„Ahhoz, hogy valaki bekerüljön a vezetői testületbe, valakinek erre vonatkozó javaslatot kell tennie, a megválasztásához pedig kongresszus összehívása szükséges. Kívülről senki sem tölthet be vezetői tisztséget. Năstase úr nem jelöltette magát, senki sem javasolta, hogy kerüljön be a testületbe, márpedig csakis demokratikus úton válhat vezetőségi taggá” – ecsetelte. Geoană szerint Năstase költséges imázskampányba kezdett, amelyet ő ugyan tiszteletben tart, de figyelmeztetett: minden egyes lej, amelyet a pártkasszából elkölt, egyre jobban távolítja őt céljától.
A PSD elnöke közölte: internetes naplójában teszi majd közzé, miért nem jött össze az a találkozó közötte és az exkormányfő között, amelyen egy országos oktatási egyezményt kellett volna megvitatniuk. Năstasénak és Geoanának a párt bukaresti székházában kellett volna találkozniuk, de a megbeszélés elmaradt. Előbbi blogjában írta meg, mi is történt. Mint kifejtette, július 14-én, Franciaország nemzeti ünnepén a francia nagykövetség fogadásán vetették fel az ötletet, és megbeszélték, hogy kedden délelőtt 11 órakor találkoznak. Kedden azonban Geoană kabinetirodájából jelezték: a pártelnöknek egyéb dolga akadt, így a találkozót augusztusra halasztotta. Utólag kiderült, hogy Geoană az előre megbeszélt időpontban Petre Romannal találkozott, aki meg is kérdezte, hol van Năstase, mire Geoană állítólag azt válaszolta, azért nem tudott elmenni, mert rendkívül elfoglalt.
Năstase egyébként a Gardianul című napilap csütörtöki számában megjelent interjúban ismét bírálta a PSD vezetését. A volt pártelnök szerint a párt stratégiai hibát követett el, amikor felfüggesztési eljárást kezdeményezett Traian Băsescu államfő ellen. A politikus a pártot olyan atlétához hasonlította, aki már a rajtvonalhoz fáradtan áll oda. Năstase szerint Geoană két hibája vezetett a párt drasztikus népszerűségvesztéséhez: egyrészt az államfő elleni felfüggesztési eljárás, másrészt pedig az, hogy szoros kapcsolatot tart fenn a liberálisokkal. Mivel mindkét akció ellentmondásos, a párt az ellenzék és a kormányoldal között ingázik.
Mircea Geoană a másik belső konfliktus, Vasile Dâncu alelnök lemondása kapcsán is bíráló hangnemben szólalt meg. Mint kifejtette, azt várta Dâncutól, hogy a párt bírálata helyett inkább a politikai ellenfelekkel foglalkozzék. Közölte, nem azt tiltotta meg Dâncunak és a többi kollégájának, hogy szabadon kifejtsék véleményüket, hanem azt, hogy a sajtóban vitázzanak egymással. Dâncu a Hotnews hírportálnak nyilatkozva úgy reagált: Geoană autoritási válságban van, és valaki meggyőzte arról, hogy a „tábornokai” árulók, ami öngyilkos stratégia.
Annak kapcsán, hogy Victor Ponta, a választási törvény kidolgozásáért felelős parlamenti bizottság PSD-s tagja lemondott, beismerte, hogy a párton belül valóban ellentétes nézetek vannak az egyéni választókerületes törvény bevezetését illetően, és a Pro Democratia által javasolt módosítás helyett a PSD tervezetét nevezte az egyetlen igazi megoldásnak.
A belső viták kapcsán megszólalt Ion Iliescu volt államfő, a PSD tiszteletbeli elnöke is. A veterán politikus szerint számos értékes ember van a pártban, akiknek tudását föl kell használni, és a párt egysége mellett tört lándzsát. Megemlítette, az úgynevezett „Kolozsvári csoport” valójában csupán három, ám rendkívül értékes emberből áll. Mindhármukról – Ioan Rusról, Vasile Puşcaşról és Vasile Dâncuról – méltató hangnemben beszélt. Adrian Năstase visszatérésével kapcsolatosan úgy vélte: a politikusnak igaza van, ha azt mondja, vissza kíván térni a párt vezetésébe.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.