Fotó: NATO.int
Románia továbbra is biztonságos ország – véli Mircea Geoană, az Észak-atlanti Szerződés Szövetségének (NATO) román főtitkár-helyettese a hét eleji, a román partok mellett bekövetkezett fekete-tengeri robbanás kapcsán. Eközben Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Európában állomásozó amerikai csapatok korábbi parancsnoka figyelmeztetett: a hiányos közlekedési infrastruktúra a román és a szövetséges haderő számára is igencsak megnehezítené a védekezést egy orosz támadás esetén.
2023. augusztus 17., 20:072023. augusztus 17., 20:07
Mircea Geonă szerint a NATO-tagság védelmet nyújt Románia és a térség többi országa számára. „A Fekete-tenger feszültséggel teli térség, emiatt azt mondhatjuk, hála Istennek, hogy a NATO-ban vagyunk, mi, mint ország, mi, a bolgárok és a törökök. Meggyőződésem, hogy nemzeti és nemzetközi szinten is intézkedéseket fogunk hozni annak érdekében, hogy a fekete-tengeri kereskedelem akadálytalan maradjon. Ez nagyon fontos, és meggyőződésem, hogy az ilyen jellegű incidenseket a román hatóságok professzionális és zökkenőmentes módon fogják kezelni. Tehát azt mondanám, hogy
– mondta Mircea Geonă az Euronews.ro szerint.
Valamivel árnyaltabban látja a helyzetet Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, aki korábban az Európában állomásozó amerikai erők főparancsnoka volt. Hodges a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva kifejtette: ha Oroszország megtámadná Romániát, akkor a NATO-szövetségesek ugyan a segítségére sietnének, azonban a hiányos közúti és vasúti infrastruktúra lassítaná a csapatok és a hadianyagok mozgását. Emellett Romániának a haderő képességeit is tovább kell fejlesztenie.
„Szerintem
Nagyon nehéz Románián belül szállítani a dolgokat. Az utak és a vasutak nem segítik a román vagy NATO-erők gyors mozgását, hogy képesek legyenek visszaverni egy orosz támadást. Vagy segítik, de nagy költségek árán. Rengeteg munka van az utak és a vasutak tekintetében, hogy a nehéz járművek gyorsan tudjanak mozogni” - figyelmeztetett mondta a nyugalmazott amerikai tábornok.
Hodges szerint a román hadseregnek még mindig „néhány kihívással kell szembenéznie, amelyekkel foglalkozni kell”:
„Először is, (Románia) nem rendelkezik elegendő légvédelemmel. Senki, még az Egyesült Államok sem rendelkezik elegendő légvédelmi rakétával. Látjuk, hogy Oroszország több millió dolláros rakétákat, precíziós fegyvereket használ polgári célpontok ellen. Ez azt jelenti, hogy több légvédelmi képességre van szükségünk, hogy megvédjük városainkat, nem csak az infrastruktúránkat. Másodszor: nagy hatótávolságú precíziós fegyverek. Itt a HIMARS-ról és hasonló rendszerekről beszélünk, amelyek lehetővé teszik a román csapatok számára a mélységi támadást. A HIMARS nyilvánvalóan a legpraktikusabb példa” – tette hozzá Ben Hodges.
„Végül: a lőszergyártás. Mindannyian le vagyunk maradva, beleértve az Egyesült Államokat is,
– hangsúlyozta Ben Hodges.
Mint arról beszámoltunk, hétfőn reggel Costinești-nél, a Forum szálló előtti móló mentén robbanás történt. A feltételezések szerint tengeri akna sodródhatott partra, amelyet az ukrán vagy az orosz haditengerészet telepíthetett, de aztán elszabadult.
Mint megírtuk, Adrian Cioroianu volt román külügyminiszter a hétfői incidens kapcsán úgy véli, ha bebizonyosodik, hogy a fekete-tengeri hadszíntérről származó akna robbant fel, akkor nagyon is hihető, hogy orosz megfélemlítő akcióról van szó, amelynek az a célja, hogy ellehetetlenítse a hajózás minden formáját a Fekete-tengeren, beleértve a gabona- és a fegyverszállító hajókat is.
Cioroianu arra is rámutatott, hogy
Ezt az elméletet támasztotta alá Constantin Ciorobea tartalékos ellentengernagy, aki az Adevărulnak nyilatkozva elmondta: ha tengeri akna robbant volna fel, akkor tenyérnyi fémrepeszeket kellett volna a helyszínen szérszórva találni, eddig azonban nem bukkantak ilyenekre.
Az elmúlt másfél évben a román partok közelében is több ízben bukkantak sodródó aknákra, ezeket a tűzszerészek irányított körülmények között felrobbantották.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
1 hozzászólás