Meglepetés nélkül. Marcel Ciolacu a szavazatok 25 százalékának begyűjtésével megnyerte az államfőválasztás első fordulóját
Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
A várakozásoknak megfelelően Marcel Ciolacu miniszterelnök nyerte a romániai államfőválasztás első fordulóját, benyűjtve a szavazatok 25 százalékát az exit poll adatok szerint. Rendkívül szoros a küzdelem ugyanakkor a döntő fordulót érő második helyért, amelyre Elena Lasconi, Călin Georgescu (független), George Simion, de akár Nicolae Ciucă is odaérhet a közvélemény-kutatások eredményei alapján.
2024. november 24., 21:052024. november 24., 21:05
2024. november 24., 22:432024. november 24., 22:43
A 21 órás belföldi urnazáráskor közzétett, a 19 órás állapotot tükröző exit poll eredmények alapján Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltje végzett az első helyen a vasárnap rendezett első fordulóban 25 százalékkal. (Az exit poll adatok a szavazópolgároknak a választás napján, közvetlenül a szavazófülkéből való kilépése után adott válaszait tükrözik). Erről árulkodik az Avangarde – CIRA, valamint a CURS felmérése egyaránt.
Hatalmas meglepetésre harmadik helyen mérik Călin Georgescu független államfőjelöltet, aki megszerezhette a szavazatok 16 százalékát az exit poll adatok szerint. A szuverenista eszméket valló politikus támogatottságát a kampány idején közölt felmérések egyike sem mérte ekkorának, nem szerepelt a legtámogatottabb hat jelölt között. Georgescut a 2020-as parlamenti választásokat követően az akkor frissen képviselethez jutott, szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kormányfőnek javasolt.
George Simion, a szintén ellenzéki AUR elnöke és jelöltje 14-15 százalékkal a harmadik helyen áll, míg Nicolae Ciucă, a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke-államfőjelöltje ugyancsak 13-14 százalékon.
Habár hónapokkal ezelőtt még ő volt a potenciális államfőjelöltek közül a legnépszerűbb, a függetlenként indult Mircea Geoană nem volt képes megszorongatni fajsúlyosabb ellenfeleit, a NATO volt főtitkárhelyettese mindössze a szavazatok 5-6 százalékát szerezhette meg. Kelemen Hunor, az RMDSZ államfőjelöltje támogatottságát 4, míg Cristian Diaconescu független jelölt, volt külügyminiszterét 2 százalékon mérik.
Az államfőválasztás első fordulójának hivatalos eredményének alakulását a szavazatszámlálás alapján az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján lehet követni: https://prezenta.roaep.ro/prezidentiale24112024/pv/romania/results
Fotó: László Ildikó
Egyébként vasárnap 21 órakor bezártak az elnökválasztásra berendezett szavazóhelyiségek Romániában. A 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok legkésőbb 23 óra 59 percig még leadhatják a voksukat. Az országban 18 968 szavazókörzetet alakítottak ki az elnökválasztás első fordulójára, ebből csaknem 1300-at Bukarestben. A választói névjegyzékben 18 008 480 választópolgár szerepel.
Öt évvel ezelőtt, a 2019-es elnökválasztás első fordulójában 51,38 százalékos volt a részvételi arány, azaz 9 359 673 személy szavazott.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!