Fotó: Román védelmi minisztérium
Románia a helyszínt, Hollandia a repülőgépeket, a gépeket gyártó amerikai Lockheed Martin pedig egy alvállalkozóján keresztül a szükséges kiképző személyzetet biztosítja majd az F-16-os vadászgépek pilótáinak kiképzésére létrehozandó központban – derült ki a napokban.
2023. július 18., 18:412023. július 18., 18:41
A Defenseromania.ro szakportál értesülései szerint a Lockheed Martin alvállalkozójaként tevékenykedő Draken International már el is kezdte hirdetésekben toborozni a kiképzőket. A kiképzés helyszíne a Călărași megyei Borceán működő 86-os számú légitámaszpont lesz – legalábbis a Draken ezt a helyszínt adta meg munkahelyként a hirdetésekben.
Bár a korábbi bejelentések szerint Romániában képzik majd az ukrán F-16-os pilótákat is – arra az eshetőségre, ha a NATO egyes tagállami hajlandóak lesznek az orosz agresszió ellen küzdő országnak ilyen gépeket átadni –, a Defenseromania.ro értesülései szerint
Igaz, hétfőn Klaus Iohannis államfő azt mondta: az ukrán pilóták képzése augusztusban kezdődik, de ők várhatóan Dániában kezdik majd meg a felkészülést, Romániában pedig 2024 végétől indulhat az ukrán repülősök betanítása – legalábbis ezt nyilatkozta Ray Piselli, a Lockheed Martin nemzetközi üzletekért felelős alelnöke.
Kezdetben tesztelik kiválogatják az ukrán pilótajelölteket, majd angol nyelvtanfolyamokon vesznek részt, ezt követi majd az elméleti és gyakorlati képzés. Az „F-16-os koalíció” két másik tagja, Hollandia és Dánia közben a kiképző program összeállításán dolgozik.
Addig azonban Romániában a román pilóták kiképzése jelent prioritást már csak azért is, mert a légierő jelenleg üzemelő 17 F-16-osa mellét épp most vásároltak újabb 32 használt gépet Norvégiától. A 388 millió euróért beszerzett gépek a következő két év során érkeznek meg Romániába, az elsők már idén.
Ezért
A NATO előírásai szerint ahhoz, hogy egy pilóta bevetésre késznek minősüljön, mintegy 200 órányi repülésre van szüksége az F-16-osokon. Figyelembe véve, hogy egy óra repülési idő az F-16 Fighting Falconon 26 927 dollárba kerül, egy gyors számítás azt mutatja, hogy a minimális repülési óraszámok mellett egy pilóta kiképzése körülbelül 5,4 millió dollárba kerül, és
Megjegyzendő, hogy ez a számla csak a kezdeti képzési költségekre vonatkozik.
Mint ismeretes, Ukrajna, Románia, Hollandia, Dánia, Belgium, Kanada, Luxemburg, Norvégia, Norvégia, Lengyelország, Portugália, Nagy-Britannia és Svédország írta alá azt a memorandumot, amely lehetővé teszi az ukrán pilóták romániai kiképzését a NATO új romániai kiképzőközpontjában. Míg Románia és Hollandia egy légibázissal és kiképzőrepülőgépekkel vesz részt, addig a többi ország pénzügyi támogatást kíván nyújtani.
A Draken International által alkalmazott oktatók és szerelők civilek lesznek. A cég követelményei között szerepel, hogy
Emellett a technikusoknak legalább ötéves, amerikai repülőgépek karbantartásában szerzett tapasztalatot kell igazolniuk. Az oktatói vagy technikus pozícióra jelentkezőknek biztonsági átvilágításra van szükségük, és drogvizsgálatnak kell alávetniük magukat.
Mint arról beszámoltunk, a Lockheed Martin alelnöke, Ray Piselli korábban jelezte: a Romániában létrehozandó központban nem csupán román és ukrán pilótákat képeznek majd ki, hanem a régió minden országából érkeznek majd pilóták, amelyek F-16-osokat használnak a légierejükben.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
szóljon hozzá!