Fotó: NATO.int
Románia továbbra is biztonságos ország – véli Mircea Geoană, az Észak-atlanti Szerződés Szövetségének (NATO) román főtitkár-helyettese a hét eleji, a román partok mellett bekövetkezett fekete-tengeri robbanás kapcsán. Eközben Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Európában állomásozó amerikai csapatok korábbi parancsnoka figyelmeztetett: a hiányos közlekedési infrastruktúra a román és a szövetséges haderő számára is igencsak megnehezítené a védekezést egy orosz támadás esetén.
2023. augusztus 17., 20:072023. augusztus 17., 20:07
Mircea Geonă szerint a NATO-tagság védelmet nyújt Románia és a térség többi országa számára. „A Fekete-tenger feszültséggel teli térség, emiatt azt mondhatjuk, hála Istennek, hogy a NATO-ban vagyunk, mi, mint ország, mi, a bolgárok és a törökök. Meggyőződésem, hogy nemzeti és nemzetközi szinten is intézkedéseket fogunk hozni annak érdekében, hogy a fekete-tengeri kereskedelem akadálytalan maradjon. Ez nagyon fontos, és meggyőződésem, hogy az ilyen jellegű incidenseket a román hatóságok professzionális és zökkenőmentes módon fogják kezelni. Tehát azt mondanám, hogy
– mondta Mircea Geonă az Euronews.ro szerint.
Valamivel árnyaltabban látja a helyzetet Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, aki korábban az Európában állomásozó amerikai erők főparancsnoka volt. Hodges a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva kifejtette: ha Oroszország megtámadná Romániát, akkor a NATO-szövetségesek ugyan a segítségére sietnének, azonban a hiányos közúti és vasúti infrastruktúra lassítaná a csapatok és a hadianyagok mozgását. Emellett Romániának a haderő képességeit is tovább kell fejlesztenie.
„Szerintem
Nagyon nehéz Románián belül szállítani a dolgokat. Az utak és a vasutak nem segítik a román vagy NATO-erők gyors mozgását, hogy képesek legyenek visszaverni egy orosz támadást. Vagy segítik, de nagy költségek árán. Rengeteg munka van az utak és a vasutak tekintetében, hogy a nehéz járművek gyorsan tudjanak mozogni” - figyelmeztetett mondta a nyugalmazott amerikai tábornok.
Hodges szerint a román hadseregnek még mindig „néhány kihívással kell szembenéznie, amelyekkel foglalkozni kell”:
„Először is, (Románia) nem rendelkezik elegendő légvédelemmel. Senki, még az Egyesült Államok sem rendelkezik elegendő légvédelmi rakétával. Látjuk, hogy Oroszország több millió dolláros rakétákat, precíziós fegyvereket használ polgári célpontok ellen. Ez azt jelenti, hogy több légvédelmi képességre van szükségünk, hogy megvédjük városainkat, nem csak az infrastruktúránkat. Másodszor: nagy hatótávolságú precíziós fegyverek. Itt a HIMARS-ról és hasonló rendszerekről beszélünk, amelyek lehetővé teszik a román csapatok számára a mélységi támadást. A HIMARS nyilvánvalóan a legpraktikusabb példa” – tette hozzá Ben Hodges.
„Végül: a lőszergyártás. Mindannyian le vagyunk maradva, beleértve az Egyesült Államokat is,
– hangsúlyozta Ben Hodges.
Mint arról beszámoltunk, hétfőn reggel Costinești-nél, a Forum szálló előtti móló mentén robbanás történt. A feltételezések szerint tengeri akna sodródhatott partra, amelyet az ukrán vagy az orosz haditengerészet telepíthetett, de aztán elszabadult.
Mint megírtuk, Adrian Cioroianu volt román külügyminiszter a hétfői incidens kapcsán úgy véli, ha bebizonyosodik, hogy a fekete-tengeri hadszíntérről származó akna robbant fel, akkor nagyon is hihető, hogy orosz megfélemlítő akcióról van szó, amelynek az a célja, hogy ellehetetlenítse a hajózás minden formáját a Fekete-tengeren, beleértve a gabona- és a fegyverszállító hajókat is.
Cioroianu arra is rámutatott, hogy
Ezt az elméletet támasztotta alá Constantin Ciorobea tartalékos ellentengernagy, aki az Adevărulnak nyilatkozva elmondta: ha tengeri akna robbant volna fel, akkor tenyérnyi fémrepeszeket kellett volna a helyszínen szérszórva találni, eddig azonban nem bukkantak ilyenekre.
Az elmúlt másfél évben a román partok közelében is több ízben bukkantak sodródó aknákra, ezeket a tűzszerészek irányított körülmények között felrobbantották.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
1 hozzászólás