A hajléktalanok szenvednek a leginkább a január végi fagytól
„A lábam! Alig tudom már mozgatni” – motyogja a tél eddigi leghidegebb éjszakája után Bónis Aranka kolozsvári hajléktalan. Az asszony a Grigorescu negyedben egy garázs mögött vert tanyát társával, Predan Sándorral együtt. Korábban évekig a Szamos-parton laktak, de a fagyos téli napokra behúzódtak a tömbházak közé egy szélvédett helyre: szőnyegekből, pokrócokból, ruhákból kialakított vackuk alig száz méterre van a kerületi rendőrségtől. Mindketten tapasztalt túlélők, állításuk szerint több mint húsz éve vannak az utcán. „Ha maga azt hiszi, hogy megijedek a hidegtől, téved. Aludtam én már kint mínusz harminc fokban is – mondja az 51 éves férfi, akit a negyedben mindenki Sanyiként emleget. Azt azért elismeri, kegyetlenül hideg volt az éjszaka. „Jöttek a rendőrök, adtak valami pálinkát, aztán megvirradt.” Az asszony már bánja, hogy nem maradt bent a hajléktalanszálláson, ahová nemrég bevitték. Nem jutott ágy neki, egy széken ülve kellett átgubbasztania az éjszakákat, így aztán öt nap után visszatért az utcára. „Ha nem mennek valahová fedél alá, holnap reggelig megfagynak” – mondja a szomszédos tömbház egyik lakója, aki a kutyáját sétáltatja. Az asszonynak legyinteni sincs kedve. A cigarettát elfogadja, igazi örömet azonban akkor lehet felfedezni az arcán, amikor egy szomszéd forró teát hoz. A megivásával vár, inkább tapogatja az átforrósodott pillepalackot. „Ha megfagyunk, hát megfagyunk – jelenti ki magabiztosan a férfi. – Örökké élni se lehet”.
Túlzsúfolt menedékhelyek
A kolozsvári városházának nincs éjszakai menhelye, a hajléktalanokkal a Prison Fellowship börtönmissziós alapítvány foglalkozik. Több menhelyet is működtet, a rendőrség is ide szállítja az utcáról összeszedett hajléktalanokat. Hétfőről keddre virradó éjszaka is tíz személyt vittek az alapítvány egyik éjszakai melegedőbe az utca dermesztő hidegéből. Az Oaºului utcában a 90 férőhelyes éjjeli menedékhelyen meleg étel, tiszta ágy és tisztálkodási lehetőség fogadja őket. „A központ éjszakai szállása túlzsúfolt, sokszor két személy is alszik egy ágyban” – mondta el lapunknak Szabó Erika, az intézmény munkatársa.
Az alapítvány másik szállására olyan hajléktalanokat fogad be, akik hosszabb időre itt maradnak, itt gyermekmenhely is működik. „Sajnos a kolozsvári hajléktalanok csak mintegy 30 százalékának tudjuk gondját viselni – fejtette ki Szabó Erika. – Sokan lépcsőházakban vagy más melegebb helyeken húzzák meg magukat.” Mint elmondta, vannak, akik elveszítették a lakásukat, van, aki börtönből szabadult, és nincs hova mennie, valamint olyanok is akadnak, akik nem akarnak hosszabb időre megtelepedni náluk, és csak időnként térnek be a menhelyre. Első két esetben akár másfél évig is náluk maradhatnak, már volt rá példa, hogy egy család bizonyos idő elteltével kisebb házat vásárolt magának vidéken.
Szabó Erika szerint a hidegből a menhelyre betérőknek leginkább pihenésre van szükségük: „lefektetjük, és akár két-három napot is átalszik. Van, aki csak eszik és eszik, csak napok múlva múlik el az állandó éhségérzete.” Ismeretük szerint a fedél nélküliek többsége 30 éven felüli, közülük is legtöbben az idősebb korosztályhoz tartoznak. „Többségük pedig sajnos idős magyar ember” – teszi hozzá.
Senkit nem tesznek utcára
Marosvásárhelyen hétfőn éjszaka két férfi fagyott meg. Az egyiket az Egyesülés negyedben találták meg, a másikat a Kornisa sétány egyik szemetes kukájában. Hecser László, a Törvényszéki Orvostani Intézet vezetője elmondta, a boncolást még nem hajtották végre a kukában talált holttesten, de a jelek szerint a férfi megfagyott a mínusz 23 fokos hidegben.
Az éjjeli menedékeken és a szociális otthonban a rászorultakat abban az esetben is befogadják éjszakára, ha nem marad üres ágy. Bárczi Győző alpolgármester lapunknak elmondta, hogy a belső szabályzat értelmében a menhelyen senki nem tölthet egy hónapnál többet, azonban ilyen hideg időben senkit nem tesznek ki az utcára.
Még fagyosabb napok következnek
Háromszéken hétfőről keddre virradóan átlag 10 Celsius-fokkal csökkent a hőmérséklet. A „kis Szibériának” is nevezett Bodzafordulón tegnap mínusz 30 Celsius-fokot mutattak a hőmérők. A térségben tavaly februárban egyébként megdőlt a 15 éves hidegrekord, akkor mínusz 36 Celsius-fok volt. A meteorológusok szerint a következő napokban további 4-5 fokkal csökken a levegő hőmérséklete. A sepsiszentgyörgyi éjszakai szálló folyamatosan nyitva tart a hajléktalanok számára. Tankó Vilmos, a sepsiszentgyörgyi szociális iroda vezetője elmondta, nappal befogadnak mindenkit az éjszakai szállóba, de éjszakára már hónapokkal ezelőtt beteltek a helyek, 35 férfi és 7 nő tölti az éjszakákat a menedékhelyen. Mintegy 15 hajléktalan továbbra is a vasútállomás várótermében éjszakázik. A szociális munkások arra kérték a lakosságot, ha a szabadban alvókat látnak, riadóztassák a hatóságokat.
Bár kedden a délelőtti órákban Csíkszeredában is mínusz 30 fokra süllyedt a hőmérők higanyszála, a vidéken nem okoztak különösebben gondot az alacsony hőmérsékleti értékek. Igaz, hogy az elmúlt időszakban ha nem is a mínusz 30, de a mínusz 22 fokos hideg elég gyakori volt a gyergyói és csíki zónában.
Tea a hidegben dolgozóknak
A mentőszolgálat munkatársai egy fagyásos esetről tudnak; Maroshévízen hétfőről keddre virradó éjszaka egy férfi szorult kórházi kezelésre: az úton ittas állapotban alvó férfi lábujjai megfagytak. Az ehhez hasonló esetek elkerülése érdekében a járőröző rendőrök sokkal figyelmesebbek napközben és az éjszaka folyamán – tudtuk meg Nicole Ghenci rendőrségi szóvivőtől. Mint elmondta, a közrend fenntartásával megbízott rendőrök gyakrabban végeznek ellenőrzéseket ezekben a napokban. Az ország több megyéjéhez hasonlóan Hargita megyében is ellenőrzik azokat a munkáltatókat, akiknek alkalmazottai a szabad ég alatt dolgoznak A törvény előírásai értelmében számukra gyakrabban kell biztosítani a szüneteket, lehetőleg fűtött helyiségekben, illetve biztosítani kell napi fél liter forró teát.
szóljon hozzá!