Liviu Dragneát első fokon három és fél éves börtönbüntetésre ítélték
Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke hétfő délelőtt megérkezett a legfelsőbb bíróságra, ahol újból kihallgatják a fiktív alkalmazásokkal kapcsolatos ügyben, amelyben első fokon három év és hat hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélték hivatali visszaélésre való felbujtás miatt – tájékoztat az Agerpres.
2019. április 15., 12:072019. április 15., 12:07
2019. április 15., 16:242019. április 15., 16:24
Megközelítőleg 200 személy gyűlt össze hétfő reggel a legfelsőbb bíróság épülete előtt, Liviu Dragnea szociáldemokrata elnökre várva. Az összegyűltek egy része tüntet Dragnea ellen, másik része támogatja a képviselőház elnökét.
A tömeg az épület környéki összes járdát elfoglalta, a csendőrök erőfeszítéseket tesznek, hogy az úttesteket szabadon hagyják a forgalom számára. A környéken biztonsági kerítéseket állítottak fel a hatóságok. A két csoport tagjai több ízben szóváltásba keveredtek egymásal.
A legfelsőbb bíróság öttagú bírói tanácsa végül május 20-ra napolta el Liviu Dragnea második korrupciós perének fellebbviteli tárgyalását. A halasztást a védelem kérte arra hivatkozva, hogy addig megszülethet a PSD-elnök ügyét – és további 170 korrupciós ügyet – érintő alkotmánybírósági döntés arról, hogy szabályos összetételű volt-e az első fokon eljáró háromtagú bírói tanács. Dragnea a bíróság előtt ismét ártatlannak vallotta magát, és elmondta: nem volt tudomása arról, hogy a Teleorman megyei gyermekvédelmi igazgatóság két érintett alkalmazottja nem járt be dolgozni a munkahelyére. „Nem kértem senkitől és nem gyakoroltam nyomást senkire, hogy a két szóban forgó személyt megtartsa állásában. Nem irányítottam a Teleorman megyei intézményt, az nem is tartozott a hatályom alá. (...) Egyetlen megyei tanácselnök sem megy személyesen ellenőrizni a megyei tanács alárendeltségébe tartozó intézményeket. Semmilyen formában nem volt se kötelességem, se lehetőségem, se hatásköröm az érintett igazgatóságok alkalmazottainak szankcionálására” – jelentette ki a PSD elnöke.
Nyilatkozata szerint a két szóban forgó alkalmazottat – Adriana Botorogeanut és Anisa Niculina Stoicát – csak a párt gyűlései, találkozói alkalmával látta. „A PSD Teleorman megyei szervezeténél nem voltak alkalmazottak, nem volt titkárnő. Ha a PSD főtitkárával akartam beszélni, a megyei tanácsnál találkoztunk. Nem nagyon történt semmi. Ez akkor volt, amikor ellenzékbe kerültünk. Meglehetősen fújt a szél a PSD székházaiban. Még az ülésekre is nehezen gyűltek össze. Az emberek nagyon meg voltak ijedve Băsescu miatt” – idézte az Agerpres Liviu Dragneát. A politikus érkezésekor az épület előtt tüntető emberek lökdösődni kezdtek. A helyszínen levő csendőrök két személyt be is kísértek az épületbe az atrocitások miatt.
A PSD-elnököt első fokon három év és hat hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélték a Teleorman Megyei Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatósággal (DGASPC) kapcsolatos ügyben, hivatali visszaélésre való felbujtás miatt. Az ítélet ellen mind az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA), mind a vádlottak fellebbezést nyújtottak be, és a per még 2018 szeptemberében fellebbviteli szakaszba került, a legfelsőbb bíróság öttagú bírói tanácsai körüli viták miatt azonban több alkalommal is halasztották a tárgyalást. Mind Dragnea, mind a DNA a tanúk, illetve vádlottak újbóli kihallgatását követelték az ügyben.
A PSD és a képviselőház elnökét azért állították bíróság elé, mert 2006 és 2013 között, amikor a Teleorman megyei tanács, illetve a PSD megyei elnöke volt, állítólag az ő közbenjárására a megyei tanács költségvetéséből fizettek két olyan alkalmazottat, akik valójában nem a gyermekvédelmi igazgatóságnál, hanem a párt megyei szervezeténél dolgoztak.
Bár az elmúlt időszakban több felmérés is azt mutatta, hogy Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke nem jut be az elnökválasztás második fordulójába, egy új kutatás most számára kedvező eredményt hozott.
Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke kedd este kijelentette, hogy ha megnyeri az államelnök-választást, államelnöki fizetését a Katonai Veteránok és Rokkant Veteránok Egyesületének fogja adományozni.
Alina Gorghiu igazságügyi miniszter üdvözölte kedd este, hogy az alkotmánybíróság alkotmányosnak nyilvánította a szökésben levő elítéltek büntetését szigorító törvényt.
Egyetlen közös jobboldali államelnökjelölt kiválasztását javasolta kedden Elena Lasconi.
Lelki és érzelmi problémák miatt hívták tavaly a legtöbben az 116111-es gyermeksegélyező számot – derül ki a gyermeksegélyező telefonközpontot működtető egyesület (Asociaţia Telefonul Copilului) keddi tájékoztatásából.
A romániai választópolgárok 83,5 százaléka fontosnak tartja a jelöltviták megszervezését az elnökválasztás előtt – derült ki az INSCOP Research felmérésének kedden közölt eredményeiből.
Tagja volt ugyan a kommunista pártnak, de nem volt kommunista – állította a múltjával kapcsolatosan Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
szóljon hozzá!