Fotó: László Ildikó
Tavaly 155 418-ra csökkent a születések száma Romániában, miután 2021-ben még 180 735 gyermek született; 25 887 újszülött a vártnál korábban jött világra – tájékoztatott hétfői közleményében a Koraszülöttek Szövetsége.
2024. augusztus 05., 20:472024. augusztus 05., 20:47
2024. augusztus 05., 22:132024. augusztus 05., 22:13
A koraszülöttek száma Bukarestben volt a legmagasabb tavaly, 2990, míg egy évvel korábban 1376 koraszülést regisztráltak a fővárosban. Kolozs megyében 2023-ban 1019 csecsemő jött világra a vártnál korábban, 2022-ben 551 Iaşi megyében 2023-ban 1462, 2022-ben 660, Brassó megyében tavaly 1005, egy évvel korábban 494 koraszülést jegyeztek.
Ezek a demográfiai adatok a társadalom elöregedésére utalnak, a koraszülések számának növekedése pedig a nagyobb szülési kockázatok mellett elhúzódó kórházi kezeléssel, a családok és az állam számára egyaránt növekvő költségekkel, valamint a szülés utáni depresszió kialakulásának kockázatával jár – értékelte a szervezet.
Ennek alapítója, Diana Gămulescu szerint haladéktalanul új egészségügyi politikákra van szükség, bővíteni kell a koraszülöttosztályokat, amelyeknek korszerű felszerelésekre van szükségük, és országos szinten fejleszteni kell a II-es fokozatú szülészeteket, hogy megfelelő ellátásban tudják részesíteni a koraszülötteket súlyos komplikációk esetén is.
Diana Gămulescu hozzátette, több neonatológusra, valamint a korai teherbe esés megelőzését célzó intézkedésekre és programokra van szükség Romániában.
Sorin Grindeanu szombaton Temesváron kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) nem egyezik bele az alacsonyabb jövedelmek vagy a nyugdíjak csökkentésébe.
A magyar kormány 500 millió forinttal támogatja a csíksomlyói kegyhely felújítását, az összeg felét idén, a másik felét a következő két évben nyújtják át a templomot működtető ferences rendnek – jelentette be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
Több erdélyi megye is érintett abban az adócsalási ügyben, amelynek során illegális sertés-forgalmazással mintegy 300 ezer lejes kárt okoztak az államkasszának.
A névtelen bejelentések lehetővé tételével, kötelező kivizsgálásukkal próbálják visszaszorítani az erőszakos cselekményeket, a zaklatást, valamint a kábítószerek és a személyi biztonságra veszélyes eszközök bevitelét a tanintézményekbe.
A Szociáldemokrata Pártot (PSD), a Nemzeti Liberális Pártot (PNL) és az RMDSZ-t is szívesen a leendő kormányban látná a romániai polgárok többsége, míg a Románok Egyesüléséért Szövetség (USR) kapcsán kevésbé határozott az álláspont.
Sokan azt hiszik, tudják, milyen az egyetemista élet. A „JelenLét – JövőCTRL” kutatás viszont nem benyomásokra épít: célja, hogy tűpontos kép rajzolódjon ki arról, milyen valósággal szembesülnek ma a romániai magyar fiatalok a felsőoktatásban.
Az 1920. június 4-én aláírt, az első világháborúban győztes nyugati hatalmak által Magyarországra kényszerített, az országot feldaraboló trianoni diktátumot méltatta George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke.
A nyomozó hatóságokhoz készül fordulni a védelmi minisztérium a katonai mozgósításra vonatkozó újabb hamis információk miatt.
Június 6-án, pénteken reggel 9 órakor ismét megnyitják a forgalom előtt a tél idejére lezárt Transzalpina, azaz a 67C jelzésű országút Rânca és Curpăt közötti szakaszát – tájékoztatott csütörtökön a közúti infrastruktúrát kezelő országos vállalat (CNAIR).
szóljon hozzá!