Fotó: Beliczay László
A romániai választópolgárok az ideiglenes lakhelyüknek megfelelő szavazókörzetnél is voksolhatnak a december 6-ai parlamenti választásokon, függetlenül attól, hogy mikor jegyeztették be magukat erre a címre – döntötte el hétfői ülésén a Központi Választási Iroda (BEC).
2020. november 24., 08:202020. november 24., 08:20
Az ebben a helyzetben levő állampolgárok akkor is élhetnek szavazati jogukkal, ha az ideiglenes lakhelyről szóló igazolás március 1-je és december 6-a között érvényét vesztette. A hétfői ülésen elfogadott határozat értelmében amennyiben a választópolgár azon a településen tartózkodik, ahol állandó lakhelye van, akkor csak abban a választókörzetben szavazhat, amelyhez lakhelye alapján tartozik. Amennyiben nem szerepel az állandó választási listán, pótlistára vezetik fel a nevét.
Amennyiben a választópolgár azon a településen tartózkodik, ahol ideiglenes lakhelye van, ami nem esik egybe azzal, ahol állandó lakhelye található, akkor csak abban a választókörzetben szavazhat, amelyhez ideiglenes lakhelye szerint tartozik, függetlenül attól, hogy mikor váltotta ki ideiglenes lakóhelyi igazolását.
Amennyiben a választások napján a választópolgár nem tartózkodik sem azon a településen, ahol az állandó, sem pedig azon, amelyen az ideiglenes lakhelye van, bármelyik szavazókörzetben leadhatja a voksát azzal a feltétellel, hogy ez vagy abban a megyében legyen, ahol az állandó, vagy abban, amelyben az ideiglenes lakhelye van. A szavazó nevét ez esetben is a pótlistára vezetik fel.
Az Agerpres hírügynökség ismertetése szerint amennyiben a szavazónak egyazon településen van az állandó és az ideiglenes lakhelye, akkor szavazhat akár abban a körzetben, ahová az állandó lakhelye tartozik, akár abban, ahová az ideiglenes lakhelyét sorolták be, ez utóbbi esetben nevét felvezetik a pótlistára.
A BEC ugyanakkor leszögezi, hogy valamennyi olyan állampolgár is élhet szavazati jogával a december 6-ai parlamenti választásokon, akinek ideiglenes lakóhelyi igazolása március 1-je és december 6-a között lejárt.
A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.
Călin Georgescu független jelölt a zt nyilatkozta a felmérések eredményeinek közzététele után, hogy a román nép békét akar, és ezt az óhaját „nagyon hangosan” fejezte ki.
Marcel Ciolacu, a PSD vezetője az eredmények ismertetése után az nyilatkozta, hogy a mai (vasárnapi – szerk.) választás az egyensúlyról és a stabilitásról szólt.
A várakozásoknak megfelelően Marcel Ciolacu miniszterelnök nyerte a romániai államfőválasztás első fordulóját, benyűjtve a szavazatok 25 százalékát az exit poll adatok szerint.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
Az Országos Audiovizuális Tanács vasárnap tájékoztatta a Központi Választási Irodát és az Állandó Választási Hatóságot arról, hogy bizonyos internetes oldalak közzétették a választási exit poll felmérések eredményeit, ami sérti a választási törvényt.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint elérte a 30 százalékos érvényességi küszöböt a bukaresti referendumon vasárnap szavazók aránya.
Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje elnöke vasárnap reggel a szavazata leadása után kijelentette, hogy hamis információk terjednek az államelnökjelöltségtől való visszalépéséről.
A vasárnap reggeli urnanyitás óta a kora délutáni órákig 80 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Vizsgálat indult Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő ellen azzal a gyanúval, hogy a szavazófülkében felvételt készített a szavazólapjáról – tudta meg vasárnap rendőrségi forrásokból az Agerpres.
szóljon hozzá!