Együttműködést akar. Diaconescu közös magyar–román fellépést szorgalmaz
Fotó: Facebook/Cristian Diaconescu
Cristian Diaconescu volt külügyminiszter szerint stratégiai fontossággal bír a két ország számára, hogy jó legyen a magyar–román viszony. A lapunknak nyilatkozó politikus az energetikai együttműködést is lényegesnek nevezte.
2019. május 13., 11:532019. május 13., 11:53
2019. május 13., 13:112019. május 13., 13:11
Stratégiai fontosságúnak nevezte a román-magyar kapcsolatokat Cristian Diaconescu volt külügyminiszter, aki szerint az energiaügyi együttműködést a jóhiszeműség és nem a versengésnek kell meghatározza. A Krónikának nyilatkozó politikus arra emlékeztetett, hogy korábban személyesen dolgozott a két ország stratégiai partnerségének kialakításán.
„Románia és Magyarország egy olyan európai régiójában fekszik, ahol energetikai, infrastrukturális szempontból kiemelten fontos az összeköttetés, s ez megköveteli az együttműködést. A vitás kérdésekben egyfajta intézményes párbeszédi folyamatot kell elindítani, ezt tettük, amikor még én is szerepet vállaltam a kapcsolatok alakításában” – mondta Diaconescu, aki a Mihai Răzvan Ungureanu, illetve az Emil Boc vezette kormányokban külügyminiszterként tevékenykedett. Úgy vélte,
Cristian Diaconescut – aki külpolitikai szakértőként állandó meghívott az ellenzék propagandacsatornájának számító Realitatea hírtelevízióban, s állásfoglalásaiban gyakran támadja az Orbán Viktor vezette magyar kormányt, illetve az RMDSZ-t – a Fekete-tengeri gáztermelésről is kérdeztük, amelynek megkezdésében Magyarország érdekelt, ez ugyanis alternatívát jelenthetne az Oroszországból származó földgázimportra.
Az osztrák OMV-Petrom vállalat egyelőre halasztja a kontinentális talapzat alatt felfedezett, több mint negyven milliárd köbméternyi földgáz kitermelésének és értékesítésének elkezdését.
„Románia és Magyarország számára létezik a gáztartalékok adta lehetőség és adott egy olyan gazdasági szempontból kiemelt földrajzi elhelyezkedés, amely összeköttetést biztosíthat Közép-, illetve Nyugat-Európa felé. Azaz egyrészt energetikai ellátást biztosíthatunk Nyugat felé, másrészt pedig megteremthetjük az autonómiánkat, ami a belső fogyasztást illeti. Ez Bukarestnek és Budapestnek is érdeke, hiszen stratégiai fontosságú, hogy az energiaellátás tekintetében elkerüljük a külső kiszolgáltatottságot vagy az esetleges nyomásgyakorlást. Romániának van egy tekintélyes mennyiségű gáztartaléka, amely a belső fogyasztás mellett exportlehetőséget is biztosít. Együtt kell működnünk e kérdésben is, de a versengés helyett a kölcsönös jóhiszeműségre tenném a hangsúlyt” – hangsúlyozta Cristian Diaconescu.
Újabb felmérés szerint jut be az elnökválasztás második fordulójába George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke mögött nem sokkal lemaradva.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 23-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya.
A koalíciós partner Szociáldemokrata Pártot (PSD) ostorozta Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje elnöki programja ismertetésekor szerdán este.
Két, azonosítatlan repülő eszközt – minden bizonnyal az orosz hadsereg által Ukrajna ellen indított harci drónt – is észlelt szerdán este a román hadsereg az Ukrajnával határos Duna menti régióban, a lakosságot is riasztották.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az elmúlt öt évben jelentősen nőtt azoknak a romániai fiataloknak a száma, akik úgy vélik, hogy az oktatási rendszer korrupt, és sok esetben a jegyeket pénzért vásárolják meg.
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezető helye megkérdőjelezhetetlen, a kisebbik koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatottsága viszont igencsak visszaesett – legalábbis az derül ki egy friss felmérésből.
Elutasította Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének felkérését, hogy lépjen vissza a javára az elnökválasztási küzdelemből.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje szerint ostobaság, hogy pártja szavazatok átirányítására készül Geroge Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke javára.
szóljon hozzá!