Fotó: Pixabay.com
A bukaresti parlamentbe kedden benyújtott kormányprogram szerint a PNL–PSD–RMDSZ-koalíció 2022. március 31-ig elfogadtatja az igazságszolgáltatásban elkövetett bűncselekményeket vizsgáló ügyészség (SIIJ) felszámolásáról szóló törvényt.
2021. november 24., 13:312021. november 24., 13:31
Az intézmény helyét egy olyan „új struktúra” venné át, amelyik hatékonyabban vonja felelősségre a bírákat és az ügyészeket, anélkül, hogy veszélyeztetné a függetlenségüket. A kormányprogram szerint a koalíció az Európai Unió Bíróságának 2021. május 18-i ítélete, a Velencei Bizottság 2021. júliusi véleményezése és a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) álláspontja szellemében jár el ebben a kérdésben.
Ennek érdekében a bukaresti nagykoalíció úgy módosítja a parlamentben az igazságügyi törvényeket, hogy teljesüljenek az MCV-ben rögzített célkitűzések.
A kormányprogram szerint a parlament elé kerülő törvénymódosító tervezetek szavatolni fogják a bírák és ügyészek függetlenségét, a meritokrácián alapuló szakmai előléptetésüket, a CSM, a bíróságok, az ügyészségek és az igazságügyi felügyelet hatékony működését, az ügyészek és bírák valós felelősségre vonását, de a védelmüket is az esetleges visszaélésekkel és nyomásgyakorlásokkal szemben.
az MCV-jelentésekben, a Korrupció Elleni Államok Csoportjának (GRECO) jelentéseiben, a Velencei Bizottság véleményezéseiben, az uniós jogállami mechanizmusban, illetve az Emberi Jogok Európai Bírósága, az Európai Unió Bírósága és a román alkotmánybíróság ítéleteiben foglaltak alapján – közölte az Agerpres.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos lombikbébi programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Tudorel Toader volt igazságügyi miniszter és az alkotmánybíróság egykori tagja szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon. Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is.
szóljon hozzá!