Fotó: Presidency.ro
Svájc támogatja Románia gazdasági felzárkózását és schengeni integrációs törekvéseit, ugyanakkor szorosan együttműködik az Európai Unió egészével a földrész biztonságának és jólétének helyreállításában az ukrajnai válság közepette – hangoztatta hétfőn Bukarestben Ignazio Cassis, a Svájci Államszövetség elnöke, miután Klaus Iohannis román államfővel találkozott.
2022. december 13., 07:392022. december 13., 07:39
2022. december 13., 11:412022. december 13., 11:41
A svájci elnök bukaresti látogatása alkalmával keretegyezményt írt alá a román kormánnyal arról a 221 millió svájci frank értékű támogatásról, amellyel a – nem EU-tagállam Svájc – segíti az európai uniós kohéziós programokat. Cassis a román államfővel közösen tartott sajtóértekezletén kifejtette:
Ösztönzik a megújuló energiaforrásokra történő áttérést, ugyanakkor az elszigetelt települések egészségügyi ellátásának javítására és a korrupció elleni harcra is pénzforrásokat irányoztak elő.
Az ukrajnai háborúval kapcsolatban Cassis rámutatott: Svájcot semlegessége megakadályozza a katonai szerepvállalásban, vagy abban, hogy fegyvereket küldjön, de Svájc része az európai értékközösségnek és elkötelezetten felsorakozik az EU mellé a biztonság és jólét helyreállítását célzó erőfeszítések, a szankciók, a humanitárius segélyek, a menekültek segítése, illetve a konfliktus befejezését szolgáló diplomáciai erőfeszítések terén.
A svájci elnök a harcoló feleket a genfi egyezmény szigorú betartására hívta fel, és országa támogatásáról biztosította a háborús bűncselekmény dokumentálására és a bűnösök felelősségre vonására irányuló nemzetközi erőfeszítéseket.
ugyanakkor a gazdasági és politikai kapcsolatok fejlődését méltatta. Rámutatott: az utóbbi években megduplázódott – tavalyig 1,76 milliárd euróra emelkedett – a két ország közti kereskedelem volumene, az idei év első 9 hónapja pedig további 24 százalékos fejlődést hozott.
Iohannis üdvözölte, hogy Svájc a 2023–24-es időszakban tagja lesz az ENSZ Biztonsági Tanácsának, valamint azt, hogy mandátuma során a háborús övezetekben élő civilek védelmét, illetve a nemzetközi biztonság és az éghajlatváltozások közti összefüggéseket akarja előtérbe helyezni.
Klaus Iohannis államfő hétfő este azt nyilatkozta, hogy „dühös és csalódott”, amiért Románia nem kapta meg a schengeni csatlakozáshoz szükséges egyöntetű támogatást a tagállamok részéről, de hozzátette, eltökélt szándéka „továbbvinni az ügyet”
A Románia, előre szövetség államfőjelöltje, Crin Antonescu szerdán bejelentette, kogy kikérte a dossziéját a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanácstól (CNSAS).
Miközben a román vezetők egybehangzóan kijelentették, hogy az amerikai küldöttség megértette az elnökválasztás érvénytelenítése mellett szóló érveket, kiderült: azért nem volt annyira könnyű meggyőzni őket.
A Románia és az Egyesült Államok közötti valamennyi egyezmény – beleértve az amerikai katonák romániai jelenlétet szabályozó megállapodásokat is – érvényben van, a felek tiszteletben tartják és a regionális biztonsági fejleményekhez igazítják ezeket.
Az érettségi írásbeli vizsgáinak napjain, azaz június 10. és 16. között aszinkron online oktatásra térhetnek át azok az iskolák, amelyek vizsgahelyszínként szolgálnak – közölte szerdán az oktatási minisztérium.
A kormány szerdai ülésén jóváhagyta, hogy a tartalékalapból egészítsék ki 50 millió lejjel az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) idei költségvetését a ragadós száj- és körömfájás elleni hatósági teendőkre.
Csütörtökön a tanórák végeztével megkezdődik a húsvéti vakáció az iskolások számára.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldali erők jelöltje nyeri az elnökválasztás első fordulóját – derül ki a legfrissebb közvélemény-kutatásból.
szóljon hozzá!