Fotó: Norwegian Air Force F-16 Fighting Falcon
Várhatóan már idén megérkeznek az első F-16-os Fighting Falcon vadászgépek azon 32-ből, amelyet Románia Norvégiától vásárolt.
2023. május 02., 18:002023. május 02., 18:00
Az idén érkező gépek alkotják majd a román légierő második ilyen vadászrepülőgép-századát, a védelmi minisztérium pedig a gépeket üzemeltető leendő vadászpilóták képzésén dolgozik.
Valószínűleg a jövő év folyamán a többi repülőgépet is leszállítják, hogy a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu légi támaszponton újabb századot alkossanak.
Jövő év közepétől érkeznek a román hadsereghez a román védelmi minisztérium által vásárolt török Bayraktar TB2 típusú drónok, a román szárazföldi erőkhöz. A drónok kezelőinek kiképzése ugyanakkor még idén megkezdődik Törökországban.
„Arra számítunk, hogy a légierő második százada a jövő év közepétől bevetésre készen áll majd. 2025-2026 után mindhárom század bevetésre készen áll majd gárom különböző légi támaszponton” – mondta a román közszolgálati televíziónak (TVR) Viorel Pană tábornok, a légierő vezérkari főnöke.
Mivel a régi MiG-21 LanceR-ek leselejtezése már javában zajlik, a légierő számára jelenleg a legnagyobb kihívást a repülőszemélyzet kiképzése jelenti, azaz a vadászpilóták átállása a szovjet gépekről az F-16 Fighting Falconokra, ami akár két évig is eltarthat.
„A legvalószínűbb, hogy a 35 év alattiak az F-16-osokra való átállás során külföldre kerülnek alapkiképzésre, a 35 év felettiek pedig – ez a légierő által megszabott korhatár – kívánságuknak megfelelően más repülési kategóriákba kerülnek át. Szállítóeszközökre, helikopterekre vagy az IAR 99-esekre. Az ő tapasztalatukkal hasznos lenne, ha oktatók lennének, különösen az IAR 99-eseken, hogy kiképezzék a leendő F-16-os pilótákat” – mutatott rá Dan Moise volt katonai pilóta.
Tengeralattjárók és aknászhajók beszerzéséhez, illetve rakétahordozó hadihajók korszerűsítéséhez kérte a védelmi minisztérium a parlament előzetes jóváhagyását. A szenátus és a képviselőház együttes házbizottsága tudomásul vette a kérést.
Egy F-16 Fighting Falcon pilótájának kiképzése sok pénzt és időt emészt fel. A gépek üzemeltetésére vonatkozó amerikai szabályok szerint
Pontosabban, egy pilótának 140-180 repült órára van szüksége az F-16 Fighting Falconon ahhoz, hogy harcképesnek nyilvánítsák ezen a repülőgépen, de néhány szövetséges légierő még ennél is tovább ment, és 200 repült órát követel meg ezen a repülőgépen. A csaknem félmilliárd eurós beszerzés nagyobbik részét – 354 millió eurót – a repülőgépekért kell kifizetni a norvég kormánynak. Románia további 100 millió euróért az Egyesült Államoktól vásárol hozzájuk logisztikai elemeket és kiképzési szolgáltatáscsomagot.
A Norvégiától beszerzendő F-16-osokat 1982 és 1989 között gyártották és 2001-ben estek át azon a korszerűsítésen, amelyeket a Portugáliától vásárolt gépeken is elvégeztek. Román lapértesülések szerint
A román légierő jelenleg 17, Portugáliától használtan vásárolt, de felújított F-16-os vadászgéppel rendelkezik, emellett MiG-21 LanceR-ei is vannak, de a korábbi, nem egyszer halálos balesetek miatt megkezdték a kivonását a hadrendből.
A bukaresti Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) három hete döntött arról, hogy Románia ötödik generációs, korszerű F-35-ös vadászgépeket vásárol az Egyesült Államoktól. Ugyanakkor ez csak 2030, az F-16-osok üzemidejének lejárta után várható.
Jóváhagyta a bukaresti parlament egyesített védelmi bizottsága a román védelmi minisztérium (MAPN) öt fegyverbeszerzési programját, amelyek költségvetése együttesen mintegy tízmilliárd dollárt (7,1 milliárd eurót és 2,5 milliárd dollárt) tesz ki.
Új minisztere is lesz az RMDSZ-nek az újonnan alakult bukaresti kormányban Demeter András István személyében, aki a művelődésügyi tárcát irányítja.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára beiratkozott 159 229 diák közül 152 639 vett részt hétfőn a román nyelv és irodalomból tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Jövőbe tekintést kért a romániai társadalomtól hétfő este Nicușor Dan a Bolojan-kormány tagjainak eskütétele után. Ilie Bolojan úgy fogalmazott, hogy az új kormány tagjainak eskütételével ,,véget ér egy instabil és átmeneti időszak”.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói részlege hétfőn Lia Savoneát nevezte ki a legfelsőbb bíróság elnökévé. Kinevezéséről kilenc támogató és egy elutasító szavazattal döntött a testület.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) alsóházi frakciója a párt ideiglenes elnökét, Sorin Grindeanut javasolja a képviselőház elnöki tisztségébe.
Aláírta Nicușor Dan államfő a Bolojan-kormány tagjainak kinevezéséről szóló rendeletet – tájékoztatott az elnöki hivatal. Ezt követően a Bolojan-kormány tagjai hétfő este letették a hivatali esküt az államfő jelenlétében.
Az új koalíciós kormány programjában az egészségügyre vonatkozóan többek között szerepel a kórházak hatékonyságának növelése az ágyak számának több mint 20 százalékos csökkentésével 2030-ig.
Bizalmat szavazott az Ilie Bolojan alkotta koalíciós kormánynak a bukaresti parlament. A hétfő délutáni szavazáson az új kabinet 130 támogatói voksot kapott, honatya ellene szavazott.
A kétkulcsos áfa (TVA) bevezetése, a jövedéki adó és az osztalékadó emelése, a nagy nyugdíjak utáni járulékfizetési kötelezettség bevezetése és az útadó növelése is szerepel az új kormány programjának deficitcsökkentő intézkedései között.
A beiktatásra váró koalíciós kormány programjában szerepel az igazságszolgáltatás reformja is: többek között 65 évre emelnék az ügyészek és bírák nyugdíjkorhatárát, törölnék a nyugdíj és a fizetés halmozását.
szóljon hozzá!