Fotó: Gov.ro
Mintegy 6,5 millió román állampolgár él külföldön a Marcel Ciolacu miniszterelnök által ismertetett adatok szerint; a kormányfő azt állítja, hogy egyre többen térnek vissza szülőföldjükre.
2024. október 03., 18:342024. október 03., 18:34
2024. október 03., 19:222024. október 03., 19:22
A szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök csütörtökön felszólalt a Romániai Cégvezetők (Romanian Business Leaders – RBL) RePatriot Summit elnevezésű rendezvényén; a RePatriot program az országból elvándoroltak hazacsalogatását célzó projekteket dolgoz ki és valósít meg. Ciolacu elmondta, hogy Románia első helyen áll Európában az elvándorlás tekintetében: bár nincs pontos adat a külföldön élő románokról, és az elemzők is különböző becslésekkel dolgoznak, 6,5 millióhoz közelít az emigrációban élő román állampolgárok száma, amihez a kormányfő hozzászámolta a Moldovai Köztársaságból külföldre távozott mintegy 1,2 millió polgárt is.
Úgy értékelte: ez hatalmas veszteség, akkor is, ha a külföldön élő románok évente a GDP 2 százalékát kitevő összeget, 6,5 milliárd eurót küldenek Romániába hátrahagyott családtagjaik támogatására. „Nemcsak a hozzáadott értéket veszítjük el: Románia jövőjét is elveszítjük, hiszen azok a fiatalok, akik ma külföldön dolgoznak, és fejlődnek, külföldön alapítanak családot” – mutatott rá a miniszterelnök. Az idei választásokon államelnöki tisztségre pályázó pártelnök-kormányfő az elvándorlás és a diaszpóra kérdésével foglalkozó fórumon hosszasan bizonygatta, mennyire megéri mindazoknak, akik a nyugat-európai létforma helyett úgy döntenek, hogy hazatérnek szülőföldjükre.
„Románia Európa egyik legbiztonságosabb országa, jelenleg sokkal biztonságosabb a jelentős számú román közösségeknek otthont adó Spanyolországhoz, Olaszországhoz vagy Nagy-Britanniához képest” – fejtegette a baloldali politikus. Szerinte a lakosság masszív elvándorlásáért a teljes hazai politikai osztályt felelősség terheli, ugyanakkor Ciolacu felrótta azt is, hogy – értékelése szerint – egyenlőtlenül fejlesztették az országot az elmúlt három évtized során. „Az északi régió jobban fejlődött, eközben megfeledkeztünk Románia többi régióiról, Olténiáról, Havasalföldről, Moldváról, ami hiba” – jelentette ki a kormányfő.
Csaknem hatmillió román állampolgár külföldre vándorolt, és csupán minden hatodik távozó után érkezett egy letelepedő.
Ciolacu megannyi számadattal igyekezett illusztrálni az országban folyamatban lévő beruházásokat, amelyek szerinte alapvetően hozzájárulnak Románia fejlődéséhez, egyúttal az elvándorlás lassításához. Közölte, hogy az ország autópálya-hálózatának hosszúsága eléri az 1 100 kilométert, ezen túlmenően 850 kilométernyi sztráda van kivitelezés alatt, további 470 kilométer megépítésére pedig meghirdették a közbeszerzést. Hozzátette, hogy kormánya eddig 78 milliárd lej beruházást eszközölt az egészségügyi ágazatban.
Marcel Ciolacu ugyanakkor úgy véli, ha lassan is, de az elvándorlás folyamata visszafordul. Az általa ismertetett adatok alapján tavaly 190 ezren tértek vissza külföldről Romániába, és ez a szám a kormányfő szerint idén még magasabb lesz. Bár e téren nem említett számokat, szerinte sikerült megállítani a romániai orvosok exodusát, sőt Ciolacu azt állította, hogy a hazatérés mellett döntő román állampolgárok között sok az egészségügyi dolgozó.
Továbbra is rengeteg román állampolgár érzi úgy, hogy Románia nem kínál megfelelő lehetőségeket a boldogulásra, ezért külföldön próbál szerencsét – derül ki a hivatalos kimutatásokból.
Egy nap alatt több mint 400 bírságot szabtak ki a rendőrök a vasúti átjáróknál történő balesetek megelőzéséért szervezett akciók nyomán. A közúti rendőrök több száz jogosítványt és forgalmit vontak be szombaton.
A belföldi vasúti személyforgalom 80 vonatjáratát fogja érinteni a vasárnap hajnali óraátállítás – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
Tizenkét megye összesen 42 településén okozott károkat a rossz idő pénteken, szombat reggelre már 14 megye 54 települése volt érintett.
A tartalékosok mozgósításával és a lakosság védelmi célú felkészítésével kapcsolatos álhírek terjedésére figyelmeztetett pénteken a védelmi minisztérium az Inforadar platformon.
Románia üdvözli a rijádi béketárgyalások eredményeit, fekete-tengeri országként kiemelt figyelemmel követi a tűzszünetre, ennek ellenőrzésére, a hajózás biztonságára vonatkozó egyeztetéseket és kész részt venni a fekete-tengeri tűzszünet felügyeletében.
Vádat emelt a legfőbb ügyészség az aradi robbantásos merényletben meggyilkolt üzletember lánya, Laura Bîlcea ellen. Ioan Crișant 2001 májusában „végezték ki” maffiamódszerekkel, a vádhatóság szerint a robbantás elkövetőit az áldozat lánya bérelte fel.
Az ipari építményekre kivetett oszlopadót magáncégek esetében a nettó érték 1 százalékában, az állami létesítmények esetében értékük 0,5 százalékában szabták meg.
Románia 27 településén háztetőket rongált meg, fákat és villanypóznákat döntött ki a viharos szél pénteken – közölte az országos katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Erdélyben készülnek Románia saját gyártású harci drónjai – jelentette be a bukaresti gazdasági minisztérium.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt mondja, Emil Hurezeanu külügyminiszterrel „nincs semmi problémája”, de a külügyminisztérium intézményével kapcsolatban vannak fenntartásai.
szóljon hozzá!