Sorin Grindeanu bevallotta, ma sem fér a fejébe, miként jutott oda Románia legnagyobb politikai pártja, hogy a saját kormánya ellen nyújtson be bizalmatlansági indítványt
Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Megszavazta szerdán a bukaresti parlament a román balliberális koalíció által a saját kormánya ellen beterjesztett bizalmatlansági indítványt. A kormánybuktató előterjesztésre a szükséges 233 szavazathoz képest nyolccal többen, 241-en voksoltak, ennek eredményeképpen megszűnik a Sorin Grindeanu vezette kabinet mandátuma.
2017. június 21., 13:572017. június 21., 13:57
2017. június 21., 16:152017. június 21., 16:15
Az ellenzéki alakulatok, valamint a koalíciós pártokkal a parlamentben együttműködő RMDSZ honatyái távol maradtak a két ház együttes ülésén rendezett vitáról, és nem is szavaztak. A rendkívül feszült hangulatban, heves vádaskodások közepette lezajlott parlamenti vitát megelőzően Liviu Dragnea szociáldemokrata (PSD) pártelnök tett egy utolsó kísérletet a válság feloldására, és újfent – az elmúlt két hét során sokadszorra – lemondásra szólította a miniszterelnököt.
Az alsóház elnöki posztját is betöltő Dragnea újfent azzal érvelt, hogy a fél évvel ezelőtt megalakult kabinetnek azért kell távoznia, mert a negyedét sem teljesítette a választási programban rögzített célkitűzéseknek.
„Úgy döntöttünk, hogy őszinték leszünk a párttal, de elsősorban a választókkal szemben, és nem teszünk úgy, mintha minden a legnagyobb rendben lenne. Bár felruháztuk az 1989-es rendszerváltás utáni legambiciózusabb kormányprogram megvalósításának feladatával, a Grindeanu-kabinet nem teljesített a reményeinknek” – hangoztatta a szociáldemokraták erős embere.
A kétkamarás bukaresti parlament szerdai együttes ülésén szavaznak a képviselők és szenátorok arról a bizalmatlansági indítványról, amellyel a támogatás nélkül maradt, de távozni nem hajlandó Sorin Grindeanu miniszterelnököt akarja eltávolítani tisztségéből a szociálliberális kormánykoalíció.
Ezzel szemben Grindeanu bevallotta, ma sem fér a fejébe, miként jutott oda Románia legnagyobb politikai pártja, hogy a saját kormánya ellen nyújtson be bizalmatlansági indítványt. A kormányfő szerint maguk a baloldali választók sem értik a pártvezetés hozzáállását, hiszen Liviu Dragnea májusban még azt mondta: állampolgárként és a PSD vezetőjeként egyaránt elégedett a kormány teljesítményével.
Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Egyébként a román koalíció vezetősége elutasította azt a javaslatot, hogy a honatyák titkosan adják le szavazatukat. Attól tartva, hogy képviselői és szenátorai esetleg árulást követnek el, Liviu Dragnea pártelnök személyesen felügyelte, párttársai milyen színű golyókat dobnak az előkészített urnákba; az alakulat már napokkal ezelőtt előrebocsátotta, hogy automatikusan kizárja azokat a honatyákat, akik a bizalmatlansági indítvány ellen szavaznak.
A román szociáldemokraták számára a Grindeanu-kabinet menesztése ellenére sem vezet kikövezett út az új kormány megalakításáig, mivel a miniszterelnököt – a parlamenti többséggel rendelkező koalíció javaslata alapján – Klaus Johannis államfő nevezi ki. Elemzők szerint a jobbközép államfő esetleges akadékoskodásán túlmenően egyértelműen számolni kell a PSD szakadásával. Mădălina Dobrovolschi, az elnöki hivatal szóvivője bejelentette, Klaus Johannis hétfőre hívja konzultációra a parlamenti pártokat a kormányalakítás témakörében.
Hosszas hallgatás után üzenetet tett közzé Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, ám nem buzdított egyértelműen arra, hogy az emberek az őt „helyettesítő” George Simionra szavazzanak.
Kedden elkezdődött a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Teljesen eltűnt a különbség a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion és Nicușor Dan között, olyannyira, hogy fej-fej mellett, egyenlő támogatottsággal állnak – legalábbis ez áll az AtlasIntel friss felmérésében.
Közleményben fejezte ki aggodalmát az Országos Audiovizuális Tanács (CNA), miután George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a szélsőjobboldal államfőjelöltje tudtukon kívül lefilmezte a Digi 24 újságíróit, és sértegette is őket.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
Szoros lesz a verseny és magasabb részvételre lehet számítani az elnökválasztás május 18-i, második fordulójában – nyilatkozta Remus Ștefureac szociológus, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy Románia nem fog kilépni az Európai Unióból, bárki is nyeri meg az elnökválasztást, mert a nép nem akar kilépni.
Idén márciusban is negatív (-11 150 fő) volt a természetes szaporulat Romániában, amelyik nagyobb volt, mint a tavaly márciusi népességfogyás (-8982 fő) – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
A Román Ortodox Egyház közleményt adott ki, amelyben megerősíti semlegességét az elnökválasztási kampány kapcsán, miután a renitens magatartásáról ismert Konstancai érsek, Teodosie részt vett az AUR új székházának avatóünnepségén.
szóljon hozzá!