2007. július 12., 00:002007. július 12., 00:00
Nagyjából ez a fantomképe a külföldi munkavállalásra készülő romániai fiatalnak, amint ez a Lakossági Tanácsadó Irodák Országos Szövetsége által készített tanulmányból kiderül. A felmérés szerint a legkedveltebb célországok Olaszország, Spanyolország, Nagy-Britannia, Németország és Franciaország. A kivándorolni készülő romániaiak közel egynegyede szeretne Olaszországban dolgozni, egyötödük pedig Spanyolországot választaná. Az Ibériai-félszigeten egyébként közel 200 ezer román állampolgár dolgozik törvényesen, valós létszámuk azonban eléri a 700 ezret. Többségük kiválóan beilleszkedett, ráadásul mindkét államban pártot alapítottak maguknak a románok. Nagy-Britannia az elmúlt két évben kezdett vonzóvá válni a romániaiak számára.
A célország kiválasztása egyébként összefüggésben van a kivándorlók életkorával és végzettségével. Nagy-Britanniát például fiatal, képzett és nagy jövedelmű polgárok választják, míg Olaszországba és Spanyolországba a kisebb jövedelemmel rendelkező, kevésbé képzett személyek vándorolnak. Ráadásul az Olaszországban munkát vállalók jelentős hányada – 10 százaléka – ötven év fölötti. A kivándorlási kedv szempontjából a történelmi régiók közül Moldva vezet, Erdély pedig a harmadik a rangsorban.
Irány külföld,
segítenek a rokonok!
A tanulmány szerint a romániaiak elsősorban az anyagi biztonság megteremtése érdekében vállalnak munkát külföldön. Azok a fiatalok, akiknek nincs családjuk, a jobb megélhetési lehetőségeken kívül az idegen kultúra megismerését, illetve a továbbtanulást is a kivándorlásra ösztönző tényezőként jelölték meg. A kivándorlás oka többek között, hogy a fiatalok nem bíznak a romániai gazdaság fejlődésében, illetve hogy rövid távon nem tudják megalapozni anyagi helyzetüket.
A kivándorlásról való információszerzés elsősorban a nem hivatalos csatornákon keresztül történik – derül ki a tanulmányból. Ez azt jelenti, hogy a külföldi munkavállalásra készülők megbízhatóbbnak tartják a barátoktól, rokonoktól, ismerősöktől származó információt, mint a hivatalos forrásokat. Ráadásul a külföldön dolgozó ismerősök szállással, munkahellyel is segíthetik a Romániából érkezőket. A tanulmány készítői viszont figyelmeztetnek: azok, akik barátok, rokonok támogatásával mennek külföldre, eleinte valószínűleg törvénytelenül vállalnak munkát. Munkaerő-közvetítő irodákhoz viszonylag kevesen fordulnak, a hivatalos információszerzési források közül pedig legtöbben az internetet és a sajtót kedvelik.
Fogyó népesség,
modellé váló exodus
Jóllehet a külföldi munkavállalók évről évre egyre több pénzt küldenek haza – miközben 2005-ben 4,3 milliárd, tavaly már több mint 5,3 milliárd eurót utaltak át otthon élő családtagjaiknak a külföldön dolgozó románok –, a kivándorlás jelenségének számos negatív oldala van. Ezek egyike, hogy számos családban problémák jelentkeznek, ha az egyik tag külföldön vállal munkát: sok esetben váláshoz vezet a kivándorlás. A tanulmány készítői ugyanakkor figyelmeztettek: a külföldi munkavállalást a gyerekek modellként élik meg, így már egészen kis koruktól arra vágynak, hogy ők is kivándorolhassanak. Ennek következtében elhanyagolják iskolai tanulmányaikat.
A kivándorlás másik negatív következménye a népességfogyás. Az Országos Statisztikai Hivatal szerint Romániában egy év alatt 41 ezerrel csökkent a fiatal lakosság száma, ugyanakkor a 62 évet betöltöttek száma 5400-zal gyarapodott. 2007. január elsején Románia lakossága 21 565 100 volt. Az előrejelzések szerint – ha a demográfiai mutatók nem változnak – ez a szám 2,5 millióval is csökkenhet 2025-re.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.