Fotó: Norwegian Air Force F-16 Fighting Falcon
Várhatóan már idén megérkeznek az első F-16-os Fighting Falcon vadászgépek azon 32-ből, amelyet Románia Norvégiától vásárolt.
2023. május 02., 18:002023. május 02., 18:00
Az idén érkező gépek alkotják majd a román légierő második ilyen vadászrepülőgép-századát, a védelmi minisztérium pedig a gépeket üzemeltető leendő vadászpilóták képzésén dolgozik.
Valószínűleg a jövő év folyamán a többi repülőgépet is leszállítják, hogy a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu légi támaszponton újabb századot alkossanak.
Jövő év közepétől érkeznek a román hadsereghez a román védelmi minisztérium által vásárolt török Bayraktar TB2 típusú drónok, a román szárazföldi erőkhöz. A drónok kezelőinek kiképzése ugyanakkor még idén megkezdődik Törökországban.
„Arra számítunk, hogy a légierő második százada a jövő év közepétől bevetésre készen áll majd. 2025-2026 után mindhárom század bevetésre készen áll majd gárom különböző légi támaszponton” – mondta a román közszolgálati televíziónak (TVR) Viorel Pană tábornok, a légierő vezérkari főnöke.
Mivel a régi MiG-21 LanceR-ek leselejtezése már javában zajlik, a légierő számára jelenleg a legnagyobb kihívást a repülőszemélyzet kiképzése jelenti, azaz a vadászpilóták átállása a szovjet gépekről az F-16 Fighting Falconokra, ami akár két évig is eltarthat.
„A legvalószínűbb, hogy a 35 év alattiak az F-16-osokra való átállás során külföldre kerülnek alapkiképzésre, a 35 év felettiek pedig – ez a légierő által megszabott korhatár – kívánságuknak megfelelően más repülési kategóriákba kerülnek át. Szállítóeszközökre, helikopterekre vagy az IAR 99-esekre. Az ő tapasztalatukkal hasznos lenne, ha oktatók lennének, különösen az IAR 99-eseken, hogy kiképezzék a leendő F-16-os pilótákat” – mutatott rá Dan Moise volt katonai pilóta.
Tengeralattjárók és aknászhajók beszerzéséhez, illetve rakétahordozó hadihajók korszerűsítéséhez kérte a védelmi minisztérium a parlament előzetes jóváhagyását. A szenátus és a képviselőház együttes házbizottsága tudomásul vette a kérést.
Egy F-16 Fighting Falcon pilótájának kiképzése sok pénzt és időt emészt fel. A gépek üzemeltetésére vonatkozó amerikai szabályok szerint
Pontosabban, egy pilótának 140-180 repült órára van szüksége az F-16 Fighting Falconon ahhoz, hogy harcképesnek nyilvánítsák ezen a repülőgépen, de néhány szövetséges légierő még ennél is tovább ment, és 200 repült órát követel meg ezen a repülőgépen. A csaknem félmilliárd eurós beszerzés nagyobbik részét – 354 millió eurót – a repülőgépekért kell kifizetni a norvég kormánynak. Románia további 100 millió euróért az Egyesült Államoktól vásárol hozzájuk logisztikai elemeket és kiképzési szolgáltatáscsomagot.
A Norvégiától beszerzendő F-16-osokat 1982 és 1989 között gyártották és 2001-ben estek át azon a korszerűsítésen, amelyeket a Portugáliától vásárolt gépeken is elvégeztek. Román lapértesülések szerint
A román légierő jelenleg 17, Portugáliától használtan vásárolt, de felújított F-16-os vadászgéppel rendelkezik, emellett MiG-21 LanceR-ei is vannak, de a korábbi, nem egyszer halálos balesetek miatt megkezdték a kivonását a hadrendből.
A bukaresti Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) három hete döntött arról, hogy Románia ötödik generációs, korszerű F-35-ös vadászgépeket vásárol az Egyesült Államoktól. Ugyanakkor ez csak 2030, az F-16-osok üzemidejének lejárta után várható.
Jóváhagyta a bukaresti parlament egyesített védelmi bizottsága a román védelmi minisztérium (MAPN) öt fegyverbeszerzési programját, amelyek költségvetése együttesen mintegy tízmilliárd dollárt (7,1 milliárd eurót és 2,5 milliárd dollárt) tesz ki.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!