Fotó: Veres Nándor
Újból igényelhető lesz a tejelő szarvasmarhák után járó támogatás, miután a képviselőház mezőgazdasági bizottságában sikerült módosítani a jogszabályt – olvasható az RMDSZ hírlevelében.
2023. április 12., 16:162023. április 12., 16:16
2023. április 12., 16:292023. április 12., 16:29
Alapból 73 euró támogatást kaphatnak szarvasmarhánként azok a tejtermelő gazdák, akik síkvidéken minimum 10, hegyvidéken pedig legkevesebb 5 tehenet tartanak, de ez a támogatási összeg akár a 100 euró összeget is elérheti a visszaosztás után.
A gazdáknak a törvény Hivatalos Közlönyben való megjelenését követő 20 napon belül lesz lehetőségük kérvényezni a támogatást a Mezőgazdasági, Kifizetési és Intervenciós Ügynökség helyi vagy megyei kirendeltségeinél (APIA). Azok az állattenyésztők nyújthatják be kérelmeiket, akik az országos adatbázisban (BND) nyilvántartott szarvasmarhák állandó tulajdonosai. Az igényléshez szükséges formanyomtatvány elérhető az RMDSZ honlapjáról.
„A támogatást igényelhetik azok a tejtermelő gazdák, akiknek állatállományuk nem csökkent több mint 25 százalékkal 2022. augusztus és december 31 közötti periódusban, erről az Országos Állatazonosító és Nyilvántartási Rendszerből (SNIIA) bizonyítványt kell benyújtaniuk, valamint ebben a periódusban a megtermelt tejet értékesíteni tudták az állattartók” – mutatott rá Magyar Lóránd, a mezőgazdasági bizottság alelnöke, Szatmár megyei képviselő. Hozzátette,
„Az első támogatási időszakban közel 300 ezer szarvasmarha után igényelték a támogatást a gazdák, a kifizetés már elkezdődött. Miután a második igénylési periódus is lezárul, a fel nem használt összegeket újraosztja az illetékes szaktárca az igénylők között, így a támogatás összege tovább növekedhet szarvasmarhánként. A kifizetésekre 2023. december 31-ig kerül sor” – emelte ki Könczei Csaba Kovászna megyei parlamenti képviselő. Mint kifejtette, erre a módosításra azért volt szükség, hogy minél több gazda igényelni tudja a támogatást és a teljes keretösszeg felhasználásra kerüljön.
az RMDSZ szakpolitikusai annak érdekében, hogy a gazdák egyenlő támogatásban részesüljenek.
A Hargita, Maros és Kovászna megyében élő gazdák már közel ötmillió euró értékben igényelték a szarvasmarhatartók számára első alkalommal biztosított, az orosz-ukrán háború negatív gazdasági hatásainak az ellensúlyozására szánt többlettámogatást.
Szarvasmarhánként akár 900 euró támogatást is kaphatnak az állattenyésztéshez biotechnológiát alkalmazó farmok, egyesületek, akik állatnemesítéssel foglalkoznak, ha az állatállományban legalább ötven jószág van.
Egy Floridában élő román üzletember a román kormány egyik különmegbízottja, akinek az a feladata, hogy tárgyaljon az amerikai hatóságokkal a román állampolgárok vízumkötelezettségének feloldásáról.
Továbbra is nagyon súlyos az állapota annak a hegyimentőnek, akire rátámadt a medve vasárnap egy predeáli utcán.
A román sajtóban felröppent a hír, hogy az RMDSZ Asztalos Csaba jogászt, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökét jelöli az alkotmánybíróság új magyar tagjának, miután Varga Attila kilenc éves mandátuma idén nyáron lejár.
A Dolj megyei törvényszék elrendelte pénteken az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és három családtagjának előzetes letartóztatását.
Hívószámhamisítással (ID spoofing) operáló, hatósági telefonhívásokat imitáló csalások terjedésére figyelmeztet Romániában a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
szóljon hozzá!