Dacian Cioloş és Dan Barna eltökélt: nem akarják a kormányfői székben látni Florin Cîţut
Fotó: Videófelvétel
Dan Barna, az USR–PLUS társelnöke szerint a PSD másfél hónapon át „karjaiban tartotta” Florin Cîţu kormányfőt, így kérdéses, hogy a szociáldemokraták valóban megszavazzák-e a bizalmatlansági indítványt.
2021. szeptember 30., 09:522021. szeptember 30., 09:52
2021. szeptember 30., 09:572021. szeptember 30., 09:57
Barna megerősítette, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR–PLUS ) bármilyen bizalmatlansági indítványt megszavaz, amely Florin Cîţu elmozdítását célozza a kormány éléről, miután az USR–PLUS által benyújtott indítványt szerinte éppen az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) akadályoztatta a kormányzó Nemzeti Liberális Párttal (PNL) együtt. Arra a kérdésre, hogy nem jelent-e kellemetlenséget az USR–PLUS számára a PSD-vel való szövetkezés, Dan Barna B1 hírtelevízió műsorában azt felelte: ahogy a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) sem kötöttek semmiféle megállapodást és nem kötelezték el magukat velük semmiféle együttműködésre a bizalmatlansági indítványon kívül, amely szerinte parlamenti lépés, ugyanúgy a PSD-vel sem.
„Ha azt nézzük, hogy a PSD másfél hónapon át a karjaiban tartotta Florin Cîţut... Nagyon érzékletes volt az a nemrég elhangzott vélemény, miszerint a PSD egyik miniszterelnökét sem védte annyira, mint ahogy most Florin Cîţut védi. Ez így van. Meglátjuk, hogy az elmúlt napok nyilatkozatai a bizalmatlansági indítvány megszavazásáról valósággá válnak-e, vagy hirtelen felbukkan egy középfülgyulladás, egy mumpsz, egy torokfájás, és az indítvány nem megy át” – fogalmazott Dan Barna.
Közben Dacian Cioloş, az USR–PLUS másik társelnöke úgy nyilatkozott, nem gondol a miniszterelnöki tisztségre, mert az Európai Parlamentben vállalt feladatait kell ellátnia; elmondta azt is, ha pártelnökké választják, akkor az USR–PLUS irányításával szeretne foglalkozni. Cioloş szerda este az Europa FM rádiócsatornának ismételten megerősítette, hogy az USR–PLUS nem hajlandó visszatérni a kormánykoalícióba, ha azt Florin Cîţu vezeti, ugyanakkor szerinte a pártszövetsgé „nem viccelt”, amikor felajánlotta, hogy soraiból javasol egy miniszterelnököt.
„Én már voltam kormányfő, most nem gondolok erre, nem. Az Európai Parlamentben vannak feladataim, van egy megbízatásom. Most a pártelnöki tisztségre is pályáztam, és ha nyerek, a párttal fogok foglalkozni” – mondta a rádióműsorban Cioloş. Florin Cîţu kormányfő és PNL-elnök azon kijelentésére, miszerint a PNL nem fog az USR–PLUS-szal tárgyalni, ha utóbbi megszavazza a bizalmatlansági indítványt, Cioloş úgy reagált: ebben az esetben a nagyobbik kormánypártnak nincs más választása, mint a PSD-vel tárgyalóasztalhoz ülni. „Florin Cîţu foglalkozzon a párttal, ha már pártelnök lett, mert valószínűleg van ott mit tenni, és a PNL jelöljön ki egy miniszterelnököt, aki képes koalícióban dolgozni. Ezt mondjuk szeptember eleje óta. Készek vagyunk tárgyalni, ha van kivel” – fogalmazott az USR–PLUS társelnöke.
Egyébként a PSD által beterjesztett bizalmatlansági indítványt csütörtökön olvassák fel a bukaresti parlamentben, a kormánybuktató kezdeményezésről pedig jövő kedden szavaz a törvényhozás.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!