átlépni az országhatárt. Közülük 980-at a belépőoldalon, 1857-et a kilépőoldalon csíptek el.
Ezen kívül az illetékes hatóságokkal is együttműködve a határrendészet munkatársai 245 kilogramm kannabiszt, 40 kilogramm amfetamint, egy kilogramm kokaint, 29 kilogramm előanyagot (prekurzort), 600 000 darab pszichotróp készítményt és 1180 darab másfajta kábítószert foglaltak le.
A határrendészek 222 gépjárművet (179 autót, 14 kamiont, 20 kisbuszt, négy motorkerékpárt és öt utánfutót) is azonosítottak a határon, amelyeket uniós államok lopottként kerestettek – mutat rá az Agerpres hírügynökség által idézett tájékoztatás.
Az Arad megyei határrendészek kedden a nagylaki határátkelőknél 40 szíriai, iráni, iraki és törökországi bevándorlót füleltek le, akik két kamionba rejtőzve próbáltak meg átszökni Magyarországra, hogy onnan továbbmenjenek Nyugat-Európába.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
szóljon hozzá!