Fotó: Román Határrendészet
Románia csatlakozik az uniós menekültügyi eljárások és határigazgatás hatékonyságának javítását célzó kísérleti projekthez – jelentette be péntek este a belügyminiszter.
2023. március 18., 10:402023. március 18., 10:40
Lucian Bode az Európai Bizottság belügyi biztosával, Ylva Johanssonnal szándéknyilatkozatot írt alá pénteken Brüsszelben egy olyan kísérleti projekt elindításáról, amelynek lényege a menekültügyi és visszatérítési eljárások, a határigazgatás és a nemzetközi együttműködés hatékonyabbá tételét célzó eszközök alkalmazása „a romániai jó gyakorlatokra alapozva”.
– írta Facebook-bejegyzésében Bode. A kísérleti projekthez operatív, technikai és pénzügyi támogatást nyújt az Európai Bizottság, az Európai Unió Menekültügyi Ügynöksége (EUAA), az Európai Rendőrségi Hivatal (Europol) és a Frontex uniós határvédelmi ügynökség – számolt be az Agerpres.
„Célunk egyrészt megerősíteni a román hatóságok kapacitását a migrációs kihívások kezelésében, másrészt megmutatni, hogy ez a kísérleti projekt értékes inspirációs forrás lehet más európai partnerek számára” – fogalmazott Bode. A belügyminiszter nyomatékosította, hogy a migráció európai kihívás, amely átfogó és összehangolt megoldásokat igényel. A hatékony határigazgatás, a nemzetközi együttműködés, a gyors menekültügyi és visszatérítési eljárások kulcsfontosságúak e kihívás megfelelő kezeléséhez - tette hozzá.
Nicolae Ciucă miniszterelnök péntek esti Facebook-bejegyzésében üdvözölte a kísérleti projekt elindítását. „Hatóságainknak lehetőségük lesz arra, hogy megmutassák az európai partnereknek, miként lehet széles körben alkalmazni az ezen a területen kialakított romániai jó gyakorlatokat. Ez a projekt konkrét eredménye annak, hogy országunk elkötelezett a migráció fenntartható kezelése mellett” – írta a kormányfő.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!