Miron Cozma régóta szeretne államfő lenni (archív felvétel)
Fotó: Facebook/Miron Cozma
A 2024-es államfőválasztásokra alakult Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön elutasította Miron Cozma jelölési iratcsomóját.
2024. október 04., 11:132024. október 04., 11:13
2024. október 04., 11:202024. október 04., 11:20
A volt Zsil völgyi bányászvezér függetlenként szándékozott indulni a 2024-es államfő-választásokon, de a BEC szerint csupán a jelölés elfogadását kérelmező dokumentumot nyújtotta be – közölte az Agerpres. A jelölés elfogadását elutasító döntésében a BEC rámutat: Miron Cozma azt állította, hogy az Állandó Választási Hatóság és a 2019-es elnökválasztásra alakult Központi Választási Iroda őrizetében maradt a benyújtott támogatói lista,
Ezen kívül Miron Cozma nem csatolta kérelméhez sem a jelöltség elfogadásáról szóló, sem a vagyon- és érdekeltségi nyilatkozatot, sem az arról szóló nyilatkozatát, hogy nem volt a Securitate tagja és nem is működött együtt a román titkosrendőrséggel – olvasható a Központi Választási Iroda határozatában. Miron Cozma a határozat közzétételétől számított 24 órán belül megtámadhatja a döntést az alkotmánybíróságon.
A 70 éves volt bányászvezér kedden balhét is rendezett a Központi Választási Iroda épületében, amiért nem hajlandók nyilvántartásba venni a 2019-ben „gyűjtött” támogató aláírásokat. Amelyek nagy részét amúgy öt évvel ezelőtt is érvénytelennek nyilvánították, és emiatt Cozma 2019-ben sem indulhatott az államfőválasztáson.
Miron Cozma az 1990-es évek rettegett szakszervezeti vezetője volt, ő irányította az úgynevezett bányászjárásokat. 1990 júniusában a bukaresti Egyetem téren tüntetéseket szerveztek, a demonstrálók békésen fejezték ki elégedetlenségüket az akkori politikai hatalommal, Ion Iliescu államfővel és a kormánnyal szemben.
Ügyészségi vádiratok szerint 1990. június 11-12-én az állami hatóságok úgy döntöttek, hogy erőszakos támadást indítanak a bukaresti Egyetem téren tüntetők ellen. A tüntetések elfojtásában törvénysértő módon részt vettek a belügyminisztérium, a védelmi minisztérium és a SRI erői, valamint több mint tízezer bányász és más munkás az ország több pontjáról. Az 1990. június 13-án reggel elindított megtorló akciók során négy személyt halálos lövés ért, két személyt megerőszakoltak, 1315 személy fizikai vagy lelki sérülést szenvedett, 1214 embert pedig politikai okokból jogtalanul megfosztottak a szabadságától.
Az ügyben számos, végeláthatatlan büntetőeljárás indult. Az egyik vádlott a Bukarestbe vonult bányászok vezére, a börtönt már többször megjárt Miron Cozma. Az emberiesség ellen elkövetett bűncselekményekkel vádolt egykori szakszervezeti vezető idén augusztusban a legfőbb ügyészségen azt nyilatkozta,
„Milyen bányászjárás? Mindannyian Iliescut támogatjátok. Nem volt bányászjárás. Ti öltétek meg ezeket Bukarestben. Ti és Iliescu. Én nem is voltam Bukarestben június 13-án” – mondta Cozma.
Megjelent hétfő reggel a legfőbb ügyészségen Miron Cozma. A Zsil-völgyi bányászok egykori szakszervezeti vezetőjét az 1990-es bányászjárások ügyében hallgatják ki, amelyben emberiesség ellen elkövetett bűncselekményekkel vádolják.
Csütörtöki sajtótájékoztatóján Mircea Fechet kijelentette, hogy szerinte a roncsautóprogram folytatódni fog, mivel nemcsak környezetvédelmi, hanem gazdasági szempontokból is hasznosnak bizonyult.
Mezőgazdasági farmokon és állattelepeken végeznek ellenőrzéseket a munkaügyi felügyelőségek, mert az a gyanú, hogy az agrárágazatban sok feketemunkás dolgozik, akik után a vállalkozók nem fizetik be a járulékokat.
Csütörtök éjszaka ideiglenesen teljesen lezárják a Romániát Bulgáriával Giurgiu és Rusze között összekötő Duna-hidat, ahol a bolgár oldalon végzett javítási munkálatok miatt eddig is félpályás lezárások voltak és felváltva zajlott a járműforgalom.
Az állami tisztségviselők vagyonnyilatkozatának közzétételi kötelezettsége sérti a magánélethez való jogot, a vagyonnyilatkozat kiterjesztése a családtagokra pedig sérti a jogbiztonság elvét az alkotmánybírák szerint.
Két harci repülőgép szállt fel szerdáról csütörtökre virradóra a borceai légi bázisról, miután a légtérmegfigyelő rendszerek több légi célpontot észleltek az ukrán légtérben, a Romániával közös határ közelében.
Májusban több mint 498,3 millió, azaz naponta közel 17 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók – számolt be Facebook-oldalán Mircea Fechet, a környezetvédelmi tárca vezetője.
Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter szerdán kijelentette, hogy a kiszolgáltatott fogyasztók a hatósági villanyáramár július elsejei megszűnése után is számíthatnak költségvetési támogatásra.
Az érettségi vizsga nyári szessziójára beiratkozott diákok 98 százaléka vett részt szerdán a szaktantárgyból tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
Újabb elgondolkoztató dokumentumot, elemzést közölt szerdán a CNSAS arról, hogy a kommunizmus időszakában a titkosszolgálat miként vegzálta a nyugati zenére táncolni merészelő iskolásokat.
Az alkotmánybíróság szerdán tájékoztatta a képviselőház vezetőségét arról, hogy július 12-én lejár Varga Attila mandátuma.
szóljon hozzá!