Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Miközben az előzetes vizsgálatok alapján valószínűleg a koronavírus omikron változatával fertőződött meg az a nagybányai rögbijátékos, aki már a Dél-Afrikából való hazatérésekor pozitív tesztet produkált, most három további csapattársának is pozitív lett a koronavírus-tesztje.
2021. december 07., 18:432021. december 07., 18:43
2021. december 07., 19:132021. december 07., 19:13
Nagy valószínűséggel nem csupán két utas kapta el a koronavírus omikron variánsát azon román állampolgárok közül, akiket múlt kedden menekítettek ki Dél-Afrikából, miután az új változat felbukkanása nyomán felfüggesztették az országba, illetve onnan külföldre irányuló légi forgalmat.
Kedden kiderült, hogy az első teszt után nyolc nappal végzett újabb koronavírusteszt a többi utassal együtt hazaszállított nagybányai rögbicsapat 28 tagja közül három esetében is pozitív lett, míg az egészségügyi minisztérium hétfő este közölte, hogy a csapat azon tagja esetében, akinek két másik utashoz hasonlóan már a hazatéréskor pozitív lett a koronavírus-tesztje, a szekvenálási eljárás részleges eredményei alapján valószínűsíthető, hogy őt is a koronavírus omikron-variánsa fertőzte meg.
Mintáikat ugyanakkor elküldték a bukaresti Cantacuzino Intézetbe, hogy ott a vírus génállományának szekvenálása révén megállapítsák, az omikron variánssal fertőződtek meg vagy sem.
Eközben az egészségügyi tárca tájékoztatása szerint annak a rögbijátékosnak, akinek a koronavírus-tesztje már a hazatéréskor pozitív lett, és most esetében is az omikronos fertőzés gyanúja merült fel, szintén jó egészségi állapota, jelenleg házi karanténban van. Mintájának szekvenálása a hét végén fejeződik be.
Egyébként a hatóságok közlése szerint a csapat összes érintett játékosa beoltott.
Mint arról beszámoltunk, a Dél-Afrikából múlt héten kimenekítettek közül két személy – egy Brassó megyei nő és egy Vaslui megyei férfi – esetében már bebizonyosodott, hogy az omikron variánst kapták el. Utóbbi a beszámolók szerint arra panaszkodik, hogy a szomszédai gyakorlatilag kiközösítették.
Maguk a karantén betartását ellenőrző rendőrök sem mernek felmenni a lakására, amikor megérkeznek, csak annyit kérnek, hogy álljon ki az ablakba, hogy így bizonyosodjanak meg róla: valóban otthon van.
„Nagy a valószínűsége” annak, hogy a Dél-Afrikából hazahozott, pozitív koronavírustesztű személyek a vírus omikron variánsával fertőződtek meg.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!