Miron Cozma régóta szeretne államfő lenni (archív felvétel)
Fotó: Facebook/Miron Cozma
A 2024-es államfőválasztásokra alakult Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön elutasította Miron Cozma jelölési iratcsomóját.
2024. október 04., 11:132024. október 04., 11:13
2024. október 04., 11:202024. október 04., 11:20
A volt Zsil völgyi bányászvezér függetlenként szándékozott indulni a 2024-es államfő-választásokon, de a BEC szerint csupán a jelölés elfogadását kérelmező dokumentumot nyújtotta be – közölte az Agerpres. A jelölés elfogadását elutasító döntésében a BEC rámutat: Miron Cozma azt állította, hogy az Állandó Választási Hatóság és a 2019-es elnökválasztásra alakult Központi Választási Iroda őrizetében maradt a benyújtott támogatói lista,
Ezen kívül Miron Cozma nem csatolta kérelméhez sem a jelöltség elfogadásáról szóló, sem a vagyon- és érdekeltségi nyilatkozatot, sem az arról szóló nyilatkozatát, hogy nem volt a Securitate tagja és nem is működött együtt a román titkosrendőrséggel – olvasható a Központi Választási Iroda határozatában. Miron Cozma a határozat közzétételétől számított 24 órán belül megtámadhatja a döntést az alkotmánybíróságon.
A 70 éves volt bányászvezér kedden balhét is rendezett a Központi Választási Iroda épületében, amiért nem hajlandók nyilvántartásba venni a 2019-ben „gyűjtött” támogató aláírásokat. Amelyek nagy részét amúgy öt évvel ezelőtt is érvénytelennek nyilvánították, és emiatt Cozma 2019-ben sem indulhatott az államfőválasztáson.
Miron Cozma az 1990-es évek rettegett szakszervezeti vezetője volt, ő irányította az úgynevezett bányászjárásokat. 1990 júniusában a bukaresti Egyetem téren tüntetéseket szerveztek, a demonstrálók békésen fejezték ki elégedetlenségüket az akkori politikai hatalommal, Ion Iliescu államfővel és a kormánnyal szemben.
Ügyészségi vádiratok szerint 1990. június 11-12-én az állami hatóságok úgy döntöttek, hogy erőszakos támadást indítanak a bukaresti Egyetem téren tüntetők ellen. A tüntetések elfojtásában törvénysértő módon részt vettek a belügyminisztérium, a védelmi minisztérium és a SRI erői, valamint több mint tízezer bányász és más munkás az ország több pontjáról. Az 1990. június 13-án reggel elindított megtorló akciók során négy személyt halálos lövés ért, két személyt megerőszakoltak, 1315 személy fizikai vagy lelki sérülést szenvedett, 1214 embert pedig politikai okokból jogtalanul megfosztottak a szabadságától.
Az ügyben számos, végeláthatatlan büntetőeljárás indult. Az egyik vádlott a Bukarestbe vonult bányászok vezére, a börtönt már többször megjárt Miron Cozma. Az emberiesség ellen elkövetett bűncselekményekkel vádolt egykori szakszervezeti vezető idén augusztusban a legfőbb ügyészségen azt nyilatkozta,
„Milyen bányászjárás? Mindannyian Iliescut támogatjátok. Nem volt bányászjárás. Ti öltétek meg ezeket Bukarestben. Ti és Iliescu. Én nem is voltam Bukarestben június 13-án” – mondta Cozma.
Megjelent hétfő reggel a legfőbb ügyészségen Miron Cozma. A Zsil-völgyi bányászok egykori szakszervezeti vezetőjét az 1990-es bányászjárások ügyében hallgatják ki, amelyben emberiesség ellen elkövetett bűncselekményekkel vádolják.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
szóljon hozzá!