Dana Gârbovan visszavonta a bírói testületből való kilépésére vonatkozó kérését
Fotó: UNJR
Éles pengeváltás alakult ki Klaus Johannis államfő és a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) között az igazságügy-miniszteri tisztségre jelölt Dana Gârbovannal kapcsolatban.
2019. augusztus 29., 18:112019. augusztus 29., 18:11
2019. augusztus 29., 18:342019. augusztus 29., 18:34
Az ügy előzménye, hogy a Viorica Dăncilă miniszterelnök által tárcavezetőnek felterjesztett kolozsvári bírónőre külön is kitért Johannis, amikor szerda este bejelentette, hogy teljes egészében elutasítja a kormányátalakítás keretében javasolt miniszterjelölteket. Az államfő közölte: nem fogja eltűrni, hogy figyelmen kívül hagyják a május 26-án igazságügyi témában rendezett népszavazás eredményét, hogy megsemmisítsék az igazságszolgáltatást, továbbá hogy leállítsák a korrupcióellenes harcot, és Romániát teljes egészében a „vörös bárók” kezére adják.
„A PSD és az ALDE a felelős a kialakult katasztrofális helyzetért, az intézmények elpolitizálásáért, és nem fogok átengedni olyan javaslatokat, amelyek a demokratikus értékek ellen vannak, amelyekben a román állampolgárok nagy része és én magam is hiszek” – hangoztatta Johannis.
Szerintük az államfő által közölt „megalapozatlan és bizonyítatlan” állítások, amellyel kétségbe vonta egy bíró függetlenségét és szakmai tisztességét, és elutasította igazságügy-miniszteri kinevezését, az igazságszolgáltatás függetlenségének és presztízsének súlyos megsértésének minősül. Az állásfoglalás emlékeztet, hogy az alkotmány az alapjogok között kifejezetten kitér arra, hogy a CSM és a bírói hatóság kizárólagos joga eldönteni, egy bíró rendelkezik-e mindazon jellemzőkkel, amelyeket a törvények előírnak a feladatkör gyakorlásához. „Románia elnökének az igazságügy-miniszteri tisztségre javasolt, több mint 19 éve bíróként szolgáló személyről tett leellenőrizetlen nyilatkozatai egyértelmű támadást jelentenek az igazságszolgáltatás függetlensége és presztízse ellen” – állapítja meg a CSM.
Közleményben reagált az állásfoglalásra az elnöki hivatal, amely elutasította a bírói részleg vádját. Johannis megállapította: nem Dana Gârbovan bíró, hanem Dana Gârbovan román állampolgár miniszterjelöltségét utasította el, aki elfogadta egy politikai kormányba történő kinevezését, és ezért le is mondott a bírói karrierről. Az elnök aggasztónak nevezi a CSM bírói részlegének álláspontját, amely szerinte „sérülékennyé teheti” az igazságszolgáltatás és a bírói státus függetlenségét és megítélését, mivel azt a látszatot kelti, hogy egy törvényszéki bíró betöltheti a miniszteri tisztséget, holott a két funkció összeférhetetlen.
A Romániai Bírák Országos Szövetsége (UNJR) elnöki tisztségét is betöltő Dana Gârbovan egyébként ugyancsak politikai indíttatásúnak nevezte Johannis elutasítását, és csütörtökön bejelentette: visszavonja a bírói karból való kilépését célzó korábbi kérését, miután miniszteri kinevezése okafogyottá vált. „Tudomásul vettem Klaus Johannis államelnök döntését, hogy elutasította az igazságügy-miniszteri tisztségbe való kinevezésemre irányuló javaslatot. Válaszolni fogok a nyilvánosság előtt az államelnök indoklásaira, beleértve azt is, hogy kinevezésem «ellentmond a demokratikus értékeknek», miután az elnök írásban is megindokolja és közzéteszi határozatát” – állapította meg közösségi oldalán a kolozsvári táblabíróság bírája. Aki közölte: azért fogadta el a miniszteri tisztségre való jelölést, mert úgy gondolta, meg tudná valósítani azokat a célokat, amelyek elengedhetetlenül szükségesek az igazságszolgáltatás normalizálásához. „Azonban úgy tűnik, hogy a politikai játszmák és számítások fontosabbak” – jegyezte meg Dana Gârbovan.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!