Fotó: Gov.ro
Mintegy 6,5 millió román állampolgár él külföldön a Marcel Ciolacu miniszterelnök által ismertetett adatok szerint; a kormányfő azt állítja, hogy egyre többen térnek vissza szülőföldjükre.
2024. október 03., 18:342024. október 03., 18:34
2024. október 03., 19:222024. október 03., 19:22
A szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök csütörtökön felszólalt a Romániai Cégvezetők (Romanian Business Leaders – RBL) RePatriot Summit elnevezésű rendezvényén; a RePatriot program az országból elvándoroltak hazacsalogatását célzó projekteket dolgoz ki és valósít meg. Ciolacu elmondta, hogy Románia első helyen áll Európában az elvándorlás tekintetében: bár nincs pontos adat a külföldön élő románokról, és az elemzők is különböző becslésekkel dolgoznak, 6,5 millióhoz közelít az emigrációban élő román állampolgárok száma, amihez a kormányfő hozzászámolta a Moldovai Köztársaságból külföldre távozott mintegy 1,2 millió polgárt is.
Úgy értékelte: ez hatalmas veszteség, akkor is, ha a külföldön élő románok évente a GDP 2 százalékát kitevő összeget, 6,5 milliárd eurót küldenek Romániába hátrahagyott családtagjaik támogatására. „Nemcsak a hozzáadott értéket veszítjük el: Románia jövőjét is elveszítjük, hiszen azok a fiatalok, akik ma külföldön dolgoznak, és fejlődnek, külföldön alapítanak családot” – mutatott rá a miniszterelnök. Az idei választásokon államelnöki tisztségre pályázó pártelnök-kormányfő az elvándorlás és a diaszpóra kérdésével foglalkozó fórumon hosszasan bizonygatta, mennyire megéri mindazoknak, akik a nyugat-európai létforma helyett úgy döntenek, hogy hazatérnek szülőföldjükre.
„Románia Európa egyik legbiztonságosabb országa, jelenleg sokkal biztonságosabb a jelentős számú román közösségeknek otthont adó Spanyolországhoz, Olaszországhoz vagy Nagy-Britanniához képest” – fejtegette a baloldali politikus. Szerinte a lakosság masszív elvándorlásáért a teljes hazai politikai osztályt felelősség terheli, ugyanakkor Ciolacu felrótta azt is, hogy – értékelése szerint – egyenlőtlenül fejlesztették az országot az elmúlt három évtized során. „Az északi régió jobban fejlődött, eközben megfeledkeztünk Románia többi régióiról, Olténiáról, Havasalföldről, Moldváról, ami hiba” – jelentette ki a kormányfő.
Csaknem hatmillió román állampolgár külföldre vándorolt, és csupán minden hatodik távozó után érkezett egy letelepedő.
Ciolacu megannyi számadattal igyekezett illusztrálni az országban folyamatban lévő beruházásokat, amelyek szerinte alapvetően hozzájárulnak Románia fejlődéséhez, egyúttal az elvándorlás lassításához. Közölte, hogy az ország autópálya-hálózatának hosszúsága eléri az 1 100 kilométert, ezen túlmenően 850 kilométernyi sztráda van kivitelezés alatt, további 470 kilométer megépítésére pedig meghirdették a közbeszerzést. Hozzátette, hogy kormánya eddig 78 milliárd lej beruházást eszközölt az egészségügyi ágazatban.
Marcel Ciolacu ugyanakkor úgy véli, ha lassan is, de az elvándorlás folyamata visszafordul. Az általa ismertetett adatok alapján tavaly 190 ezren tértek vissza külföldről Romániába, és ez a szám a kormányfő szerint idén még magasabb lesz. Bár e téren nem említett számokat, szerinte sikerült megállítani a romániai orvosok exodusát, sőt Ciolacu azt állította, hogy a hazatérés mellett döntő román állampolgárok között sok az egészségügyi dolgozó.
Továbbra is rengeteg román állampolgár érzi úgy, hogy Románia nem kínál megfelelő lehetőségeket a boldogulásra, ezért külföldön próbál szerencsét – derül ki a hivatalos kimutatásokból.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!