Frunda: csak titoktartást vállaltam

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Traian Bãsescu államfőt sem kíméli az átvilágítási láz Titoktartási kötelezettségvállalásról szól az a nyilatkozat, amelynek alapján a sajtó Frunda Györgyöt a Szekuritátéval való együttműködéssel gyanúsította. Erről az RMDSZ szenátora azt követően nyilatkozott, hogy tegnap a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Tanácsnál (CNSAS) megnézhette a vele kapcsolatos politikai rendőrségi anyagot.

Gazda Árpád

2006. augusztus 16., 00:002006. augusztus 16., 00:00

Egyetlen kötelezvényt (angajament), egyetlen jelentést (nota informativã) sem írtam soha senkiről – jelentette ki az intézményből való távozásakor a szenátor. Lapunknak nyilatkozva azt is sérelmezte, hogy Besúgó volt Frunda György? címen számoltunk be a hétvégén a sajtóban megszellőztetett gyanúról. Frunda elmondta, öt dossziét tettek elébe a CNSAS-nál, ezek közül három a Szekuritáté róla készített feljegyzéseit tartalmazta, kettő pedig a beszervezési kísérletekről tanúskodó hálózati dosszié volt.
Az utóbbiak egyikében szerepelt az a nyilatkozat, melyben a szenátor titoktartást vállalt. A Krónikának elmondta, megírásakor tulajdonképpen azt vállalta, hogy nem beszél a sikertelen beszervezési kísérletéről. Ez a kísérlet a szenátor visszaemlékezése szerint valamikor a nyolcvanas évek elején történt. Ekkor azért hívatták a Szekuritátéra, mert a hatóságok tudomására jutott, hogy lakásán egy külföldi személyt látott vendégül. Megemlítette, amiatt lehetett szálka a kommunista hatalom szemében, mert fiatal ügyvédként túlságosan lelkiismeretesen védte a Jehova tanúi bíróság elé állított tagjait, illetve azokat, akik az akkori törvényeket megszegve elvetették magzatukat.
Frunda elmondta, ő csak egy beszervezési kísérletről tud. Azután kérték a titoktartási nyilatkozatot, ami után írásba adta, hogy elutasítja az együttműködést. Ez utóbbi nyilatkozat azonban hiányzik a dossziéjából. Frunda elismerte, tartott attól, hogy esetleg rá nézve terhelő hamisított dokumentumokat is talál az irattartókban, ilyenekkel azonban nem szembesült. Úgy vélte ugyanakkor, hogy a politikusok hírbehozása tulajdonképpen RMDSZ-ellenes művelet, hiszen a gyanúba kevert 29 név közül kilencen a szövetség politikusai, és valamennyien áldozatai, nem pedig kollaboránsai voltak a Szekuritáténak.
A megfigyelési dossziékkal kapcsolatban Frunda György elmondta, azok némelyike vaskos, másika vékonyabb. Részben élete különböző szakaszaiban készített anyagot tartalmazzák, de vannak átfedések is. Egyetlen iratgyűjtőben találta például a lehallgatott telefonbeszélgetéseinek az anyagát. A magyar és angol nyelven folytatott beszélgetéseket román fordításban olvashatta.
Frunda György magyarázatot adott arra a felvetésünkre is, hogy a közhiedelem szerint a nyolcvanas években csak azok kaptak nyugati turistaútra útlevelet, akik előzőleg alkut kötöttek a politikai rendőrséggel. A politikus elmondta, az ENSZ hivatalából közvetítettek annak érdekében, hogy a diktatúra utolsó évtizedében az Amerikai Egyesült Államokba utazhasson. Kétszer is elutasították az útlevélkérését, amikor az amerikai meghívó fél az ENSZ-nél dolgozó egyik ismerőse segítségét kérte. „Nem telt el egy hét, és megkaptam az útlevelet – idézte fel a történteket a szenátor. – Amikor visszajöttem, az akkori szabályoknak megfelelően nyilatkozatot kellett adnom arról, hogy kikkel találkoztam, és beszéltek-e Románia ellen. Én azt írtam, hogy a jelenlétemben Romániáról egyáltalán nem esett szó”.

Traian Bãsescu az újabb célpont
Az átvilágítási láz egyébként, úgy tűnik, senkit nem kímél: a vádak legújabb célpontja éppen Traian Bãsescu államfő. „Traian Bãsescu együttműködött a Szekuritátéval” – jelentette ki tegnap Dan Voiculescu, a Konzervatív Párt (PC) elnöke, akiről korábban közölte már a CNSAS, hogy Felix fedőnéven jelentéseket küldött a volt titkosszolgálatnak. Voiculescu felkérte az államfőt, hozza nyilvánosságra dossziéját, majd a Demokrata Pártot vádolta azzal, hogy állampárt módjára viselkedik, és újból kilátásba helyezte, hogy a konzervatívok kilépnek a kormányból. Ugyancsak Bãsescut támadta tegnap Sorin Oprescu szociáldemokrata szenátor, aki kijelentette, hogy a most zajló átvilágítási folyamat a Cotroceni-palotából irányított kampány, amelyet az államfő ürügyként használ fel rejtett céljai elérésére.
Eközben a CNSAS válaszolt Emil Constantinescu volt államfő tavaly benyújtott kérésére, miszerint világítsák át Bãsescut: a tanács szerint a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) közölte, eddig nem talált olyan dokumentumokat, amelyek igazolnák, hogy az államfő együttműködött a Szekuritátéval.

Újabb meglepetések a láthatáron?
Ioan Talpeº független szenátor, a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) volt igazgatója újabb meglepetéseket jósolt az átvilágítási folyamatban. Szerinte az összes román kormányban voltak magas beosztású politikusok, akik együttműködtek a Szekuritátéval, sőt 1989 után is folytatták tevékenységüket a hírszerző szolgálatoknál. A CNSAS tagjai ugyanakkor bejelentették: újabb négy politikusdossziét vesznek át a Külügyi Hírszerző Szolgálattól (SIE).

Új szabályok a CNSAS-nél
Ezentúl a CNSAS kollégiuma tagjainak titokban kell szavazniuk egy-egy kérdéses ügyben, és nem tartózkodhatnak majd a voksolásnál – jelentette be tegnap Cazimir Ionescu, az átvilágítótanács szóvivője. A szabálymódosítást Constantin Ticu Dumitrescu kérésére fogadták el, aki azzal érvelt, hogy a tartózkodások miatt a kollégium által kiállított határozat egyes esetekben téves. Ticu Dumitrescu elsősorban a Rãzvan Theodorescu volt művelődésügyi miniszter ügyében hozott felmentő ítéletre utalt.

Vihar a liberálisoknál
Kisebb vihart okozott a liberális pártban, hogy az alakulat megvonta bizalmát Mona Muscã volt művelődésügyi minisztertől, aki beismerte, hogy jelentéseket írt a Szekuritáténak. Theodor Stolojan elnöki tanácsadó, a liberálisok volt elnöke szerint (aki Muscával együtt gyakran bírálta az alakulat jelenlegi vezetőségét) tévedés volt a képviselőtől megvonni a bizalmat. „Ezt a lépést csakis gyűlöletből vagy irigységből tették” – fejtette ki Stolojan. Puiu Haºotti, a liberálisok alelnöke erre azt válaszolta: aki a besúgókat védi, maga is besúgó vagy szekus volt. Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnök bejelentette: módosítani kell a CNSAS működését szabályozó törvényt oly módon, hogy a besúgók ne hivatkozhassanak arra, hogy nemzetbiztonsági okok miatt, vagy pedig hazafiasságból írtak jelentéseket a volt titkosszolgálatnak. Krónika

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 19., szombat

A Siriu víztározóba fulladt a péntek délután óta keresett tűzoltó

Holtan találták a Siriu víztározóban a péntek délután óta keresett tűzoltót – számolt be szombaton a Buzău megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

A Siriu víztározóba fulladt a péntek délután óta keresett tűzoltó
2025. április 18., péntek

Kéttucatnyi bűnszervezetet számoltak fel három hónap alatt

Az év első három hónapjában lefolytatott több mint 400 akció nyomán összesen 173 személyből álló 23 bűnszervezetet számolt fel a rendőrség.

Kéttucatnyi bűnszervezetet számoltak fel három hónap alatt
2025. április 18., péntek

Kampány kampány hátán: rajtol az időközi helyhatósági választások korteshadjárata

Szombaton kezdődik és május 3-án reggel 7 óráig tart az időközi helyhatósági választások kampánya.

Kampány kampány hátán: rajtol az időközi helyhatósági választások korteshadjárata
2025. április 18., péntek

Antonescu megbánta a drogdílerek főbelövéséről tett kijelentését

Megbánta Crin Antonescu, hogy azt mondta: a kínai gyakorlatot alkalmazva stadionokban lövetné főbe a drogdílereket.

Antonescu megbánta a drogdílerek főbelövéséről tett kijelentését
2025. április 18., péntek

Záporok, jégesők, viharok jöhetnek Erdélyben, a Partiumban és a Bánságban is

Labilis légkörre figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, a Partiumra – beleérvte Máramaros megyét is – , Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.

Záporok, jégesők, viharok jöhetnek Erdélyben, a Partiumban és a Bánságban is
2025. április 18., péntek

Stadionokban lövetném agyon a drogdílereket – mondja az RMDSZ-t is soraiban tudó koalíció államfőjelöltje

Bár nem támogatja a halálbüntetés visszaállítását, a drogdílereket stadionban lövetné agyon, ha ez lehetséges volna – jelentette ki Crin Antonescu.

Stadionokban lövetném agyon a drogdílereket – mondja az RMDSZ-t is soraiban tudó koalíció államfőjelöltje
2025. április 18., péntek

Lasconi: megbocsátok azoknak az USR-eseknek, akik Dan támogatásáról döntöttek

Megbocsát Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a párt azon vezetőinek, akik múlt héten arról döntöttek: helyette a függetlenként induló bukaresti főpolgármestert, Nicușor Dant támogatják az elnökválasztáson.

Lasconi: megbocsátok azoknak az USR-eseknek, akik Dan támogatásáról döntöttek
2025. április 17., csütörtök

Nem a munkakörülmények okozták a rezidensek halálát a kórház vezetősége szerint

Cáfolta csütörtökön a iași-i Sf. Spiridon kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.

Nem a munkakörülmények okozták a rezidensek halálát a kórház vezetősége szerint
2025. április 17., csütörtök

Crin Antonescu nyilvánosságra hozta a Securitate számára adott egykori nyilatkozatát

Crin Antonescu felolvasta az újságíróknak azt a nyilatkozatot, amelyet az egykori titkosrendőrség, a Securitate felszólítására tett 1988-ban egy barátjáról. Leszögezte: nem „jelentésről”, hanem nyilatkozatról van szó, amelyet a Securitate nyomására tett.

Crin Antonescu nyilvánosságra hozta a Securitate számára adott egykori nyilatkozatát
2025. április 17., csütörtök

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától

Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától
Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától
2025. április 17., csütörtök

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától