Fotó: NATO.int
Románia továbbra is biztonságos ország – véli Mircea Geoană, az Észak-atlanti Szerződés Szövetségének (NATO) román főtitkár-helyettese a hét eleji, a román partok mellett bekövetkezett fekete-tengeri robbanás kapcsán. Eközben Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Európában állomásozó amerikai csapatok korábbi parancsnoka figyelmeztetett: a hiányos közlekedési infrastruktúra a román és a szövetséges haderő számára is igencsak megnehezítené a védekezést egy orosz támadás esetén.
2023. augusztus 17., 20:072023. augusztus 17., 20:07
Mircea Geonă szerint a NATO-tagság védelmet nyújt Románia és a térség többi országa számára. „A Fekete-tenger feszültséggel teli térség, emiatt azt mondhatjuk, hála Istennek, hogy a NATO-ban vagyunk, mi, mint ország, mi, a bolgárok és a törökök. Meggyőződésem, hogy nemzeti és nemzetközi szinten is intézkedéseket fogunk hozni annak érdekében, hogy a fekete-tengeri kereskedelem akadálytalan maradjon. Ez nagyon fontos, és meggyőződésem, hogy az ilyen jellegű incidenseket a román hatóságok professzionális és zökkenőmentes módon fogják kezelni. Tehát azt mondanám, hogy
– mondta Mircea Geonă az Euronews.ro szerint.
Valamivel árnyaltabban látja a helyzetet Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, aki korábban az Európában állomásozó amerikai erők főparancsnoka volt. Hodges a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva kifejtette: ha Oroszország megtámadná Romániát, akkor a NATO-szövetségesek ugyan a segítségére sietnének, azonban a hiányos közúti és vasúti infrastruktúra lassítaná a csapatok és a hadianyagok mozgását. Emellett Romániának a haderő képességeit is tovább kell fejlesztenie.
„Szerintem
Nagyon nehéz Románián belül szállítani a dolgokat. Az utak és a vasutak nem segítik a román vagy NATO-erők gyors mozgását, hogy képesek legyenek visszaverni egy orosz támadást. Vagy segítik, de nagy költségek árán. Rengeteg munka van az utak és a vasutak tekintetében, hogy a nehéz járművek gyorsan tudjanak mozogni” - figyelmeztetett mondta a nyugalmazott amerikai tábornok.
Hodges szerint a román hadseregnek még mindig „néhány kihívással kell szembenéznie, amelyekkel foglalkozni kell”:
„Először is, (Románia) nem rendelkezik elegendő légvédelemmel. Senki, még az Egyesült Államok sem rendelkezik elegendő légvédelmi rakétával. Látjuk, hogy Oroszország több millió dolláros rakétákat, precíziós fegyvereket használ polgári célpontok ellen. Ez azt jelenti, hogy több légvédelmi képességre van szükségünk, hogy megvédjük városainkat, nem csak az infrastruktúránkat. Másodszor: nagy hatótávolságú precíziós fegyverek. Itt a HIMARS-ról és hasonló rendszerekről beszélünk, amelyek lehetővé teszik a román csapatok számára a mélységi támadást. A HIMARS nyilvánvalóan a legpraktikusabb példa” – tette hozzá Ben Hodges.
„Végül: a lőszergyártás. Mindannyian le vagyunk maradva, beleértve az Egyesült Államokat is,
– hangsúlyozta Ben Hodges.
Mint arról beszámoltunk, hétfőn reggel Costinești-nél, a Forum szálló előtti móló mentén robbanás történt. A feltételezések szerint tengeri akna sodródhatott partra, amelyet az ukrán vagy az orosz haditengerészet telepíthetett, de aztán elszabadult.
Mint megírtuk, Adrian Cioroianu volt román külügyminiszter a hétfői incidens kapcsán úgy véli, ha bebizonyosodik, hogy a fekete-tengeri hadszíntérről származó akna robbant fel, akkor nagyon is hihető, hogy orosz megfélemlítő akcióról van szó, amelynek az a célja, hogy ellehetetlenítse a hajózás minden formáját a Fekete-tengeren, beleértve a gabona- és a fegyverszállító hajókat is.
Cioroianu arra is rámutatott, hogy
Ezt az elméletet támasztotta alá Constantin Ciorobea tartalékos ellentengernagy, aki az Adevărulnak nyilatkozva elmondta: ha tengeri akna robbant volna fel, akkor tenyérnyi fémrepeszeket kellett volna a helyszínen szérszórva találni, eddig azonban nem bukkantak ilyenekre.
Az elmúlt másfél évben a román partok közelében is több ízben bukkantak sodródó aknákra, ezeket a tűzszerészek irányított körülmények között felrobbantották.
A román rendőrség rendőrügynökök és határőrök munkahelyi képzésére keres jelentkezőket külső forrásból. Az augusztus második felében meghirdetendő több száz állásra 18. életévüket betöltött fiatalokat várnak.
Nem utasítja el bizonyos pártok támogatását, de ha indulni fog az államelnök-választáson, akkor azt kizárólag független jelöltként fogja megtenni – jelentette ki pénteken Râmnicu Vâlceán Mircea Geoană.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi pénteken felszólította Klaus Iohannis államfőt, hogy Románia külpolitikájának irányítójaként sürgősen hívassa vissza posztjáról Constantin Glugă pakisztáni konzult.
Az elmúlt 24 órában 51 személyen segített a hegyimentő-szolgálat – tájékoztatott pénteken a Facebook-oldalán a Salvamont.
Újabb lépést tett Románia az Oroszországtól való távolodás irányába.
Külön-külön ünnepelt Nagyboldogasszony alkalmából csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD és Nicolae Ciucă, a koalíciós partner PNL elnöke, ami egyes értesülések szerint a mélyülő koalíciós feszültség jele lehet.
A bukaresti Szent Pantelimon Kórház intenzív osztályán jelentősen csökkent a halálozási arány, miután az egyik ápoló panaszt tett a noradrenalin adagok csökkenése miatt.
Az egészségügyi minisztérium ellenőrző testületének vezetője, Sorin Luca lemondott a bukaresti Szent Pantelimon kórházban kialakult helyzet miatt – jelentette be szerdán, a kormányülés előtt az egészségügyi miniszter.
Jogszabályokat módosít Románia, hogy katonai technológiát vásárolhasson az amerikai kormány által más államok kormányainak kínált külföldi katonai finanszírozási mechanizmuson (FMF) keresztül.
Három év letöltendő börtönre ítélte kedden a bukaresti ítélőtábla Constantin Popescu rendőrt, aki 2022 januárjában egy fővárosi gyalogátjáron elütött két lányt, és egyikük, a 13 éves Raisa a helyszínen meghalt, a másik pedig megsérült, kórházba került.
1 hozzászólás