Együttműködést akar. Diaconescu közös magyar–román fellépést szorgalmaz
Fotó: Facebook/Cristian Diaconescu
Cristian Diaconescu volt külügyminiszter szerint stratégiai fontossággal bír a két ország számára, hogy jó legyen a magyar–román viszony. A lapunknak nyilatkozó politikus az energetikai együttműködést is lényegesnek nevezte.
2019. május 13., 11:532019. május 13., 11:53
2019. május 13., 13:112019. május 13., 13:11
Stratégiai fontosságúnak nevezte a román-magyar kapcsolatokat Cristian Diaconescu volt külügyminiszter, aki szerint az energiaügyi együttműködést a jóhiszeműség és nem a versengésnek kell meghatározza. A Krónikának nyilatkozó politikus arra emlékeztetett, hogy korábban személyesen dolgozott a két ország stratégiai partnerségének kialakításán.
„Románia és Magyarország egy olyan európai régiójában fekszik, ahol energetikai, infrastrukturális szempontból kiemelten fontos az összeköttetés, s ez megköveteli az együttműködést. A vitás kérdésekben egyfajta intézményes párbeszédi folyamatot kell elindítani, ezt tettük, amikor még én is szerepet vállaltam a kapcsolatok alakításában” – mondta Diaconescu, aki a Mihai Răzvan Ungureanu, illetve az Emil Boc vezette kormányokban külügyminiszterként tevékenykedett. Úgy vélte,
Cristian Diaconescut – aki külpolitikai szakértőként állandó meghívott az ellenzék propagandacsatornájának számító Realitatea hírtelevízióban, s állásfoglalásaiban gyakran támadja az Orbán Viktor vezette magyar kormányt, illetve az RMDSZ-t – a Fekete-tengeri gáztermelésről is kérdeztük, amelynek megkezdésében Magyarország érdekelt, ez ugyanis alternatívát jelenthetne az Oroszországból származó földgázimportra.
Az osztrák OMV-Petrom vállalat egyelőre halasztja a kontinentális talapzat alatt felfedezett, több mint negyven milliárd köbméternyi földgáz kitermelésének és értékesítésének elkezdését.
„Románia és Magyarország számára létezik a gáztartalékok adta lehetőség és adott egy olyan gazdasági szempontból kiemelt földrajzi elhelyezkedés, amely összeköttetést biztosíthat Közép-, illetve Nyugat-Európa felé. Azaz egyrészt energetikai ellátást biztosíthatunk Nyugat felé, másrészt pedig megteremthetjük az autonómiánkat, ami a belső fogyasztást illeti. Ez Bukarestnek és Budapestnek is érdeke, hiszen stratégiai fontosságú, hogy az energiaellátás tekintetében elkerüljük a külső kiszolgáltatottságot vagy az esetleges nyomásgyakorlást. Romániának van egy tekintélyes mennyiségű gáztartaléka, amely a belső fogyasztás mellett exportlehetőséget is biztosít. Együtt kell működnünk e kérdésben is, de a versengés helyett a kölcsönös jóhiszeműségre tenném a hangsúlyt” – hangsúlyozta Cristian Diaconescu.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!