Dana Gârbovan visszavonta a bírói testületből való kilépésére vonatkozó kérését
Fotó: UNJR
Éles pengeváltás alakult ki Klaus Johannis államfő és a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) között az igazságügy-miniszteri tisztségre jelölt Dana Gârbovannal kapcsolatban.
2019. augusztus 29., 18:112019. augusztus 29., 18:11
2019. augusztus 29., 18:342019. augusztus 29., 18:34
Az ügy előzménye, hogy a Viorica Dăncilă miniszterelnök által tárcavezetőnek felterjesztett kolozsvári bírónőre külön is kitért Johannis, amikor szerda este bejelentette, hogy teljes egészében elutasítja a kormányátalakítás keretében javasolt miniszterjelölteket. Az államfő közölte: nem fogja eltűrni, hogy figyelmen kívül hagyják a május 26-án igazságügyi témában rendezett népszavazás eredményét, hogy megsemmisítsék az igazságszolgáltatást, továbbá hogy leállítsák a korrupcióellenes harcot, és Romániát teljes egészében a „vörös bárók” kezére adják.
„A PSD és az ALDE a felelős a kialakult katasztrofális helyzetért, az intézmények elpolitizálásáért, és nem fogok átengedni olyan javaslatokat, amelyek a demokratikus értékek ellen vannak, amelyekben a román állampolgárok nagy része és én magam is hiszek” – hangoztatta Johannis.
Szerintük az államfő által közölt „megalapozatlan és bizonyítatlan” állítások, amellyel kétségbe vonta egy bíró függetlenségét és szakmai tisztességét, és elutasította igazságügy-miniszteri kinevezését, az igazságszolgáltatás függetlenségének és presztízsének súlyos megsértésének minősül. Az állásfoglalás emlékeztet, hogy az alkotmány az alapjogok között kifejezetten kitér arra, hogy a CSM és a bírói hatóság kizárólagos joga eldönteni, egy bíró rendelkezik-e mindazon jellemzőkkel, amelyeket a törvények előírnak a feladatkör gyakorlásához. „Románia elnökének az igazságügy-miniszteri tisztségre javasolt, több mint 19 éve bíróként szolgáló személyről tett leellenőrizetlen nyilatkozatai egyértelmű támadást jelentenek az igazságszolgáltatás függetlensége és presztízse ellen” – állapítja meg a CSM.
Közleményben reagált az állásfoglalásra az elnöki hivatal, amely elutasította a bírói részleg vádját. Johannis megállapította: nem Dana Gârbovan bíró, hanem Dana Gârbovan román állampolgár miniszterjelöltségét utasította el, aki elfogadta egy politikai kormányba történő kinevezését, és ezért le is mondott a bírói karrierről. Az elnök aggasztónak nevezi a CSM bírói részlegének álláspontját, amely szerinte „sérülékennyé teheti” az igazságszolgáltatás és a bírói státus függetlenségét és megítélését, mivel azt a látszatot kelti, hogy egy törvényszéki bíró betöltheti a miniszteri tisztséget, holott a két funkció összeférhetetlen.
A Romániai Bírák Országos Szövetsége (UNJR) elnöki tisztségét is betöltő Dana Gârbovan egyébként ugyancsak politikai indíttatásúnak nevezte Johannis elutasítását, és csütörtökön bejelentette: visszavonja a bírói karból való kilépését célzó korábbi kérését, miután miniszteri kinevezése okafogyottá vált. „Tudomásul vettem Klaus Johannis államelnök döntését, hogy elutasította az igazságügy-miniszteri tisztségbe való kinevezésemre irányuló javaslatot. Válaszolni fogok a nyilvánosság előtt az államelnök indoklásaira, beleértve azt is, hogy kinevezésem «ellentmond a demokratikus értékeknek», miután az elnök írásban is megindokolja és közzéteszi határozatát” – állapította meg közösségi oldalán a kolozsvári táblabíróság bírája. Aki közölte: azért fogadta el a miniszteri tisztségre való jelölést, mert úgy gondolta, meg tudná valósítani azokat a célokat, amelyek elengedhetetlenül szükségesek az igazságszolgáltatás normalizálásához. „Azonban úgy tűnik, hogy a politikai játszmák és számítások fontosabbak” – jegyezte meg Dana Gârbovan.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!