Helyet követel. Emil Hurezeanu szerint Románia jogosult részt venni az ukrajnai békéről szóló tárgyalásokon
Fotó: Facebook/Románia ausztriai nagykövetsége
Románia továbbra is az Egyesült Államok megbízható szövetségese, a „közös sorsban osztozó” európai államok egyike, és Európa, köztük Románia részvételét szorgalmazza az ukrajnai béketárgyalásokon. Bukarest érvei között szerepel, hogy legmodernebb rakétavédelmi arzenáljának 25 százalékát adományozta Ukrajna védelmére – jelentette ki a müncheni biztonsági konferencián jelen lévő Emil Hurezeanu román külügyminiszter a caleaeuropeana.ro-nak adott interjúban.
2025. február 17., 08:332025. február 17., 08:33
Hurezeanu szerint Donald Trump amerikai elnök békeügyi különmegbízottja „elfogadta a nézeteinket, megerősítette azokat, azt mondta, hogy nincsenek kétségei” Románia elképzeléseivel kapcsolatban a közelgő béketárgyalásokról.
– hangsúlyozta a külügyminiszter, aki szerint a Trump-kormányzat felfogása a biztonsági konferencia tárgyalásai kapcsán, miszerint azt mondta, Európával konzultálnak, de kizárják a tárgyalásokból, az európaiak egységének és összetartásának „tesztüzemmódját” jelenti, hogy hagyják-e, hogy az Egyesült Államok Oroszországgal együtt az európaiak feje fölött állapodjon meg.
A román diplomácia vezetője szerint az Emmanuel Macron francia elnök által rendezett rendkívüli európai találkozó célja az lehet, hogy minél hamarabb előkészítsék az Európai Tanács 27 országot érintő csúcstalálkozóját, és Romániának minden érve megvan arra, hogy részt vegyen ezeken a tárgyalásokon, ugyanakkor nem erősítette meg a román részvételt a párizsi találkozón.
(...) Nemcsak a leghosszabb határunk van Ukrajnával, hanem több mint egymillió menekült áthelyezését is támogattuk, minden aratási szezonban 50-60 millió tonna ukrán gabonát szállítunk át a kikötőinken keresztül, 16 ukrán pilótát képezünk ki. Átadtuk Ukrajnának az egyik Patriot-ütegünket, a négyből egyet, a legmodernebb rakétavédelmi arzenálunk 25 százalékát. Azon országok közé tartozunk, amelyek betartják a paktumokat, szerződéseket. A romániai forradalom óta azon európai országok közé tartozunk, amelyek sorsközösséget alkotnak az Egyesült Államokkal” – mondta Hurezeanu.
Elözben Cristian Diaconescu, az elnöki kancellária vezetője vasárnap este kifejtette, hogy Románia miért nem vesz részt a párizsi találkozón, amelyen több európai ország Ukrajna jövőjéről tárgyal.
„Ez egy informális munkacsoport. Korábban már kétszer ülésezett. Párizsban nem születnek olyan döntések, amelyek a biztonságot, a regionális stabilitást, a keleti szárnyat, konkrétan Romániát érintik. Amennyire én tudom, vita lesz az Ukrajna javára biztosított európai védelmi képességekről, amelyek hiteles biztonsági garanciákat jelentenének. Másrészt pedig egy olyan terv is szóba kerül, amely szerint Ukrajna automatikusan NATO-tagságot kapna, ha Oroszország megszegné a mielőbb létrehozandó tűzszüneti megállapodást” – magyarázta Diaconescu.
Hozzátette, hogy folytatni fogják a párizsi tárgyalásokat.
Ez egy munkacsoport kezdeményezése, amelyet már egy ideje létrehoztak, nem feltétlenül szükséges részt venni benne, hanem inkább tartalmi hozzáállásról van szó. Ami pedig Romániát illeti, a helyzet alakul, és Románia semmilyen körülmények között nem vesz részt semmiben, ami Európa megosztását jelenti” – mondta az elnöki kancellária vezetője.
Nicușor Dan független jelölt szerint Ilie Bolojan ügyvivő államfőnek és Emil Hurezeanu külügyminiszternek ,,kötelessége” helyet szerezni az Emmanuel Macron francia elnök által sürgősen összehívott párizsi tárgyalások asztalánál.
Megkérdezték J.D. Vance amerikai alelnöknek a müncheni találkozón tett nyilatkozatáról is.
– tette hozzá Cristian Diaconescu.
Mint arról beszámoltunk, J.D. Vance avéleménynyilvánítás szabadságának korlátozásával és a demokratikus értékek aláásásával vádolta meg J. D. Vance amerikai alelnök az Egyesült Államok európai szövetségeseit pénteken a müncheni biztonsági konferencián mondott beszédében, amelyben a romániai elnökválasztás érvénytelenítésére is kitért.
Vance azt mondta, nem Oroszország, Kína vagy más külső tényezők jelentik a fenyegetést Európára nézve. „A fenyegetés belülről jön: Európa visszavonulása néhány alapvető értékétől – olyan értékektől, amelyeket az Egyesült Államokkal is oszt” – fogalmazott Trump helyettese, majd kitért a romániai államfőválasztásra is. Beszélt arról is, hogy
„Ha ez megtörténhetett, akkor valószínűleg Németországban is meg fog történni, és ez sokkoló az amerikai fülnek. Amikor azt látjuk, hogy az európai bíróságok választásokat érvénytelenítenek, a tisztségviselők pedig azt mondják, hogy más választásokat is érvényteleníteni fognak, el kell gondolkodnunk azon, hogy felemelkedünk-e a demokrácia magas színvonalához. Többet kell tennünk annál, hogy csak beszélünk a demokratikus értékekről, tiszteletben is kell tartani ezeket” – idézte az Agerpres hírügynökség az amerikai alelnököt.
„Ha a demokráciátok lerombolható egy külföldi ország által internetes reklámra fizetett néhány százezer dollárral, akkor nem lehet túl erős” – jelentette ki.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának. A román királyi család hivatalosan el nem ismert tagját jogerősen letöltendő börtönre ítélték korábban Romániában, és nemzetközi elfogatóparancs van érvényben ellene.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
Háztetőket szakított, fákat döntött ki és elárasztotta az utcákat a vihar szerdán Sinaián és a Prahova-völgyének több közkedvelt üdülőtelepén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) munkacsoportjai már dolgoznak a második deficitcsökkentő csomagon, amelyik az első megszorító csomag „önkényes” intézkedéseit is korrigálni fogja – közölte szerdán a Facebook-oldalán Mihai Fifor.
A romániaiak több mint kétharmada szerint nőtt az utóbbi időben a nők elleni családon belüli erőszakos esetek száma – derül ki az INSCOP Research friss felméréséből.
Rendezni kell az elszaporodott medveállomány ügyét Romániában – jelentette ki Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter szerdán.
A legfőbb ügyészség zárolta a Călin Georgescu volt elnökjelölt biztonságáért felelős zsoldos, Horațiu Potra számláit és vagyonát egy adócsalási és
Zivatarokra figyelmeztető másodfokú, vagyis narancssárga riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat több kelet-erdélyi, moldvai és munténiai megyére.
1 hozzászólás